Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sözü

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Onların içinde yaşıyorum, ama ben onlardan değilim /Altın da toprak içindedir (ama o toprak değildir)."

Alinti

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kim devamlı çalışan bir kimseyi geçmekten mutlu oluyorsa,kendini günahlardan uzaklaştırsın.Çünkü şüpesiz siz az günahtan daha hayırlı birşeyle Allah'ın huzuruna çıkamazsınız. Hz.Aişe

G Çevrimdışı

gülnisa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kim devamlı çalışan bir kimseyi geçmekten mutlu oluyorsa,kendini günahlardan uzaklaştırsın.Çünkü şüpesiz siz az günahtan daha hayırlı birşeyle Allah'ın huzuruna çıkamazsınız. Hz.Aişe

ben; bu sözü anlayamadım,.şu an üzerinde düşünüyorum..az günahtan daha hayırlı bir şey???

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende zor anladim. 3. Okuyusumda ancak anladim

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne olurdu anneler evlatlarından bir tanesini Allah yolunda feda etseler. Bu evlatlar cihad ederken hem dünyada hem de ahirette anneleri için izzet ve şeref timsali olsalar, Allah'ın indinde de annesine babasına şefaat etseler...

Şehid Abdullah Azzam

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
EL HAMDU LILLAH

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kim devamlı çalışan bir kimseyi geçmekten mutlu oluyorsa,
(kim bir konuda çalıştığını gördüğü birisine imrenip, onu geçmek isterse)
kendini günahlardan uzaklaştırsın.
(günahtan uzaklaşsın) (aslında burda eksiklik var. günahtan sakınanı geçmeye çalışsın diye anladım ben)
Çünkü şüpesiz siz az günahtan daha hayırlı birşeyle Allah'ın huzuruna çıkamazsınız.
(günahların az olması için gayret göstermenin önemi anlatılmış)
Benim anladığım bu
farkındayız (la) abi. anladığınızı yazsaydınız keşke..ben de anlasam....

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mücahid'den r.rivayet edilmiştir :

Namaz (gerçek anlamda) kılındığında ,gök kapıları,Cennet ve Cehennem kapıları açılır.İki saf karşı karşıya gelince,gök kapıları,Cennet ve Cehennem kapıları açılır,güzel gözlü huriler seslenir ve yukarıdan aşağıya bakarlar.Bir adam yüzünü (düşmana doğru) çevirse "" Allah'ım ! Ona yardım et ! Allah'ım ! Onu (ayakları üstüne) sabit kıl !!"" derler.Arkasını dönünce de,ondan gizlenirler ve:"" Allah'ım !! Onu bağışla !! '' derler. Anam babam sana feda olsun ki ,düşmana şiddetli saldırınız ,güzel gözlü hurileri mutsuz etmeyiniz !!!

Öldürüldüğünde ,kanında fışkıran ilk damla,yaprakların ağaçtan dökülmesi gibi,onun günahlarını döker.Hurilerden iki tanesi iner,onun yüzünden toprağı siler ve herbirisi :"" Ben seninim !!!! derler.O da onlara:""Ben sizinim""der.Sonra ona,insan dokumasından olmayıp,Cennet bitkilerinden dokunmuş ,iki parmak arasına sığacak büyüklükte yüz elbise giydirilir""..... (Zühd Kitabı, Abdullah B. Mübarek,sayfa 38)

Said b.İyas b.el-Cüveyri r. Bir adamdan şöyle rivayet eder.İbn Abbas’ı r. Kabe’nin rüknü ile kapısı arasında ,ayakta ve dilinin ucunu eliyle tutar vaziyette gördüm.Şöyle diyordu: ”” Yazıklar olsun sana !!! Hayrı söyle,ganimet kazan ya da şerri söyleme ,teslim ol. “” Ona : Ey İbn Abbas !! Ne için dilin elinle tutuyorsun ? diye sordu.”” Bana ,kulun kıyamet günü vücudundan hiçbir azaya,diline olduğundan daha fazla öfkeli olmayacağı ulaştı””buyurdu…(Ahmed ,Kitabı Zühd s.189)

Ömer v.Abdulaziz r. şöyle buyurdu:
”Kim sözünü amelinden sayarsa,sözünü azaltır.”(Ebu Nuaym el İsbehani, Hilye,5/90)

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir gün adamın birisi Sufyan b.Uyeyne'nin yanında Müslümanların gıybetini yapıyor ve onları eleştiriyorduBunu gören Sufyan rahimehullah.adamın yanına gelerek ''Acaba doğuda hiç kafirlerle cihat ettin mi?'' diye sordu.Adam hayır dedi. ''peki ya batıda?'' Adam yine hayır dedi.

-Güneyde?
-Hayır
-Kuzeyde?
-Hayır
Bu cevapları alan Sufyan rahimehullah adama:
-''Allah'ın düşmanları elinden bu kadar emin .Sus da birazda Müslümanlar dilinden emin olsunlar'' dedi

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yahya b. Ca'de dedi ki : Ömer b.Hattab r. zamanında bir kadın koku sürünmüş bir halde dışarı çıktı.Ömer,kadının kokusunu hissetti.Bunun üzerine ona kırbacıyla vurdu ve şöyle dedi:" Koku sürünmüş bir şekilde dışarı çıkıyorsunuz ve erkekler kokunuzu hissediyor öyle mi ? Erkeklerin kalpleri burunlarındadır,dışarıya çıkarken koku sürünmeden çıkın."(Terkedilmiş Sünnetler sayfa,267)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Bir gün adamın birisi Sufyan b.Uyeyne'nin yanında Müslümanların gıybetini yapıyor ve onları eleştiriyorduBunu gören Sufyan rahimehullah.adamın yanına gelerek ''Acaba doğuda hiç kafirlerle cihat ettin mi?'' diye sordu.Adam hayır dedi. ''peki ya batıda?'' Adam yine hayır dedi.

-Güneyde?
-Hayır
-Kuzeyde?
-Hayır
Bu cevapları alan Sufyan rahimehullah adama:
-''Allah'ın düşmanları elinden bu kadar emin .Sus da birazda Müslümanlar dilinden emin olsunlar'' dedi

cazakALLAHul hayr akhim ne güzel bir cevap

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Meymun b. Mehran şöyle dedi:: Kişinin kendisini ,ortağının onu hesaba çekmesinden daha sıkı hesaba çekip,yemeğinin,elbisesinin ve içeceğinin nereden,helal mi yoksa haram mı olduğunu sormadan takva sahiplerinden olamaz.

Ebu Abdullah ed-Dimeşki anlatıyor: Şabi’ye bir adam gelip,Allah’ın beni kendisinden dolayı kıyamet günü hesaba çekmeyeceği ve uzun müddet hapsetmeyeceği helal bir yemeği ve namazı
kılarken giyip Allah katında sorumlu olmayacağım bir elbiseyi bana göster dedi.Şabi çekilip bir süre düşündü ve adama,bu soruyu bana daha önce kimse sormadı,alacağın cevapla gerçekten amel edecek misin ? dedi. Adam,sana sorduğum sorunun cevabını ver ve beni fazla bekletme dedi.Bunun üzerine Şabi,kızıl deniz sahillerine git orada halfa otu yetişen adayı bul,ve otla kendine bir elbise dik ve oruç tutup namaz kıl.eğer acıkırsan deniz kıyısına inip balık tut.Böyle yapıp Allah’a kavuşursan,Allah’tan sana sorgu olmaz.Bu saydıklarımı bulursan al !!!!!!

Adam ayrılıp gitti.Şabi Haccac es-Segafi’den kaçarken,şehir şehir geziyordu,derken deniz kenarında bir adam gördü,üzerinde hasırdan yapılmış bir giysi ve yanında güneş altına bırakılmış bir balık vardı.Şabi ,adama beni tanıdın mı ? dedi.Adam evet diye cevap verdi.Şabi ona ben kimim? dedi.Adan sen insanlara yol gösterip,kendini sapıklığa sürükleyen kişisin dedi.Bunun üzerine Şabi ağladı.. (Terk edilmiş Sünnetler sayfa,390)

10403409_1414005462213361_4233262552851728087_n.jpg

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Allah’ı hakkıyla tanısaydınız, hiçbir cehalete yer bırakmayan bir ilme sahip olurdunuz. Allah’ı hakkıyla tanısaydınız, duanızla dağlar yerinden oynardı. Kendisine sarsılmaz bir iman (yakin) verilen insana çok şey verilmiş demektir.”

Kaynak: Kenzu’l-Ummal/Kitabu’l-Ahlak 5787.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
10441337_1422175618063012_8183746428004700761_n.jpg

"Kimi kalpler, suyu çok olan büyük nehir gibi, büyük ilimleri kapsar. Kimisi de, küçük nehirler gibi küçük çapta bilgileri kapsar. Dolayısıyla her vadi kendi hacmi kadar akıntı yaptığı gibi, kalpler de kendi hacimleri kadar hidayet ve ilim taşır.

Ayrıca nasılki sel toprağa karışıp aktığı zaman, yol boyu çer çöpü de içine alırsa, hidayet ve ilimde kalplere karıştığı zaman orada bulunan arzu ve şüpheleri yerinden sökerek önüne katar götürür." (İbn-i Kayyım el-Cevziyye / İ'lamu'l-Muvakki'in; c.1, s:180 )

Üst Ana Sayfa Alt