Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Selefilik mi Haktır Yoksa Maturidilik mi Haktır?

كوكهان Çevrimdışı

كوكهان

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm. Gerek yöneticilerin, gerekse üyelerin bu konu hakkındaki görüşlerini merak ediyorum.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Aleyküm Selam ve Rahmetullah.
Hakkın ölçüsü Kur'an ve Sünnet'tir. Sâhih akide ise ancak bunlardan alınır. Allah Teâlâ, bizlere Kur'an'ı nasıl indirmişse; Rasulullah(sav) bize İslâm'ı nasıl tebliğ etmişse, inanç esaslarını nasıl bildirmişse bu şekilde iman ederiz. Bize düşen de budur.
Bu da ancak Allah'ın indirdiğini ve Rasûlunun açıkladığını aynen belirtildiği şekilde tahrif, ta'til, tecsim ve te'vil etmeden; tekyif ve temsile tabi tutmadan iman etmekle gerçekleşir.
Allah'ın kendini vasfettiği şeyleri nehyetmeden, O'nun kelâmını yerinden tahrif etmeden, isim ve ayetlerde ilhada düşmeden iman etmekle gerçekleşir.

Biz "Selefi" diyerek ayet ve hadislerde belirtildiği üzere İslâm'ın en hayırlı ilk 3 neslinin inandığı şekilde iman etmeyi kastediyoruz.

Tevbe Suresi 100. Ayette Rabbimiz, onlardan razı olduğunu şöyle buyuruyor;

"(İslâm'a girme hususunda) öne geçen ilk muhacirler ve ensar ile onlara güzellikle tabi olanlar var ya, işte Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. Allah onlara, içinde ebedî kalacakları, zemininden ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır. İşte bu büyük kurtuluştur."

Hak olan da budur. Allahu Alem.
Ama böyle diyerek Maturidi ve Eş'ârileri (eğer ayet ve sâhih hadis ya da Allah'ın sıfatlarını inkâr etmiyorlarsa) tekfir etmiyoruz. Allah'ın sıfatları, imanın azalıp artması vs... gibi itikadî meselelerde hatalarını tenkit ediyoruz. Tabii ki bunu da delil ile yapıyoruz. Hatta İmam Eş'âri'nin "Makalâtü'l-İslâmiyyîn" kitabında kendi görüşlerinden tevbe edip, selefin menhecine döndüğünü ifade ediyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
musabelkurdi Çevrimdışı

musabelkurdi

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam, kusura bakma ama soruyu saçma buldum. Selefilik dediğin kavram selefi salihin'in yolunu takip edenler değil mi? Hak değilse sahabeler yanılmış mı demek? Lütfen soruyu önce kendine sor.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Aleykümselam, kusura bakma ama soruyu saçma buldum. Selefilik dediğin kavram selefi salihin'in yolunu takip edenler değil mi? Hak değilse sahabeler yanılmış mı demek? Lütfen soruyu önce kendine sor.
Valla ben sahabeyi, Şeyhu'l-İslâm İbn Teymiyye'yi ve bütün Selefileri tekfir eden maturidi bile gördüm. Şaşırmamak lazım.

musabelkurdi Çevrimdışı

musabelkurdi

Üye
İslam-TR Üyesi
Valla ben sahabeyi, Şeyhu'l-İslâm İbn Teymiyye'yi ve bütün Selefileri tekfir eden maturidi bile gördüm. Şaşırmamak lazım.

Allah onları ıslah eylesin bizleri de akidemizde sabit kılsın.
Ağzından köpükler akarak, Allahu alem belki de bilmeden konuştukları imanlarına mal oluyor.

"Bir mü'mini küfr ile itham eden onu öldürmüş gibi olur." (Buharî, Iman 7; Tirmizî, Iman 16)

"Herhangi bir Müslüman diğer bir Müslümanı tekfir ettiğinde o kâfirse kâfirdir, değilse kendisi kâfir olur." (Ebu Davûd, Sünnet 15)

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Selefiliğin tanımı Ak-47 ve benzerleri ile eşleştirildiği için ana tanımından çıkıp başka boyuta hatta boyutlara evrildi.
Bundan dolayı selefi kelimesini kullanirken ek bi aciklama yapmak lazim ne kastedildiği anlaşılsın diye. yoksa boyle tuhaf duruyor cidden soru.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
o maturidi değil matruşkadır yav.
geriye ne kalmiş ki tekfir edecek.
dolaptaki beyaz peynir mi ne yani.
baya sacmalamiş beyinler resmen
İşin garibi selefileri tekfir ederken kabirperestleri, küfür sözü söyleyenleri, tağuta askerlik yapanları, Allah'ın hükmüne değil tağutun hükmüne razı olanları falan hiç tekfir etmiyorlar. Akıl, nakilden üstünmüş. Nakili öne alan herkes müşebbihe ve mücessimeymiş falan filan...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
İşin garibi selefileri tekfir ederken kabirperestleri, küfür sözü söyleyenleri, tağuta askerlik yapanları, Allah'ın hükmüne değil tağutun hükmüne razı olanları falan hiç tekfir etmiyorlar. Akıl, nakilden üstünmüş. Nakili öne alan herkes müşebbihe ve mücessimeymiş falan filan...

ucu kendine dokunduğu icin etmezler.
ben olsam, - valla baydınız birader ne haliniz varsa görün bay bay derdim. ömür geciyor ya, 2 faideli iş yapacaksak gel yoksa valla darlandim diye de söylenirdim üstüne.
sirtimada a4 kagidina cahille söhbeti kestim yazip yapistirir yoluma bakardım. ( tepem atti durduk yere)