Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Hamza Broni Suriye cihadı ve Türkiye'deki etkileri ile alakalı tweet serisi

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
*ayrıca herkese samimi müslümanları tenzih ederek konuşmasını nasihat etmek istiyorum çünkü çok keskin laflar var yazılarda.
Ben de hem @Hutve akhinin hem @İmam Malik akhinin yazılarının sert olduğunu düşünüyorum.
@İmam Malik kardeş belki söylediğini kastetmeden ve hatta ne söylediğini bilmeden konuşmuş olabilir @Abdulafuv akhi zira deyimi zaten yanlış kullanmış. Aslen anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna azdır ama o adam olana demiş ve ÇOK BÜYÜK hata etmiş. Ben affetmen ve genç yaşına vermen gerektiğini düşünüyorum tabi özür dilemesi şartı ile.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Ben de hem @Hutve akhinin hem @İmam Malik akhinin yazılarının sert olduğunu düşünüyorum.
@İmam Malik kardeş belki söylediğini kastetmeden ve hatta ne söylediğini bilmeden konuşmuş olabilir @Abdulafuv akhi zira deyimi zaten yanlış kullanmış. Aslen anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna azdır ama o adam olana demiş ve ÇOK BÜYÜK hata etmiş. Ben affetmen ve genç yaşına vermen gerektiğini düşünüyorum tabi özür dilemesi şartı ile.

Pangea, ben Broni ve saz arkadaşlarını sıkı takip ediyordum. Kendi gibi düşünmeyen insanları nasıl hedefe koyduklarını, nasıl aşağladıklarını ve cümlelerini nasıl beddualarla bitirdiklerini iyi biliyorum. Aynı şekilde @Abdulafuv ahiyide takip ediyorum. Ahi cihadı destekleyen, Mücahidleri seven birisi ondan dolayı iki uzun mesajımda da Broni'ye hitap ettiğimi belirttim.

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Pangea, ben Broni, Salih Seriyye ve saz arkadaşlarını sıkı takip ediyordum. Kendi gibi düşünmeyen insanları nasıl hedefe koyduklarını, nasıl aşağladıklarını ve cümlelerini nasıl beddualarla bitirdiklerini iyi biliyorum. Aynı şekilde @Abdulafuv ahiyide takip ediyorum. Ahi cihadı destekleyen, Mücahidleri seven birisi ondan dolayı iki uzun mesajımda da Broni'ye hitap ettiğimi belirttim.
Ben broniyi tanımam. Ama yazısından samimi mücahitleri değil suriyedeki oluşumun gidişatını eleştirdiğini görüyorum. Şimdi herkes görüşünü açıklamakta özgür mü? Evet sonuçlarına katlandığı ölçüde özgür. Misal Recep Baltacı tutuklanmış htşyi eleştirdiği için buradan öğrendik. Yarın belki bronş de tutuklanır Allahualem. Ama gidişatta sorun varsa düzeltilmelidir bunda herkes hemfikir mi? Bence öyledir. Peki şimdi broni bu forumda olsa sizin sözlerinize alınmaz mı? Bence alınır. Dolayısıyla yine yukarıdaki sözüme çıkıyorum kişileri ve olayları bırakın fikirleri tartışın. Fikir tartışmasından kimse gücenmez ama kişi ve olaylar eleştirildiğinde gücenen çok olur.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Ben broniyi tanımam. Ama yazısından samimi mücahitleri değil suriyedeki oluşumun gidişatını eleştirdiğini görüyorum. Şimdi herkes görüşünü açıklamakta özgür mü? Evet sonuçlarına katlandığı ölçüde özgür. Misal Recep Baltacı tutuklanmış htşyi eleştirdiği için buradan öğrendik. Yarın belki bronş de tutuklanır Allahualem. Ama gidişatta sorun varsa düzeltilmelidir bunda herkes hemfikir mi? Bence öyledir. Peki şimdi broni bu forumda olsa sizin sözlerinize alınmaz mı? Bence alınır. Dolayısıyla yine yukarıdaki sözüme çıkıyorum kişileri ve olayları bırakın fikirleri tartışın. Fikir tartışmasından kimse gücenmez ama kişi ve olaylar eleştirildiğinde gücenen çok olur.

Broni ve saz arkadaşları Türkiye'de şuan. Ben sözlerimin arkasındayım. Daha fazla konunun uzamasını istemiyorum. Hakkınızı helal edin.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Broni ve saz arkadaşları Türkiye'de şuan. Ben sözlerimin arkasındayım. Daha fazla konunun uzamasını istemiyorum. Hakkınızı helal edin.
Allah seni de tüm mücahitlerimizi de firdevs cennetleriyle ödüllendirsin. Onların tüm işlerini kolaylaştırsın ve fesatlıkların zararından hem dünyada hem ahirette korusun.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu üslup heleki bir müslümana yakışmıyor ki ben sende bu sözünden dolayı kibirden başka birşey görmüyorum Allah seni ıslah etsin ben bu forumda bugüne kadar hiçbir kimseye bu şekilde davranmadim demekki içinde nasıl bir kin ve düşmanlık varki bu sözü söylüyorsun müslüman ahlakı yok bir kere ne demek klişe bir söz söylüyorum

Bir zamanlar solculuğu ile meşhur Aziz Nesin, "Türk halkının %80'i aptaldır" dediğinde "Türk Halkı" 'nın neredeyse tamamı ayaklanmıştı. Hiç kimse kendini azınlık olan akıllı sınıfına yakıştıramamıştı.
Kalperin ilmi Allah katındadır, bu ifade bana söylense bu şekilde tepki vermeyeceğim gibi senin anladığın şekilde hakaret de anlamazdım. Söylediğim şey açık, adam olana sivri sinek saz diyen kişi karşıdaki eğer adam olabilmişse hakaret etmiş olmaz. Tıpkı hidayete tabi olanlara selam verenin aslında kafir olan muhataba selam vermemiş olacağı gibi.
Aynı şekilde bitişlerde kullandığım "Akleden kalplere ve gören gözlere" ifadesinden seni kastetmiştim ancak haklı olarak onu hiç üzerine alınmadın! Dolayısı ile yazının seni ilgilendiren bir tarafı zaten kalmamış oldu.
İmla kurallarına riayet etmemen sebebi ile son cümlenin hangi yargı içine girdiğini ise anlayabilmiş değilim. Verdiğim örnek gerçekten klişeydi. Bu değimde Müslüman ahlakına! ters ne var?
Hem ben senin haksız vehmine göre ahlaksızlık ve tekebbürde bulundum, büyüklük sende kalsa olmazmıydı? Müslüman ahlakı vehmettiğin şey ile muhataba hakaret etmekmidir?
Kendinden yaşça küçük ve sana göre tamamen haksız olan birisi özür dilese eline ne geçecek?
Ayrıca kendinde iğne ucu kadar zarar hissetmene rağmen bana bu kadar sert karşılık veriyorsun peki konu ile ilgili her mesajı baştan aşağıya hakaret dolu olan ve çoğu zaman bir ton beddua ederek bitiren bu güruha hiç bahsettinmi Müslüman ahlakından!!

damsan eğer ki çıkar bu sözunden özür dilersin ki bunu sende görmüyorum yaşınında genç olduğunu ve benimde senden yaşça büyük olduğumu biliyorsun seni Allah'a havale ediyorum.

Yukarıda yazdığım gibi. Ben sana yada herhangi bir muayyen zata böyle demedim. Eğer ithamı alınmıyorsan özür dilememi gerektirecek bir şey yok demektir. Yok eğer alınıyorsan zaten sende olan bir şeyi söylemişimdir ki yine senden özür dileyecek bir durum yok demektir.
Ama burada akıl sahibi olan ve bana nasihat edenlerde görür ki sen beni böyle itham ediyorsun. Bana tavsiye verenler acaba aynı tavsiyeyi vereceklermi? Yoksa onlara göre yaşça büyük olmak kişiye muhatabı tahkir hakkımı veriyor!?
Şunu unutma af haksız olduğunda dilenirse erdemdir. İnsanların en şerlisi ise şerrinden korkulduğu için iyi muamele görendir!

Ayrıca benim yazdığım hiçbir konuya yazma şimdiden seni uyarıyorum çünkü haddini sen iyice astin bana daha önce söylediklerinde hep sineye çektim ve dedimki belki ıslah olur ama görüyorum ki olmamissin.

Eğer forumda engel mekanizması varsa beni engeller ve bu şekilde senin yazılarının altına gönderi atmamın önüne geçebilirsin. Ama forumda bildiğim kadarı ile böyle bir mekanizma yok.
Bana haddimi aştığımı söylemek ve had bildirmek ise en azından senin haddin olmayan bir iştir!

[/QUOTE]

Yukarda yazdım. Affedilmeme gereken bir durum olmadığını düşündüğüm için kimseden afta istemem. Kendi vehmettiklerine göre bana kızanlar kendi iç dünyalarında affedebilir yada affetmeyebilir. Bu benim sorunum değil. Mahşer günü hesabını verebileceğime inandığım bir şeyin affını kimseden istemem!
Deyimler yöreden yöreye değişebilir. Ben bildiğimi yazdım.
Yaşımın gençliğinden dolayı en azından şu konuşmada yaptığım tek hata kurtun, aslandan tokat yemesine sebep olan hatadır!
Ama benim kendisini kastetmeden söylediğim laftan ötürü af dilememi tavsiye ettiğine göre aynı şeyi bana alenen söyleyen kişiye uygun gördüğün nedir?

@İmam Malik , @Abdulafuv abinden özür dile. Senin gibi ilim talebesine bende yakıştıramadım. Mücahidleri sevdiğinden ve cihad konusunda hassas olduğun için yazmışsın ama yanlış uslub, doğru sözün katilidir.

Yukarıda da yazdım, ben onun şahsına bunu dememiştim. Yazılarımı güzelce okusaydı uslubdan öyle diyerek onu kastetmediğimi anlardı. Bazen doğru sözü uslub bile kurtaramıyor demekki.
Ama madem ki abidir! diyorsun, onun kendisine söylendiği için af dilenmesini beklediği sözü hemde af dilemesini beklediği kişiye sarfetmesi hakkında ne diyorsun.
Tekraren söylüyorum, mahşerde hesabını verebileceğime inandığım bir şey için af dilemem.

Sultan Abdülhamitmi Rabb'im onu daha iyi bilirki şimdi konuyu neden hep dağıtıp farklı noktalara getiriyorsun her seferinde hep tevil hep tevil

Buradan te'vil sonucunu nasıl çıkardın anlamıyorum. Şer'i bir nakil yapmayacağım gayet açık bir şekilde belirtiliyordum. Tarih naklettim ve bu güne benzediğine işaret ettim. Şer'i nakil olmayan yerde neyi te'vil etmiş olabilirim?

Yani senin bu dediğinden yola çıkarak bu söylemleri abdulhamid üzerinden Erdoğana indirgeyen avaneside söylüyor yarın birgün çıkıp bu forumda ya Erdoğan'da müslümandir dememenin ve forumun akidevi meselelerinde gelen üyeleri yonlendirmemenden emin değilim ki bu daha önceleri de yaşandı geldikleri gibi defolup gittiler.

Yarınlarımızı Allah(a.w.c) bilir ama şu anda böyle bir görüşüm yok. Bu görüşü ise asla hoş görmem!
Ancak Taliban sözcüsünü(Muhammed Naim) def etmek ile başlayabilirsin mesela, twitterdan haricilerin bu meseleden ötürü nasıl salladığını hatırlarsın 2 gün önce.
Erdoğan'ı, Abdulhamide değil belki Saddam'a yada günümüzde el Beşir'e kıyas ederdim. İnsanların söylediklerine gelince onlar İmamoğlu ile fatih yada İYİP ile Ömer(r.anh) benzetmesi yapabilir pek ala. Bu beni bağlamaz.

Söylenen şey gayet açıktı, Abdulhamide zulmü yüzünden karşı çıkanlar daha sonra hayatlarının geri kalanı boyunca günah çıkarmışlardır. Aynı şeyin HTŞ için olmasından sakındırmıştım. Ama sen buradan bile neredeyse bana Ak Trol demeye getiriyorsun. Hasbinallahi we ni'mel wekîl

Evet bunu yapıyorlar ki bende eleştiriyor ve onların curumlerini Allah'a havale ediyorum.
Ne yani zulme karşı susalım mi bir müslümanın şerefi söz konusuysa elbette ki buna karşı çıkacağız bu imanimizin gereğidir.
Allah rasulü buyuruyorlarki ki zulme karşı susan dilsiz şeytandır

Kastettiğimiz şey bu değil.
İlk olarak iftira ve çarpıtmalara karşıyız, "El Faransi'nin eşine, 'kocanı idam ettik' dedikleri için 5 sene sonra zındandan çıkan Faransi, eşini başkası ile evlenmiş buldu" tarzı abzürt haberler bunların hesaplarında ve telegram kanallarında yayılıp duruyor. Peki bu durumda HTŞ de Müslüman olduğuna göre onların şerefini savunmayalımmı?
Bir diğer ve asıl sorun olan mesele ise bir kısımlarının HTŞ bayrağı altında savaşmaya tahrim fetvası vermesi. Facir iktidara başkaldırıyı caiz gören Hanefiler ve İmam Zeyd dahil olmak üzere, kafirlere karşı zalim emirler ile dahi birlikte hareket edilmesini bütün ehli sünnet icma ile caiz görür.

Elbette ne ben nede çevremde olan şahısların çoğu onları asla ajan diye yaftalamiyor. ama sana daha öncede söylediğim gibi beni sanki onlara ajan diyen onlara murted diyen harici zihniyetiyle karıştırıyorsun sen hiç sözden anlamıyorsun.

Olayı şahsileştiriyorsun benim en başından beri hitabım sana olmamasına rağmen...
Haricilik yada aşırılık demek sana kalmış ama bu vb hesaplar Sürekli HTŞ'nin, Türk istihbaratı ve batı ülkeleri ile bağını konuşuyorlar. Sadece birbirlerine itiraz etemksizin bağlantı düzeyini farklı tutuyorlar. En sık zikrettikleri olay ise yüzlerini sayılı kişinin gördüğü Hurras emirlerinin hava saldırısı ile -inşallah- şehid edilmesine rağmen Colani'nin çarşı pazarda boy göstermesi. Hüsnüzannım bunları adam akıllı takip etmiyorsun. Eğer bana inanmıyorsan şu konuşmaya dahil olan hutve nicknameli din kardeşine sor. Senin bana Abdulhamid örneği üzerinden AK Trol benzetmesi yapmandan çok daha ileri bir durum bu
Yine bu hesaplar(Broni ve saz arkadaşları) HTŞ'ye ve taraftarlarına olmadık beddualar ile dolu olan twitler atıp duruyorlar.

Allah hepimizi ıslah etsin. Bu konu gereksiz yere şahsileşti. Cedele gitsin istemiyorum. O yüzden daha cevap yazmayacağım.
Wesselam

Üst Ana Sayfa Alt