Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Guslü Gerekli Kılan Şeyler Nelerdir ?

I Çevrimdışı

islami bilgiler

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1- Meninin (kadın veya erkekten, uykuda veya uyanıkken) tazyik ile çıkması; Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Ümmü Süleym (radıyallahu anhâ) Rasululla h (aleyhissa lâtu vesselam)'a "Rüyasında, erkeğin gördüğünü gören kadın hakkında sorarak, gusül gerekip gerekmiye ceğini öğrenmek istedi. Aleyhissa latu vesselam:
"Evet! suyu görürse!" cevabını verdi. Aişe (radıyallahu anhâ) Ümmü Süleym''e yönelip: "Allah hayrını versin (neler söylüyorsun)?'' diye ayıpladı. Rasululla h (aleyhissa lâtu vesselâm) Aişe'ye yönelerek:
"Ey Aişe, bırak onu, (dilediğini sorsun!) Öyle olmasa (çocuklarda anne tarafına) benzerlik olur mu? Erkeğin suyu koyu ve beyazdır. Kadının suyu sarı ve akışkandır Kadının suyu erkeğin suyuna üstün gelirse, çocuk dayılarına benzer; erkeğin suyu kadınınkine üstün gelirse, çocuk amcalarına benzer '' buyurdula r.''
Ali radıyallahu anh dedi ki: "Ben mezisi akan bir kimseydim, yıkanmaya başladım. (Sonunda) sırtım çatlayacak hale geldim. Durumu Rasululla h aleyhissa lâtu vesselâm'a zikrettim -veya ona zikredild i-. Bunun üzerine Aleyhissa lâtu vesselâm:
Öyle yapma, (her seferinde yıkanma)! Meziyi gördün mü, zekerini yıka, sonra da namaz abdestiyl e abdest al. Ancak meni atacak olursan o zaman yıkan!" buyurdula r." Bu hadis, guslün vacip olması için meninin tazyikle çıkmasını şart koşmaktadır.
Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Rasululla h'a, "bir kimse elbisesin de ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa (yıkanması gerekir mi?)'' diye sorulmuştu.
"Evet, yıkanmalıdır!" diye cevap verdi. Sonra, ihtilam olduğunu görüp de, yaşlık göremeyen kimseden soruldu:
"Ona gusül gerekmez" dedi. Ümmü Süleym (radıyallahu anhâ) sordu:
"Bunu kadın görecek olursa, kadına gusül gerekir mi?'' Buna da:
"Evet! Kadınlar, erkekleri n emsalleri dir!'' diye cevap verdi.''
2- Sünnet yerlerini n kavuşması; Rasululla h (aleyhissa lâtu vesselam) buyurdula r ki: "Erkek, kadının dört uzvu arasına çöker ve Hitân, hitanı geçince (kadına mübâşeret ederse) İnzal olmasa bile gusül vacib olur.''
Übey İbnu Ka'b (radıyallahu anh) anlatıyor: "Su, sudan dolayı gerekir" hükmü İslam'ın bidayetin de bir ruhsattı. Sonra bundan nehyedild i.'' Übeyy ilaveten der ki: "Su, sudan dolayı gerekir" hükmü ihtilâm hakkında muteberdi r.''
3- Hayız ve Nifasın bitmesi; Allah Teala buyuruyor ki; “Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O, bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ay halinde olan kadınlardan uzak durun. Temizleni nceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlend ikleri vakit, Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şunu iyi bilin ki, Allah tevbe edenleri de sever, temizlene nleri de sever.”(Bakara 222)
Urve b. Zübeyr’den: Fatıma binti Ebi Hubeyş, Rasululla h’a (istihaza) kanından şikayet edip (hükmünü) sordu. Rasululla h ona şöyle buyurdu:
“Bu bir damar (kanı)dır, (hayız kanı değildir). Bak (mutad olan) hayız günlerin geldiğinde namaz kılma; hayız günlerin geçince yıkan. İki ay hali arasında namaz kılmaya devam et.”
Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem, hayzı nifas olarak isimlendi rmiştir; Aişe r.a.’dan; "Biz hacc aylarında, Rasululla h (aleyhissa lâtu vesselâm)'la birlikte, hacc için ihrama girmiş olarak, hacc gecelerin de yola çıkıp Seref denilen yere indik. Ben hayız oldum. Rasululla h yanıma gelince beni ağlar buldu.
"Niye ağlıyorsun?" diye sordu.
“Vallahi çok istememe rağmen bu sene gelemeyec eğim” dedim. “Neden, herhalde nifas oldun” buyurdu. Ben de; “evet” dedim.
Bu hadisten, hayız ile nifasın hükümlerinin aynı olduğu anlaşılmaktadır. Zira nifas, doğumdan sonra gelen akıntıdır. Aişe r.a. ise doğurmamıştı.
4- Ölüm; İbni Abbas r.a.’dan; “Arafat’ta vakfede iken bir adam bineğinden düştü ve boynu kırılıp öldü. Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem buyurdu ki; “onu su ve sabun ile yıkayınız.”
5- Kafir müslüman olunca; Kays İbnu Asım radıyallahu anh anlatıyor: "Müslüman olmak arzusuyla Rasululla h aleyhissa lâtu vesselâm'a gelmiştim. Bana su ve sidr ile yıkanmamı emir buyurdu."

Üst Ana Sayfa Alt