Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Selefi Birisi, Namazda Hanefi Mezhebinden Bir İmama Uyabilir mi?

I Çevrimdışı

islam savaşçısı

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum arkadaşlar,

Sorum şu, ben öğrenciyim ve öğrenci olduğum şehirde selefi cemaat tanımıyorum. Bu durumda selef akidesine göre cemaatle namaz kılmak şartı olduğundan dolayı ve ayrıca tağutun imamının arkasında namazın sahih olmayacağından korkarak şu anda da uyduğum hanefi mezhebine uymaya devam etmem caiz midir? Biliyorsunuz hanefi mezhebinde tek başına kılınan namaz sahihtir.

ALLAH(s.v.t.) tüm Müslümanlardan razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah ;

"Selef akidesine göre, tek başına kılınan namaz sahih değildir" sözünü delillendirir misin?

I Çevrimdışı

islam savaşçısı

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH'tan af dilerim. Yanlış bir tabir olmuş. Bu siteden indirdiğim ilmihalde tek başına namaz kılmak sahihtir ama cemaatle kılınması gerekir. Tek başına namaz kılan haram işlemiştir ama namazı geçerli olur yazıyordu. Şimdi hatırladım. Ben aslında soruda bu haram işleme meselesine değinmek istemiştim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim, namaz için cemaat mevcut iken sebebsiz yere cemaati terk etmek tüm muctehidlerce (mezheblerce) haram olmakla beraber namaz sahihtir.
Tağutun imamının arkasında namazın sıhhati, imamın mezhebine göre değil, aksine tağutu övmesi (akidesine) göre değerlendirlir.