Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hadis Ezberlemenin Faziletleri Hakkındaki Sahih Rivayetleri Yazar mısınız?

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Senetleriyle birlikte hadis ezberlemeye çalışıyorum, teşvik etmesi açısından hadis hafızlarına verilen müjdeler ve hadis ezberinin fazilet ve ehemmiyetine dair hadisleri paylaşırmısınız?
Birde genel olarak, ilimde hıfzın öneminden bahsedin lütfen.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bence bu çok önemli bir konu. Şuan internete o kadar alıştık ki bağımlıyız. Halbuki hadisleri incilden ayıran onların silsile ile aktarıla aktarıla rivayet edilmesidir. Yani ben şundan duydum o şundan duymuş vs vs ama bi 100yıl sonra en son kimin kime aktardığı belli olmayan internette (eğer hala varsa) üç dört nesil öncesinde yaşamış birinin aktardığı bir yazı olarak kalacak ve o dönemdekiler şüpheye düşebilir hale gelecek. Hadis ezberi yaparken de en güzeli bir hoca bulup silsileyi sürdürmek olmalıdır bana kalırsa. Allahualem.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bence bu çok önemli bir konu. Şuan internete o kadar alıştık ki bağımlıyız. Halbuki hadisleri incilden ayıran onların silsile ile aktarıla aktarıla rivayet edilmesidir. Yani ben şundan duydum o şundan duymuş vs vs ama bi 100yıl sonra en son kimin kime aktardığı belli olmayan internette (eğer hala varsa) üç dört nesil öncesinde yaşamış birinin aktardığı bir yazı olarak kalacak ve o dönemdekiler şüpheye düşebilir hale gelecek. Hadis ezberi yaparken de en güzeli bir hoca bulup silsileyi sürdürmek olmalıdır bana kalırsa. Allahualem.
Şeyh-Tilmiz ilişkisi elbetteki önemli.
Ancak silsile ile alakası yok. Dünyanın en iyi hadis alimindende ders alsan kendi silsilesinden değil, matbu eserlerden ezber yaptıracak sana çünki onunda kendi silsilesi yok

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh-Tilmiz ilişkisi elbetteki önemli.
Ancak silsile ile alakası yok. Dünyanın en iyi hadis alimindende ders alsan kendi silsilesinden değil, matbu eserlerden ezber yaptıracak sana çünki onunda kendi silsilesi yok
Yani misal biri artık rivayet ettiğinde ben ebu davuttan aktardım mı diyor?

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani misal biri artık rivayet ettiğinde ben ebu davuttan aktardım mı diyor?
Evet, hicri 4. asırdan itibaren böyle artık. Hoş bir benzetme değil ama herhangi bir kitapta alıntı yaparken kaynak göstermek gibi. Özellikle avam muhatab ise genel olarak dediğiniz gibi oluyor. En fazla ebu davuda kadar olan silsile naklediliyor ve ebu davudun kitabı kaynak gösteriliyor örneğin:
"Malik, Musa bin Ukbeden, (oda) Küreyb bin Abbas'dan, (oda) Usame bin Zeyd'den rasulullahtan duyduğunu: [hadisin metni]
(Muvatta)" şeklinde bir hadis aktarılıyor 4. asırdan beri. Zaten olması gerekende bu. Ortalama 200 senede 5 ravi olsa şu anda 30 40 ravili hadisler olması lazım.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet, hicri 4. asırdan itibaren böyle artık. Hoş bir benzetme değil ama herhangi bir kitapta alıntı yaparken kaynak göstermek gibi. Özellikle avam muhatab ise genel olarak dediğiniz gibi oluyor. En fazla ebu davuda kadar olan silsile naklediliyor ve ebu davudun kitabı kaynak gösteriliyor örneğin:
"Malik, Musa bin Ukbeden, (oda) Küreyb bin Abbas'dan, (oda) Usame bin Zeyd'den rasulullahtan duyduğunu: [hadisin metni]
(Muvatta)" şeklinde bir hadis aktarılıyor 4. asırdan beri. Zaten olması gerekende bu. Ortalama 200 senede 5 ravi olsa şu anda 30 40 ravili hadisler olması lazım.
iyi ki birileri yazmış o zaman, bunları bilmiyordum tešekkürler kardeşim.

Üst Ana Sayfa Alt