Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hac Farzı Dururken Cihad Farzına Gidilir mi?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Muslumanın aynı durumda hem farz-ı ayn olan cihadla, hem de üzerine farz olan Hac'la yükümlü olması durumunda, Cihad önceliklidir.
Bunun bir kaç sebebi vardır:

1- Cihad edilmemesi durumunda , ileride Hac yapılacak bölgelerde işgal altında kalabilir.
2- Hac zengin muslumanlara farz iken, Cihad fakir, zengin, muslumana farzdır.
3- Hac, kişinin kendisini ilgilendiren bir sorumluluk/ibâdet iken, cihad ise ummetin tamamını ilgilendiren öneme sahibtir.
4- Hac kendisine farz olan musluman, sonraki senelerde bu farizasını yerine getirebilir (üzerinden farz Hac mesuliyeti kalkar), fakat farz-ı ayn olan cihad bittiği, yerine getirilemediği (üstelik muslumanlara yardımı ne kadar geciktirirse vebâli büyür)zaman, bir daha telâfisi (her farz-ı ayn cihad, ayrı bir vebal/sorumluluktur) yoktur. Sonraki farklı cihad imkânları meydana gelmiş olsa da, onlar ayrı sorumluluk (cihad) ibadetlerinden olduğu için, kaçırılan-yerine getirilmeyen farz-ı ayn cihadın mesuluyeti bâkîdir.

yukarıdaki konuda verilen cevap benim de duymak istediğim şekilde bitirilmiş. Müslüman beldelerde bu kadar zulüm ve cihad devam eder iken cihadın önceliğine ben de katılıyorum. Hatta Haccın bu dönemde yapılmaması gerektiğini duysam , daha da mutlu olurdum.
Lakin bununla ilgili delil olacak hiçbirşey yazılmamış.

Üst Ana Sayfa Alt