Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hangi Alimlere Göre Ehad Hadis Akidede Delil Değildir?

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
selam aleykum.

Hangi Alimler ( mezhepler veya kelam firkalar ) Ehad hadisi akidede Delil olarak görmüyor?

Maturidi Esariyye bunlara dahil mi?

kemmek Çevrimdışı

kemmek

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selam aleykum.

Hangi Alimler ( mezhepler veya kelam firkalar ) Ehad hadisi akidede Delil olarak görmüyor?

Maturidi Esariyye bunlara dahil mi?

Bildiğim kadarıyla Rafizi ve Mutezile haricindekiler delil olarak görürler. Maturidi Esariye'de en zayıf hadis bile delil olarak görülebilir.

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum, bazi kelamcilarin iddasine göre ahad hadis delil degil demeleri hangi mevzuda görünmekte?
yani ahad hadisi delil kabul etmemekle hangi meselelerde fark var? mesela hangi ahad hadis var ki akide meselesinde selef ile kelami ayiran?

Buna misaler varmi?

Yönetici Notu:

İki Benzer Konu Birleştirildi.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Hazm der ki: "Rasulullah'a (s.a.s.) varıncaya kadar hep adil kimselerin rivayet ettiği haber-i vâhid hem ilim* hem de amel ifade eder."
(İbn Hazm, el-İhkâm, I, 119).

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum, bazi kelamcilarin iddasine göre ahad hadis delil degil demeleri hangi mevzuda görünmekte?
yani ahad hadisi delil kabul etmemekle hangi meselelerde fark var? mesela hangi ahad hadis var ki akide meselesinde selef ile kelami ayiran?

Buna misaler varmi?
...aleykum selam .münker ve nekir ile ilgili hadisler mütevatir derecesinde değildir ve kelamcılar kabul etmezler.

"Ölü veya sizden biriniz mezara konulduğu zaman, ona siyah ve mavi iki melek gelir. Birine Münker, diğerine ise Nekir denir.

İki melek ona:

Bu adam (Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-) hakkında ne dersin? diye sorarlar.

Bunun üzerine o, (dünyada) söylediğini söyler ve şöyle der: O, Allah'ın kulu ve elçisidir. Allah'tan başka hakkıyla ibâdete lâyık hiçbir ilâhın olmadığına ve Muhammed'in O'nun kulu ve elçisi olduğuna şâhitlik ederim, der.

Bunun üzerine iki melek:

Senin (ölmeden önce) böyle söylediğini (Allah'ın birliğini ve Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğunu ikrar ettiğini) zaten biliyorduk, derler.

Sonra onun kabri, eni ve boyu yetmiş arşın genişletilir, sonra kabri ona aydınlatılır ve kendisine: Uyu, denilir.

O (gördüğü büyük sevinçten dolayı): Dönüp âileme haber vereyim mi? (yani sevinmeleri için hâlimin güzel olduğunu ve benim için üzüntü ve keder olmadığını onlara haber vereyim mi?) der.

Bunun üzerine iki melek:

Ona: Âilesinden en çok seven kişiden başka kimsenin uyandırmadığı gelin-güvey gibi uyu,derler.(Onun kabrindeki hayatı yeni bir gelinin hayatı gibi olur.Rahat uykusundan kendisini sadece âile fertleri uyandırır. Yatağından kalkınca da uykusuna doyamamış gibi mahmur olur.)

O, Allah onu yatağından mahşere kaldırıncaya kadar (bu şekilde uyur).

Şayet münâfık ise:

İnsanların, "Muhammed Allah'ın elçisidir” dediklerini işittim ve ben de onlar gibi söyledim. Ama gerçekten onun peygamber olup olmadığını bilmiyorum? der.

Bunun üzerine iki melek:

Senin (ölmeden önce) böyle söylediğini (Allah'ın birliğini ve Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğunu ikrar etmediğini) zaten biliyorduk, derler.

(Sonra toprağa): Onu sıkıştır, denilir. Bunun üzerine toprak onu öyle bir sıkıştırır ki, kaburga kemikleri birbirine geçer. Allah, kıyâmette onu yattığı yerden diriltinceye kadar ona böyle azap edilir."
(Tırmizî, hadis no: 1071, Ebu İsa (Tirmizî) şöyle demiştir: Hadis, Hasen Garib'tir. Elbânî de "Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha", hadis no: 1391'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Üst Ana Sayfa Alt