Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hased Hastalığı...

A Çevrimdışı

akifturker

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
HASED HASTALIĞI


Hased( çekememezlik), Allah’ın (c.c) bir kuluna verdiği nimetin yok olmasını temmenni etmektir. O nimeti kendisi için istesin veya istemesin fark etmez. Müslüman kardeşine verilen nimetin benzerinin kendisinde olmasını istemek hased değil, gıptadır. Gıpta etmek, namaz gibi vacip olan nimetlerde vacip, sadaka ve malını infak gibi faziletli şeylerde müstehab, yemek içmek ve giymek gibi mübah olan şeylerde mübahtır.
Bir hadis-i şerifte : ‘’ Ateşin odunu yakıp yok ettiği gibi hased de hasenatı yer ve mahveder.’’ buyurulmuştur.

Hasedi kalpten atmanın çaresi; hased kalbin en büyük hastalıklarındandır. Kalp hastalıkları ancak ilim ve amel ile tedavi edilir. Hasedin ne dünyalık ne de din bakımından hased edilene bir zararı vardır. Hased eden kişi, hem din hem de dünya bakımından hasedin zararının kendine olduğunu bilmelidir.
Hased, Allah’ın taksimatına rıza göstermiyor, yazılan kaderine kazasına kızıyor demektir.
Kişi hased ettikçe içinde bir ateş yanar, kendi kendini kemirir ve adeta rendelenir. Nimeti arttıkça hastalık da artar, sıkıntı içinde kıvranır, bocalar.
Hased de Allah’ a karşı kalbin bir isyanı vardır. Bundan tevbe etmek lazımdır. Hased söz ve fiiliyata intikal etmiş ise, o zaman hased edilenden hellallik alınması icab eder.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
selamunaleyküm

söyleyecek laf bulamıyorum. güzel bir yorum yapılmış. Allahın ayetleri karşısında boynumuz kıldan ince.
Bize de işittik ve itaat ettik demek düşer.

peygamber efendimiz insanlar günahişleyince kalplerine birer kara leke konduğunu ve günahların artmasıylada bu siyah noktaların artarak kalbi kararttığını söylemiş. bu noktaların büyük olanlarından biri olsa gerek hased. Allah hepimizi bu kalbi hastalıklardan korusun ve ayaklarımızı islam dini üzerinde sabit kılsın inşallah

saygılarımla
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt