Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kavga Eden Anne ve Babama Bağırmam Caiz mi?

Bilal-i Habeşi Çevrimdışı

Bilal-i Habeşi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum kardesler; 2 adet sorum olacak Allahin izni ile.
1. Evde anne baba kavga ederken onlari ayirmak icin bazen bagriyorum, telkinlerde bulunuyorum kavga etmemeleri icin, Anne ve babam ile yasiyorum, ama onlar kavga ederken de sessiz kalamiyorum, bir musluman bu gibi bir durumda nasil bir yol izlemeli?
2.cahiliyemde iken bayanlarla cok samimiydim, cok hata yanlis ve de gunahlarim oldu, Allah hepsini biliyor, fakat daha sonradan Rabbime tevbe ettim, af diledim ve artik evlenmeye karar verdim, suan bayanlarla tokalasmiyorum bile, ve cevremden cok buyuk tepkiler aliyorum ama hic umursamiyorum, Rabbime karsi gelmekten cok korkuyorum, sorum su;
Evlenmek için bir bayanla tanistigimda veya tanistirildigimda nasil bir yol izlemem gerekir? yanlisa dusmekten ve de gunaha girmekten ALLAH'a siginirim, saygilarimla.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleykum kardesler; 2 adet sorum olacak Allahin izni ile.

1. Evde anne baba kavga ederken onlari ayirmak icin bazen bagriyorum, telkinlerde bulunuyorum kavga etmemeleri icin, Anne ve babam ile yasiyorum, ama onlar kavga ederken de sessiz kalamiyorum, bir musluman bu gibi bir durumda nasil bir yol izlemeli?

2.cahiliyemde iken bayanlarla cok samimiydim, cok hata yanlis ve de gunahlarim oldu, Allah hepsini biliyor, fakat daha sonradan Rabbime tevbe ettim, af diledim ve artik evlenmeye karar verdim, suan bayanlarla tokalasmiyorum bile, ve cevremden cok buyuk tepkiler aliyorum ama hic umursamiyorum, Rabbime karsi gelmekten cok korkuyorum, sorum su;
Evlenmek için bir bayanla tanistigimda veya tanistirildigimda nasil bir yol izlemem gerekir? yanlisa dusmekten ve de gunaha girmekten ALLAH'a siginirim, saygilarimla
.
Âleykum Selam we rahmetullah kardeşim;

C 1- Anne babanızın zaman zaman tartışıb munakaşa etmeleri gibi durumlarda sizin onlara sesinizi yükseltmeniz, gerekirse hakaretvâri sözlerde bulunmanız câiz değildir. Onları sakinleştirib düşünüb ibret almaya sevk edecek şekilde sakin ve mahcub bir halle kendilerinin yaptıklarının yanlışlığını söyleyebilirsiniz. Bırakın anne babanın birbirleriyle tartışmaları durumunda bağırmanızı, sizinle tartışıb munakaşa etseler bile sesinizi yükseltemez, uslubunuzu bozamazsınız.

C 2-
Nişanlılık Dönemi Görüşüp Konuşmalarda Ölçü Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/nisanlilik-donemi-gorusup-konusmalarda-olcu-nedir.37167/

Muvahhid Aileye Giden Yol (Bekarlara, Nişanlılara, Evlenmek Üzere Olanlara, Yeni Evlilere)
https://www.islam-tr.org/konu/muvah...-evlenmek-uzere-olanlara-yeni-evlilere.19789/

Musluman Evladın, Anne Babası Tarafından Saygı Duyulmaması, Küçümsenip Dinlenmemesi ?

https://www.islam-tr.org/konu/muslu...ygi-duyulmamasi-kucumsenip-dinlememesi.27285/