Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kadınların Guslü Ile Ilgili Meseleler

I Çevrimdışı

islami bilgiler

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1- Kadının saçının örgülü olması engel değildir; Ümmü Seleme (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "(Bir gün) ey Allah'ın Resulü! dedim. Ben çok örgüsü olan bir kadınım. Hayız ve cenabette n yıkanırken örgüleri çözeyim mi?''
"Hayır! buyurdula r, başının üzerine, ellerinle üç kere su avuçlayıp dökmen, sonra da bedenine su döküp yıkanman sana yeterlidi r.''
2- Hayızlı kadın guslederk en örgüsünü çözer; Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Rasululla h aleyhissa lâtu vesselâm, ben adetli iken, bana: "Saçını(n örgülerini) çöz ve yıkan" dedi."
3- Hayızdan gusledeni n kan gelen yerlere misk sürmesi müstehaptır; Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Ensardan bir kadın, Rasululla h aleyhissa lâtu vesselâm'a hayızdan nasıl yıkanacağını sordu. Bunun üzerine, Aleyhissa latu vesselam da nasıl yıkanacaksa öyle emretti ve dedi ki:
"Miske bulanmış bir (bez, pamuk vs.) parçası al. Onunla temizlen!"
"Onunla nasıl temizlene ceğim?" diye kadın tekrar sordu. Rasululla h:
"Onunla temizlen!" buyurdu. Kadın tekrar etti: "Nasıl?"
Rasululla h: "Sübhânallah! temizlen!" dedi. (Baktım ki anlamıyor; ) kadını kendime çektim ve: "O parçayı, kan bulaşığına tatbik et" dedim.."

Üst Ana Sayfa Alt