Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Babama Selefi Olduğumu Nasıl Anlatayım?

Ensar el-tatari Çevrimdışı

Ensar el-tatari

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Baba Fethullah Gülen'in bir cemaatten ve ben Selefim .. Ona Abdul Vahhab ve Saudi'yi terörist değil normal bir ülke olarak nasıl açıklayabilirim?
Ve
Bir soru daha. Ehli Sünnet'ten Fethullah Gülen? Değilse, kanıt sunabilir misiniz?
Afedersiniz eyer yanlis bir yere yazdim

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Baba Fethullah Gülen'in bir cemaatten ve ben Selefim .. Ona Abdul Vahhab ve Saudi'yi terörist değil normal bir ülke olarak nasıl açıklayabilirim?
Ve
Bir soru daha. Ehli Sünnet'ten Fethullah Gülen? Değilse, kanıt sunabilir misiniz?
alyküm selam bana özel mesaj at

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Ve

Dostum feto denen adam zındık kafirdir alim değilddir babana ilk önce onu anlat dinler arası diyalogcudur yahudi ve hristıyanlar çennete gircek der fetullah bide suud bizden uzakdır abd nin kölesidir. selefi olmak diye bir şey yok hak yol ehli sünnettir tek lazım olan şey bazı kavramları bilmek herhangi bir mezehp alimine bağlıysan sen zaten seleyfsin hanefi malki vs abdulvahhab da bir ilim adamı ama sevmek sevdirmek zorunda değil kimse sen tek tevhid şirk tağut bunlarıda bil yeter

Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam
Eğer selefi iseniz Tevhidi anlatın yeter abdul vehhabı veya suudi yi anlatmanıza gerek suud yöneticileri abd nin güdümündedir, muhammed bin abdulvehhab hakkında ise yorum yapmacağım onunla ilgili pek bir araştırma yapmadım...

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dostum feto denen adam zındık kafirdir alim değilddir babana ilk önce onu anlat dinler arası diyalogcudur yahudi ve hristıyanlar çennete gircek der fetullah bide suud bizden uzakdır abd nin kölesidir. selefi olmak diye bir şey yok hak yol ehli sünnettir tek lazım olan şey bazı kavramları bilmek herhangi bir mezehp alimine bağlıysan sen zaten seleyfsin hanefi malki vs abdulvahhab da bir ilim adamı ama sevmek sevdirmek zorunda değil kimse sen tek tevhid şirk tağut bunlarıda bil yeter
Fetönün kafir olduğuna delil nedir? isbatlarmısın ben harici olduğum zamanlarda bile bu kadar tekfir de cesaretli değildim

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Fetönün kafir olduğuna delil nedir? isbatlarmısın ben harici olduğum zamanlarda bile bu kadar tekfir de cesaretli değildim
Yahudi ve Hristiyanlar cennete gircek deyip papa ile sıkı fıkı ilişkiler yapması bop ajanı olması Yahudi çocuklar ölünce üzülmesi müslümanlar için zerre üzülmemesi olimpiyatlara peygamberin haşa sürekli geldini demesi Azrail Aleyhisselam parti kursa oy vermem demesi haşa Azrail Aleyhisselam bundan münezzehtir biz melekler hakkında böyle sözler asla demeyiz

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfire asla meyletmemek de iman zararı dır zayıflığı dır benim de eniştem ölen kraliçe ye acirdi bana Cübbeli nin videosunu gösterir di kafir demeyim eniştem kafre kafir değil de günahkâr demeye getiriyor

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfire asla meyletmemek de iman zararı dır zayıflığı dır benim de eniştem ölen kraliçe ye acirdi bana Cübbeli nin videosunu gösterir di kafir demeyim eniştem kafre kafir değil de günahkâr demeye getiriyor
Yanlış düşünüyorsun kardeşim tekfire meyletmemek iman zararı değildir aksine muvahitlerin yaptığı şey budur imam ahmet b. Hanbel kuran mahluktur diyenlerin arkasında bile namaz kılmış o dönemki halife ye dua etmiş hakkı bulmaları için vs dediğin mantık selefe terstir çünkü selef küfrün küfür olduğunu bilmeyenleri tekfir etmez (Tevilden kastediyorum) işte bizim selefimiz de akidemiz ile örtüşen alimlerimizdir haricilerde kendi selefininin görüşünü alır mutezilede alır sonra da din çorba olur gider karşında öyle bir delil olması gerekirki karşındaki kişinin irtidadına hüküm veresin onun canı malı sana helal olacak tevbe etmezse boynunu vuracan yanlış anlama sözüm senin için değil
ama tekfir CAHİL için çok kolaydır...

Tevilden kasımda şu hem tevil olsun hemde ameli küfürle gelen küfürler kişi ancak küfürlerin birikmesi ile amellerin bitmesi ile münafık olur (küfür birikir büyük münafık olur) sonra göğüs istiyora açılıyor sonra ne olur maide suresi 61.ayetin hükmü o kişi için geçerli olur ama daha adam tek bir ameli küfre girerse onu rekfir etmen onun munafıklığını göstermez ben bi kere bile fetönün cahiliye hükmünü istediğini görmedim ki kalkıpta zannıma göre adama münafık diyeyim eli kanlı bir admanda olsa böyle insanlar Allahın cc şeriiatini isteyebilecek insanlardır aksi halde zanla tekfire giden CAHİLİN TEKİDİR Ali R.A işte bu yüzden şehit oldu o dönemin cahil haricileri yüzünden hakem olayıda küçünik küfürdü ayrıca bu küçük küfür öyle birşeyki ikrahın olduğu sürece o küçük küfürle günaha girsen dahi Allah cc katında sorumlu olamazsın tıpkı bi zamanlar şeritati isteyen RTE gibi ama şuan o istiyor Neyi istiyor Cahiliye hükmünü Yani göğsü münafıklığa açmak bu işe Yahudilerin yada bizim içimizdeki kalbi hastalıklıların yaptığı şeydi Göğüs istiyora açılırsa kişi munafık olur şimdi sana şu ayetleri okumanı tavsiye ediyorum ve burda bitiriyorum işte önceki kavimlerin münafıklığı bu yüzdendi göğsün istiyora açılması vesselam

Nisa 60/tağut önünde muhakemeleşmek İSTİYORLAR.

Nisa 61/münafıkların senden iyice uzaklaştıklarını görürsün.

Nipnot ameli küfür birikir kişinin göğsü istiyora açılırsa ozaman münafık olur

Son düzenleme:
tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yahudi ve Hristiyanlar cennete gircek deyip papa ile sıkı fıkı ilişkiler yapması bop ajanı olması Yahudi çocuklar ölünce üzülmesi müslümanlar için zerre üzülmemesi olimpiyatlara peygamberin haşa sürekli geldini demesi Azrail Aleyhisselam parti kursa oy vermem demesi haşa Azrail Aleyhisselam bundan münezzehtir biz melekler hakkında böyle sözler asla demeyiz
eli kanlı bir katili koruyacak değilim lakin yazdığın yazıyı çok manidar buldum hadis aklımda değil adamın biri 90 dosya günah işlemiş Lailaheillallah ınıda teraziye koyunca rabbimiz bu adamın bğtün günahları lailaheillallah'ın karşında hafifi gelmişti tevhşd ehli o hadisi iyi bilir lakin demek istediğim şu kardeşim bak bir günah vardır büyük günahtır bir günah vardır büyük günahtır ama ameli küfürdür itikadi küfür değildir yani karşısında ki kişi Rabbim demiyor tıplı müşrikler gibi sen ameli küfre girebilecek insana itikadi küfre girmiş muamelesi yapamazsın güzel kardeşim yahudileri dost edinen biri itikadi küfre girmez en fazla o tarafa geçer onlarsan olur buda ameli küfür kazanırsa küfürler birikir tıpkı bir peynir dilimi gibi 30 dilüm bir peynşr düşün her dilim bir amalei küfür amel biterse kişinin göğsü küfre açılırsa itridat eder sonra ne oluyor /
Tıpkı şeytanın durumu gibi. O insana: "İnkar et" dedi. (İnsan) inkar edince de: "Ben senden uzağım. Doğrusu ben alemlerin Rabbi Allah'tan korkuyorum" dedi Haşr/16

Sonuç karşındaki kişinin dinden çıkmasını ameli küfürlerin birikmesi ve sonra onun göğsünün küfre açılması peki küçük küfür ile büyük küfrü ayırt edebiliyormusun / edemezsin büyük küfrü ayıet etmen için kişinin ruh halini bile gördülten sonra değerlendirmen lazım çünkü büyük küfre girdiği zaman insan içimdeki kibri ortaya çıkıyor bir anda islamdan nefret eder hale geliyor tıpkı şeytanın durumu gibi iblis bile önceden müslüman değilmiydi kibir çok önemli bu ayette. Örnek alabilirsin Meleklere: “Âdem’e secde edin!” dediğimizde İblîs dışındakiler derhal secdeye kapandı. İblîs ise direnerek bundan kaçındı, kibirlendi ve kâfirlerden oldu.Bakara/34

Sonuç şu kardeşim bir kişinin içindeki kibir çıktıktan sonra anca o zamam tekfir konusunda onun hakkında hüküm verebilrisin çünkğ göğsün küfre açılmaso demek göğsünün Tağutlara açılması lazım o göğüs o zaman "İSTİYOR" olur nisa 60'61 ayetiini oku ama zahire göre hüküm verme yoksa tağuta muhakeme olan herkesi tekfir etmek zorunda kalırsın işte tekfir de bunun gbi birşey zanla gidersen ameli küfürden dolayı herkesi tekfir etmiş olursun vesselam

Ensar el-tatari Çevrimdışı

Ensar el-tatari

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam
Eğer selefi iseniz Tevhidi anlatın yeter abdul vehhabı veya suudi yi anlatmanıza gerek suud yöneticileri abd nin güdümündedir, muhammed bin abdulvehhab hakkında ise yorum yapmacağım onunla ilgili pek bir araştırma yapmadım...
Medine Üniversitesi'ne girmek ve bana doğru yolda olduğumu ve Suudi Arabistan'a gitmeme izin verdiğini anlatmak istiyorum. Ondan sordun. Onan sonra yüksek sesle zikrin bidat olduğunu, mevlid bidat olduğunu, sakalın sünnet değil vacib olduğunu anlatmak istiyorum iste.

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
eli kanlı bir katili koruyacak değilim lakin yazdığın yazıyı çok manidar buldum hadis aklımda değil adamın biri 90 dosya günah işlemiş Lailaheillallah ınıda teraziye koyunca rabbimiz bu adamın bğtün günahları lailaheillallah'ın karşında hafifi gelmişti tevhşd ehli o hadisi iyi bilir lakin demek istediğim şu kardeşim bak bir günah vardır büyük günahtır bir günah vardır büyük günahtır ama ameli küfürdür itikadi küfür değildir yani karşısında ki kişi Rabbim demiyor tıplı müşrikler gibi sen ameli küfre girebilecek insana itikadi küfre girmiş muamelesi yapamazsın güzel kardeşim yahudileri dost edinen biri itikadi küfre girmez en fazla o tarafa geçer onlarsan olur buda ameli küfür kazanırsa küfürler birikir tıpkı bir peynir dilimi gibi 30 dilüm bir peynşr düşün her dilim bir amalei küfür amel biterse kişinin göğsü küfre açılırsa itridat eder sonra ne oluyor /
Tıpkı şeytanın durumu gibi. O insana: "İnkar et" dedi. (İnsan) inkar edince de: "Ben senden uzağım. Doğrusu ben alemlerin Rabbi Allah'tan korkuyorum" dedi Haşr/16

Sonuç karşındaki kişinin dinden çıkmasını ameli küfürlerin birikmesi ve sonra onun göğsünün küfre açılması peki küçük küfür ile büyük küfrü ayırt edebiliyormusun / edemezsin büyük küfrü ayıet etmen için kişinin ruh halini bile gördülten sonra değerlendirmen lazım çünkü büyük küfre girdiği zaman insan içimdeki kibri ortaya çıkıyor bir anda islamdan nefret eder hale geliyor tıpkı şeytanın durumu gibi iblis bile önceden müslüman değilmiydi kibir çok önemli bu ayette. Örnek alabilirsin Meleklere: “Âdem’e secde edin!” dediğimizde İblîs dışındakiler derhal secdeye kapandı. İblîs ise direnerek bundan kaçındı, kibirlendi ve kâfirlerden oldu.Bakara/34

Sonuç şu kardeşim bir kişinin içindeki kibir çıktıktan sonra anca o zamam tekfir konusunda onun hakkında hüküm verebilrisin çünkğ göğsün küfre açılmaso demek göğsünün Tağutlara açılması lazım o göğüs o zaman "İSTİYOR" olur nisa 60'61 ayetiini oku ama zahire göre hüküm verme yoksa tağuta muhakeme olan herkesi tekfir etmek zorunda kalırsın işte tekfir de bunun gbi birşey zanla gidersen ameli küfürden dolayı herkesi tekfir etmiş olursun vesselam
Ben senden senin görüşün den beriyim kardeşim kusura bakma

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Ve
Kardeşim şimdi bak sana şu şekilde yardomcı olacağız Rasullahın sav yaptığını yapacaksın Rasullah sav ve sahave as ne uaptılar birine bağlı olduklarını açıkladılarmı hayır o halde ailene Tevhdi anlatacaksın selefi olduğunu anlatmayacaksın selefi demek Selefi Salihin demek senin aile islam iddasında da bulunduğu sürece zaten selefidir sadece selefi saihin yani yani alimleri takip etmiyorlar bidatlere uyuyorlar baştaki cahiller yüzünden o halde Ehli sünnetim diyen biri iater kabul etsin ister kabul etmesin o sunnidir O halde selefi salihün olan birinin ise kendisie selefiyim demesinde yarar var ama şart değil kişi zaten selefi salihinim diyor ise o zaten selefin yolundadır sadece cahildir bu kavramları bilmediği için o halde fazla kavramlara takılmadan ailene görüşünü açıklamana gerek kalmadan onları tevhide devet senin için daha hayırlı olur şuan dışarsa gezen topluluğun çoğu sunnilik nedir bilmiyor ama hepsi sunni ehli sünnet yani yine dışarda gezenlerin tamamına desen selefi nedir bilmez ama hepsi selefi çünkü kim ehli sünnetim derse o selefi salihindir yani selefidir sadece selefi takip etmiyordur cahilleri takip ediyorlar ve bidatlere giriyorlar bu yüzden kendisine selefi lakabını takanlarlar ise bidat ehlinden hak olmayanlardan uzaklaşmak için bu lakabı kullanoyor Tevhid ehli olmasıda cabası tabi dediğim gibi kavramlara TAKILMA vesselam

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
O halde sende Zahiren Haricisin bana Karşı tarafın kafir oldığuna delil getir Hadi onun göğsünün Büyük küfür üzere olduğunu idda et Cahiliye hükmünü istediğine karşı delil getir Vallahi benim akidem Kuran&sünnet ağer birşeyi zahirine göre yorumlayacaksan bilki sen haricisin ksura bakma buğra kardeş ben sana kurandan ispat getiriyorum sen ise zanna göre tekfir ediyorsun Allah suphenehu ve teala sana selamet versin ne diyim şimdi benim üst komşum münafık veya müşrik her sabah ona günaydın diyorum onu dost edinmiş oldummu hayır değilmi ama münafığa veya müşrik üst komşuya gelde bi sinamaya gidelim vs gibi kelimelerle ona yanaşmaya çalışırsam işte bende onun gibi münafık ve müşrik olurum değilmi çünkü nebi sav kişi arkadaşının üzeredir diyor ben o münafığa müşriği dost edinmeden ona her sabah günaydın dersem onu dostmu edinmiş olurum Olmam işte senin sorununda bu buğra kardeş sen zahire göre hükmediyorsun çünkü bilmiyorsun kardeşim İlimi Allah verir aklın değil

Son düzenleme:
tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim görüşümden beri olmanın sebebi nedir açıklarsan ben bilmiş olurum ayrıca malum şahsın akidesini değil ben senin görüşüne karşılık yazdım bu yorumu kardeşim yoksa biri kalkıp derki yahudiler hiriatyanlar cennete girecek ve diğerleri bu söz büyük günahmıdır yok ameli küfür müdür yoksa itikadi küfür müdür bunu cevabı verebilirmisin eğer fetö denilen adamon sözleri büyük veya küçük küfre veya bğyğk veya küçük günahamı girer neye girer arkadaş neye alimmiyiz kadıyımız müftü müyüz neye göre tekfir edeceğiz böyle kişilerin durumu nedir @AbdulmuizzFida
hocam konuya el at
Yahudiler ve hiriatyanlar cennete girecek Tevilde değilde nedir???
kusura bakma kardeşim ben bu sözün mahiyetini bilmeden karşı taraf6 TEKFİR EDEMEM BANA DELİL GETİR BENDE TEKFİR EDEYİM ayrıca muhtemelen malum şahıs bunu tevil yoluyla söylemiştir ve diğer sözleri Dahil küfür söz olup olmadığına ben bu sözün küfür veya günah olup olmadığını ayırt edemiyorsam buda benim cahilliğimdendir ama ben hükmünü bilmediğim bir konuda karşı tarafı tekfir edecek (değilim bu haricilerin yaptığı şeydir) eminim sende bilmiyorsun kardeşim zanna göre tekfir ediyorsun

Son düzenleme:
tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
KİM TEVİL YAPTI DİYE İNSANLARI TEKFİR EDİYORSA O CAHİLDİR AYRICA FETÖ DENİLEN ŞAHSIN DURUMUNU BEN ARAŞTIRMADIM BEN ZANNAN TEKFİRE KARŞIYIM YAPMAYINNNN ÜMMETİ HARİCİ ETTİNİZ KENDİNİZDE HARİCİKTEN BİR ŞUBESİZİN

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evet yahudiler ve hiristyanlar cennete girecek ama iman ederlerse Hem malum şahıs belki bu ayeti ele alarak söylemiştir çünkü Allah suphenehu ve tela onların
Cennete gireceğini söylüyor

Şüphesiz, iman edenler(le) yahudiler, hristiyanlar ve sabiiler(den kim) Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve salih amellerde bulunursa, artık onların Allah katında ecirleri vardır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.BAKARA/62

Malum şahsın o sözü Allahın cc kitabına göre söylemesi Haktır kendi zannından söylemesi ise Tevilse Hatadır hemde zır cahil hatasıdır/Lakin tekfir ise Kişinin Allah cc dinini inkar etmesidir

Ey iman edenler! Allah'a, peygamberine, peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Zira Allah'ı, meleklerini, kitaplarını ve peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr eden, gerçekten şiddetli ve derin bir sapıklığa düşmüştür
Nisa/136

Zaten üstede yazmış oldum kişinin göğsü istiyor olursa yani münafık olur irtidat eder inkar etmiş olur nasılki hğccet sunmadan önce tekfir edemzsen tekfirde aşıeıyada gidemezsin buda kişiyi delate sürekleyebilir tekfirde bile tevil yaparsan kafir olmazsın çünkü kişi karşısındaki kişiye alay ederek ey kafir derse kafir olur

İmam ahmet B.Hanbel
Kuran mahlukdur diyenlerin arkasında namaz kılmış bir alimdir çünkü onlar tevil yapmıştı kaderiyede öyle onlar kaderi tevil yoluyla inkar ettilerde küfrün küfür olduğunu bilmiyorlardı ayrıca maturidiler Allahın cc isim sıfatlarını kabul ediyorlar ama tevil yoluyla iptal ettiler buda küfürdür ama bilmediklerinde dolayı asla imam maturidiyi tekfir edemezsin şimdi fetöyü ne göre tekfir ediyorsun eğer delil sunarsan onun Yahudilerin ve hiristyanların cennete gireceğini söylemesi kurana göre mi yoksa nefsinemi uydu delil yoksa susacaksın benim akidemede laf etmeyeceksin çünkü ben Alimim Bunu söylemektende gurur duyuyorum Ve Alimim diyipte Allahın cc dinine iftira atacakda değilim ilmim ise bana ledun ilmi ile bildirildi benim akidemden beri olman kuran ve sünnetten beri olman anlamına geliyor buda seni harici yapar Vesselam

Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Konu incelendi
Benim görüşümden beri olmanın sebebi nedir açıklarsan ben bilmiş olurum ayrıca malum şahsın akidesini değil ben senin görüşüne karşılık yazdım bu yorumu kardeşim yoksa biri kalkıp derki yahudiler hiriatyanlar cennete girecek ve diğerleri bu söz büyük günahmıdır yok ameli küfür müdür yoksa itikadi küfür müdür bunu cevabı verebilirmisin eğer fetö denilen adamon sözleri büyük veya küçük küfre veya bğyğk veya küçük günahamı girer neye girer arkadaş neye alimmiyiz kadıyımız müftü müyüz neye göre tekfir edeceğiz böyle kişilerin durumu nedir @AbdulmuizzFida
hocam konuya el at
Yahudiler ve hiriatyanlar cennete girecek Tevilde değilde nedir???
kusura bakma kardeşim ben bu sözün mahiyetini bilmeden karşı taraf6 TEKFİR EDEMEM BANA DELİL GETİR BENDE TEKFİR EDEYİM ayrıca muhtemelen malum şahıs bunu tevil yoluyla söylemiştir ve diğer sözleri Dahil küfür söz olup olmadığına ben bu sözün küfür veya günah olup olmadığını ayırt edemiyorsam buda benim cahilliğimdendir ama ben hükmünü bilmediğim bir konuda karşı tarafı tekfir edecek (değilim bu haricilerin yaptığı şeydir) eminim sende bilmiyorsun kardeşim zanna göre tekfir ediyorsun
Aşağıdaki sebeblerden bir tanesi bile müslümanı Kâfir yapar. Fakat araştırmacılar tarafından aslen Ermeni asıllı olduğu zikredilen Fethullah Gülen gerçekten böyle ise aşağıdaki deliller olmasaydı bile ajanlıktan dolayı kâfir olurdu. Fakat aşağıdaki yazılanlar zaten kendisine ait inançları olduğundan 20 seneyi aşkın süredir bizce zaten küfür hükmü sabittir.

- "Tesettur furûattır"
"İman esaslarına göre , İslamın şartları füruuata girer . İslamın şartlarına göre , diğer ahkam furuata girer. " (Ali Ünal, Fethullah Gülen'le Amerikada 1 ay, Sf: 83 - 84, Nil yay. basım 2001)

- Dinler arası diyalog için "F. GÜLEN’İN PAPA’YA YAZDIĞI MEKTUB
“Pek muhterem Papa cenapları; (hazretleri)
Üç büyük dinin doğum yeri olarak bilinen toprakların dünyayı daha iyi yaşanabilir bir mekan kılma yolundaki kutsal misyonumuzu tam manasıyla bilen halkından size en içten selamları getirdik. Yoğun gündeminizde bize zaman ayırarak sizinle müşerref olmayı bahşettiğiniz için zatıalilerinize en derin kalbi teşekkürlerimizi sunarız.
Papa 6. Paul cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz. En aciz bir şekilde hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik.
......" M. Fethullah Gülen / Rabb'in aciz kulu / 9 Şubat 1998"

- "Ehl-i Kitabla ilgili ayet ve hadisler Tarihseldir"
- "Ehl-i kitab hakkında Kur'an ayetleri çok sert! "
Ayetlerde geçen düşmanlığın o günün Yahudi ve Hıristiyanlarını içine aldığını, Kur'anın kullandığı aynı üslup, bugünün Yahudi ve Hıristiyanlarını içine alacak diye bir şart, bir mecburiyet olmadığını, ayetlerin kesin, fakat bugünkü Yahudi ve Hıristiyanları içine aldığının kesin olmadığını, ifade etmektedir. (Hoşgörü ve Diyalog İklimi, Sf: 155-156)

Laiklik Nîmettir!

Demokrasi İdeal bir sistemdir!
"Demokrasi, çok farklı duygu ve düşüncelere sahip insanların birlikte barış içerisinde yaşayabilecekleri ideal bir sistemdir. Bu sebeple, var olan bir kısım problemlerin çözümü için, demokratik düşünceyi geliştirmekle işe başlamak gerekir.

Herhangi bir sistemin, inanan inanmayan bütün insanların talep ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek enginlikte olması çok önemlidir. İnsanların maddi-manevî, dünyevî-uhrevî bütün ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir. Onların dünyevî istekleri kadar uhrevî ihtiyaçlarını da gözetmelidir. Dolayısıyla ideal bir demokrasinin, bütün bu hususları içinde barındırmasının gerekliliğine inanıyoruz.

Maalesef Müslümanlar, bugüne kadar demokrasinin vaat ettiği fırsat ve imkânları yeterince değerlendiremediler. Düşünen kafalar bu nimetten istifade etme mevzuunda gerekli gayret ve cehdi ortaya koyamadılar." (Fethullah Gülen, Kırık Testi)

30106

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
KİM TEVİL YAPTI DİYE İNSANLARI TEKFİR EDİYORSA O CAHİLDİR AYRICA FETÖ DENİLEN ŞAHSIN DURUMUNU BEN ARAŞTIRMADIM BEN ZANNAN TEKFİRE KARŞIYIM YAPMAYINNNN ÜMMETİ HARİCİ ETTİNİZ KENDİNİZDE HARİCİKTEN BİR ŞUBESİZİN
Körü körüne konuşuyorsun. Tekfire karşıyım diye dine küfreden kafiri başımıza hoca yapıyorsun. Tekfir İslamın bir hükmüdür, Allah'ın Kâfirun suresinde kıyamete kadar müslümanlara "De ki" diyerek kıraat ettirdiği bir hükme karşı olmak küfürdür. Aşırılığa, usulsüz tekfire karşı olunmalıdır. Buna karşı olurken de murcieliğe de karşı olmayı bırakmamalıdır! Musluman usuluyla tekfir etmelidir. Usuluyla tekfir edenleri Haricilikle itham etmek, kişinin kendisini Murcie ilamıdır! Araştırmadığınız kişi ve konular hakkında körü körüne avukatlık yapmayınız.

Bu sebeble 3 gün yazamayacaksınız.

M Çevrimdışı

mutmain

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
küfür nedir ıstılahi olarak islamda bir şeyi inkar etme hakikatin üstünü örtme girişimidir

şirk Allahın hükümlerini kabul etmekle beraber Allaha muhalif hüküm çıkaran putların hükümlerini kabul etme benimsene işidir

din insan için neyi nasıl yapacağını öğreten kurallardır

islam dini Allahın insanlık için neyi nasıl yapacaklarını öğrettiği kurallarıdır

insanlar birbirini ifade ettikleri sözler ve yaptıkları eylemler ile tanır ve değerlendirir

kişilerin iç alemini allahtan başkası bilemez

kim islam dininin tamamını yada bir kısmını inkar ederse kafir yada müşrik olur

muhkem farz olan ameli yada itikadi inkar kişiyi kafir yapar

demokrasi Allahın hükümlerine muhalefet eden bir yönetimdir yani batıl bir dindir

kim batıl demokrasiye Allahın rahmeti der batıl hükümleri meşru sayarsa kafir olur

kişilere kafir musliman hıristiyan gibi isimler kullanmak kimin ne olduğunu anlayıp kargaşayı önlemek içindir

müslimanı kafir yapmak kafiri müsliman saymak ta bir o kadar yanlıştır karmaşaya neden olur itikadı bozar

muhkem olanı inkar edeni her müsliman tekfir etmesi lazımdır farzdır tekfir etmeyen kendisi kafir olur

kafirlerin safında durup kendini islama nisbet eden kafirdir amacı islamda tefrika çıkarmaktır

fakat islamın safında olupta cehlinden küfri hallere düşerse onun hükmünü ailimler değerlendirdikten sonra verirler

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Selam,kardeşim babana bir şeyler anlatmak için başkalarını temize çıkarmana abdulvehhabı gerek yok,veyahut başka cemaat liderlerinin yanlışını anlatmana gerek yok hele ki kalplerinde onlara karşı sevgi beslediği kimseler ise hiç gerek yok bu senin ve baban aranda baba oğul ilişkisini zedeler taviz ver demiyorum ama daha akıllıca yollar izlemelisin.Kendin islamı yaşa baban eğer bu yaşantına müdahale ederse sen de doğru olanı anlat.O ise kendi taraftarlarının doğrularını anlatırsa sen de ona islam da rehber alınacak tek kişinin Allah rasulu olduğunu ve ona tabii olanlar olduğunu anlatırsın. Ve son olarak selef ya da selefi tabirinin kullanmamanı tavsiye ederim. Allah svt bizlere müslüman adını vermiştir.