Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sözü

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
HAKİM ÖMER MUHTARI İDAM KARARI VERMEDEN ÖNCE SORAR. İtalyan Devleti'ne karşı savaştınız mı?
Ömer Muhtar: Evet
- İnsanları İtalyan Devleti'ne karşı savaşmaya teşvik ettiniz mi?
- İtalya'ya karşı kaç yıl savaştınız?
Ömer Muhtar: Yaklaşık 20 yıl
- Yaptıklarından dolayı pişman mısınız?
Ömer Muhtar: Hayır
- İdam edileceğinizi biliyor musunuz?
Hakim şaşırdı:
- Sizin gibi birisi için böyle bir son, çok üzücü
Bunu duyan Ömer Muhtar şöyle dedi:
- Tam tersi! Bu, hayatımın sonu için en güzel yol.
Hakim daha sonra,
Mücahidlere cihadı durdurmalarını
Emreden bir emirname yazması halinde
O'nu beraat ettirmek ve ülke dışına sürgüne göndermek istedi. Bunun üzerine Ömer Muhtar,
O meşhur sözlerini söyledi:
- "Her namazda Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed(s.a.s.)'in de O'nun resulü olduğuna şehadet eden parmaklarım, asla yanlış bir şey yazamaz!
Bizler teslim olamayız.
Ya kazanırız ya da ölürüz!"
Biz ölsekte kazanırız ve siz kaybedersiniz.
Fakat acı olan siz bunu ancak öldüğünüzde anlarsınız ve bunun size bir faydası olmaz.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
13521917_517397001779927_5538401154099143022_n.jpg

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bak bana dikkatle!
Sence ben militan mıyım ?
Sakallarımı yolsam, ahbaplarından mıyım ?
Geyik muhabbetine katılsam, söyle dostlarından mıyım ?

Yunus Özyavuz

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
BİR DEMET LATÎFE...
1- Adamın birisi Ebu Hanife rahimehullah’ın yanına geldi ve ona:
― Ey imam! Elbiselerimi çıkarıp nehre gusül abdesti almaya girdiğimde kıbleye mi, yoksa başka bir yöne mi döneceğim, diye sordu. Bu soru üzerine Ebu Hanife rahimehullah adama şöyle karşılık verdi:
― Bence en uygun olanı, elbiselerinin olduğu yöne dönmendir; ta ki bu sayede elbiselerin çalınmasın!
Ebu Hanife rahimehullah bununla adama latife yapmak istemiştir. (el-Mirâh fi’l-Mizâh, sf. 11.)

2- İmam Şa‘bî rahimehullah’a: "Şeytanın karısının adı nedir?" diye soruldu. Bunun üzerine: "Evliliklerine şahit olmadık ki!" diye latife yaparak cevap verdi. (Edebu’d-Dünya ve’d-Dîn, sf. 393.)

3- Rebi‘ anlatır: Hasta olduğu bir sıra İmam Şafiî’nin yanına gittim ve ona:
― Allah zayıflığınızı kuvvetlendirsin, dedim. Bunun üzerine Şafiî rahimehullah:
― Eğer zayıflığımı kuvvetlendirirse, o zaman beni öldürür, diye karşılık verdi.
Bunun üzerine ben:
―Yemin olsun ki sadece iyilik murad ederek böyle söyledim, dedim.
İmam Şafiî rahimehullah:
― Biliyorum, sen bana sövsen bile hayrımı murad edersin ey Rebi‘! dedi ve bu şekilde ona latife yaptığını belirtti. (el-Mirâh fi’l-Mizâh, sf. 11.)
(İbrahim Gadban Facebook Sayfasından Alıntıdır)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
la İlahe İllAllah diyen bir kimse, genel olarak şöyle demiştir:

insanın, manasını bilmediği bir şeyi kabul etmesi imkansızdır. “La ilahe illAllah” kelimesi, arapça bir kelimedir ve şüphesiz bir manası vardır.

La ilahe illAllah kelimesi ve bu kelimeyi açıklayan ayetler incelendiğinde, La ilahe illAllah kelimesinin iki bölümden oluştuğu görülür:

a) - “La ilahe”: Reddetme bölümü.

“La ilahe” diyen bir kimse, genel olarak şöyle demiştir:

“Ey Rabbim! Ben, hiçbir ilah kabul etmiyorum. Yani, Allah’ın hükümleri dışında hükümler koyan, insanların sözünü dinlediği, kanun ve hükümlerine itaat ettiği, haram ve helallerine, emir ve yasaklarına riayet ettiği, hiçbir ilahı tanımıyorum, bütün bunları reddediyorum.

Ey Rabbim! Ben, insanları kendisine ibadet etmeye; hükümlerini dinlemeye, kendisine saygı göstermeye, yüceltmeye çağıran tüm sahte ilahları reddediyorum, bunları kabul etmiyorum.

Ey Rabbim! Ben, Senin sıfatlarını kendisinde gören; kendisini hüküm koyucu, gaybi bilici, insanları dilediği gibi yönetici, muhakeme edici olarak ileri süren her sahte ilahı reddediyor, onlara tabi olmuyor, onlardan uzak duruyorum.

Ey Rabbim! Ben, hiçbir sahte ilahı, onların hükümlerini, yasa kitaplarını, uydurdukları sistemlerini, onların peşine takılıp dediklerini yapan yandaşları müşrikleri de reddediyorum, onları kesinlikle sevmiyorum, onlardan nefret ediyorum ve onlara düşmanlık duyguları besliyorum, bütün imkanlarını bunları yok etmek için kullanacağım.”

b) - “İllAllah”: Kabul etme bölümü.

“İllAllah” diyen bir kimse, genel olarak şöyle demiştir:

“Ey Rabbim! Ben, ilah olarak sadece Seni kabul ediyorum. Yani, ben, nasıl yaratıcı ve Rab olarak seni kabul etmişsem, benim hakkımda ve tüm kullar hakkında yegane hüküm koyucu olarak yine seni kabul ediyorum.

Yaşamımı, yalnız senin sistemine göre düzenleyeceğim. Senin emirlerine itaat edip yasakladığın şeylerden uzak duracağım. Senin helal kıldıklarınla amel edip haram kıldıklarını terkedeceğim. Yalnız Senin kitabın Kur'an’ı anayasa kabul edip ona göre yaşayacağım. Yalnız Senin rasulünü örnek alıp onun sözlerini doğru kabul edeceğim. Yalnız senin değer verdiklerine değer verip düşman olduklarına düşman olacağım. Hayatımı yalnız Sana adayıp yalnız senin yolunda öleceğim. Her ihtilafta yalnız Kur'an’ı ve Rasulünün sünnetini hakem kabul edip hükümlerine itirazsız teslimiyet göstereceğim. Senin isim ve sıfatlarını kimseye vermeyeceğim, Sana asla şirk koşmayacağım.”

Üst Ana Sayfa Alt