Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hanefi Mezhebinde Göbek Avret midir?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Erkeğin avret yeri göbeğinin altından diz kapağının altına kadardır.Hür ve cariye kadınla çocuğun avret yerleri daha sonra gelecektir.Göbeğin altından murad,göbekten geçerek bedeni kuşak gibi saran ve bulunduğu yerden her tarafa aynı uzaklıkta bulunan çizginin altıdır.

Yukarıdaki yazı Redd'ül Muhtar'ın ikinci cildin,109.sayfasında geçmektedir.Ben göbeğin avret olan kısmını anlamadım yani şu cümleyi "göbekten geçerek bedeni kuşak gibi saran ve bulunduğu yerden her tarafa aynı uzaklıkta bulunan çizginin altı"

Bu cümleyi açıklayabilir misiniz?Yukarıda kuşak gibi saran yer neresi?Göbeğin avret sınırı olan yer neresi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
8934Reddulmuhtar.JPG

Yazıdan anlaşılan, göbek hizasından pantalon kemerinin beli çevirmesi gibi, bu kemerin veya kuşağın/ipin göbek deliğinin tam üstüne gelecek şekilde bel etrafında/çap bir tur atması ile oluşan çizgi hattından aşağısı (dize kadar) olan bölgedir.

Aslen göbek deliğinin kendisi-özü avret değildir.
Göbek deliğinin altından, diz altına kadar bölüm avrattir. Göbek deliğinin avrat olmadığı konusunda ihtilaf yoktur, fakat diz kapaklarının avrat olub olmadığı konusunda ihtilaf vardır.

İlgili konular:

Erkekte Avretin Zaruri Miktarı

https://www.islam-tr.org/konu/erkekte-avretin-zaruri-miktari-soruya-cevap.10069/

Anne-kız Ve Kızkardeşler Arasındaki Mahremiyet Ölçüsü Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/anne-kiz-ve-kizkardesler-arasindaki-mahremiyet-olcusu-nedir.29067/

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu soruyu şu sebeple sordum: Denize giren bazı erkekler soruyor. Diyorlarki altımızdaki kapri tamam diz kapağımızı örtüyor; ama göbek deliğinin altında başlıyor kapri. Göbek deliğini kapatırsak tuhaf oluyor diyorlar. Acaba avret, göbek deliğinden itibaren mi başlıyor diye size sorayım dedim.

Göbek deliğini erkeğin kapatması şart mıdır? Bilhassa göbekli erkekler daha iyi anlayacaklardır. Hani göbek biter (şişkin yer biter ) ya orada olsa giyilen şey caiz midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aslen göbek deliğinin kendisi-özü avret değildir.
Göbek deliğinin altından, diz altına kadar bölüm avrattir. Göbek deliğinin avrat olmadığı konusunda ihtilaf yoktur, fakat diz kapaklarının avrat olub olmadığı konusunda ihtilaf vardır.

Üst Ana Sayfa Alt