Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hayatı Nasıl Yaşamalıyız (Anket)

Hayatı Nasıl Yaşamalıyız (Anket)

• Katılıyorum çünkü;

Kullanılan: 3 25.0%
  • Katılmıyorum çünkü

Kullanılan: 1 8.3%
  • Biraz keskin

Kullanılan: 2 16.7%
  • Biraz haklı

Kullanılan: 6 50.0%
  • Biraz haksız

Kullanılan: 0 0.0%
  • Bu ne saçma şey

Kullanılan: 1 8.3%

• Kullanılan toplam oy
    12
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Insanlar neden yataktan kalkamıyor söyleyeyim,
Çünkü hayatlarında olacak şeyleri tahmin edebiliyorlar
Ve vücutları bu tanıdık his karşısında hareket etmek istemiyor
Çocukken bir geziye gittiğinizi hatırlayın
O zaman ne olurdu?
Aileniz bile kalkmadan hazırlanmış olurdunuz
Çünkü o zaman yeni bir şey olacağını hissediyordunuz
Hayatı böyle yaşamalıyız
Uyanmalı ve beklentilerle dolu yaşamalıyız
( Psikoloji sayfasından )

..

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
O zaman ne olurdu?
Hayatı böyle yaşamalıyız

..
Yataklarından kalkamama konusunda ben tam aksini düşünüyorum sabah erkenden kalkılır herseye vakit vardir ama genelde sabah namazina vakit yoktur, ve köle hayati başlar köle hayati diyorum Maalesef şuan köle gibi bir hayat yaşanıyor ilizyona o kadar kapılmışızki insan meşguliyetten düşünmeye fırsat bile bulamıyor hayatlar rutinleşmiş evden işe işten eve ömür bir araba yahut bir ev almak ile geçiyor, memur tayfa rahatlığın tadını çıkarmaktan düşünmeye fırsat bulamıyor işçi tayfada boş vakit bulamamaktan düşünmeye firsat bulamıyor, maalesef o örnek nesilden o kadar çok uzağız ki tam aksine onlar rutinlesmis bir hayat yaşamamışlar yerlerinde çakılı kalmamışlar hicret etmişler cihaddan cihada koşmuslar günlerce süren hendek harbinde bile tamam biz savaştık artik normal hayatimaza devam edebiliriz dememişler aksine savas bitmiş Peygamberimiz sav silahini bırakmış savaşın bıraktığı üzerindeki tozlari silerken cebrail as gelmis ve Peygamberimize (sav) hitaben
- Sen, silahını biraktin vallahi biz daha bırakmadık, Onlara geri git diyerek ihanet eden beni kurayzayi göstermiş Peygamberimiz sav derhal yola koyularak ashabina hitaben ikindi namazini beni kurayzada kılın buyurmuştur.
Onlarda monoton bir hayat yok sürekli Allah yolunda mücadele ile geçen bir hayat var, maalesef bu bizim çağımızın en büyük hastalıklarından birisi bu hastalığın en büyük sebebi dünyaya ve içindekilere baglanma ahireti ve Allah'ın vaadini uzak görme, kalp yari dünya yari ahiret seklinde birseye baglanamaz insanin kalbi bunu kaldirmaz iki tane kalbimiz yok ki biriyle dünyaya biriyle ahirete bağlanalim bu ikisi bir arada gitmez bence manevi tüm hastalıklar bunu denemeye çalışmaktan kaynaklanıyor.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Yataklarından kalkamama konusunda ben tam aksini düşünüyorum sabah erkenden kalkılır herseye vakit vardir ama genelde sabah namazina vakit yoktur, ve köle hayati başlar köle hayati diyorum Maalesef şuan köle gibi bir hayat yaşanıyor ilizyona o kadar kapılmışızki insan meşguliyetten düşünmeye fırsat bile bulamıyor hayatlar rutinleşmiş evden işe işten eve ömür bir araba yahut bir ev almak ile geçiyor, memur tayfa rahatlığın tadını çıkarmaktan düşünmeye fırsat bulamıyor işçi tayfada boş vakit bulamamaktan düşünmeye firsat bulamıyor, maalesef o örnek nesilden o kadar çok uzağız ki tam aksine onlar rutinlesmis bir hayat yaşamamışlar yerlerinde çakılı kalmamışlar hicret etmişler cihaddan cihada koşmuslar günlerce süren hendek harbinde bile tamam biz savaştık artik normal hayatimaza devam edebiliriz dememişler aksine savas bitmiş Peygamberimiz sav silahini bırakmış savaşın bıraktığı üzerindeki tozlari silerken cebrail as gelmis ve Peygamberimize (sav) hitaben
- Sen, silahını biraktin vallahi biz daha bırakmadık, Onlara geri git diyerek ihanet eden beni kurayzayi göstermiş Peygamberimiz sav derhal yola koyularak ashabina hitaben ikindi namazini beni kurayzada kılın buyurmuştur.
Onlarda monoton bir hayat yok sürekli Allah yolunda mücadele ile geçen bir hayat var, maalesef bu bizim çağımızın en büyük hastalıklarından birisi bu hastalığın en büyük sebebi dünyaya ve içindekilere baglanma ahireti ve Allah'ın vaadini uzak görme, kalp yari dünya yari ahiret seklinde birseye baglanamaz insanin kalbi bunu kaldirmaz iki tane kalbimiz yok ki biriyle dünyaya biriyle ahirete bağlanalim bu ikisi bir arada gitmez bence manevi tüm hastalıklar bunu denemeye çalışmaktan kaynaklanıyor.

"Bir isi bitirdiginde yenisine koyul"...

Bence bizim hayatimizda eksik olan seylerden bir tanesi bu.cok fazla konusup icraatleri birakinca uretkenlik olmayinca ve fazla bilgi yukuyle, zira nerdeyse her konu hakkinda herkesin bir bilgisi var bunlar, bizi zihnen yoruyor ve geri kalan her seyi salla pati yapmaya basliyoruz.

Son 2 senedir rutin hayatin aslinda farkli acidan bir sukur sebebi oldugunu farkettim. Efendimizin hayati da oyle bir bakima, sadece savas vs degil butun herkesle ilgilenmeye calismasi, öğretmenligi,daveti, tebliği, olaylardaki tutum ve davranislari, gulumsemesi hiddetlenmesi vs.., hayatin tam olarak icinde ve aktif insani bir rutinlik var, ama kendi icin kisisel bir beklentisi yok. Allah'ın rızası ve muazzam bir şefkat.
Sahabelerin hayatlarını okuyunca bunu daha iyi farkedebiliyor insan.

Yukardaki yaziya iste bu acilardan katilamiyorum
Hayatimda o gun ne olacak tahmin edemiyorum, sabah uyanmissam o gun ise gidecegim bilgisi var ama gerisi degisiyor. Ve bazen 3 5 gun birbirinin aynisi olabiliyor. Tam olarak istemedigimiz mecburi bir hayat yaşıyoruz uretkenlik olmayinca hayatta iste o zaman köleleştirme mevzu devreye giriyor. Insanlardan beklenti icinde yasarsak elbette yataktan cikmak istemeyiz. Varlik sancisini insan uzerinden kuran kisilerde olur problematik seyler.bir avuc insan disinda hepimizin asil problemi bu
Allahin biricik kullari oldugumuzu unutup insanlarin " ay ne guzel, harika soyle boyle bir insansin ,cok bilgilisin vs demesini ustte tutuyoruz.

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayata karşı heyecanını kaybetmiş insan yataktan kalkamaz. Müslümanlar olarak yapmamız gereken, her günü Allah'a daha fazla yaklaşmak için bir fırsat bilip hayata karşı heyecan duymaya çalışmaktır. Hayata karşı heyecan duyduğumuzda tembellikten de kurtuluruz.

Zâriyât 55 Çevrimdışı

Zâriyât 55

بسم الله الرحمن الرحيم
İslam-TR Üyesi
O zaman ne olurdu?
Hayatı böyle yaşamalıyız

..
Her yeni sabaha uyanabilmiş olmak...

Bir güne daha uyanabilmiş olmak...

Bugün de nefes alabiliyor olmak...

Bugün de hayırlı amel edebilmek için fırsat verilmesi...

"Hala vaktin var" duygusu...

"Bugün de fırsatın var" ...

Haydi!...

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Herkesin yöneldiği bir yön vardır. Haydi, hep hayırlara koşun, yarışın! Nerede olsanız Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz, Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter."

Bakara: 148

Üst Ana Sayfa Alt