Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hayvan Kesiminde Aynı Anda Bıçağın Tutulmasının Hükmü Nedir?

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuh

Allah izin verirse kurbanı ben kesmeyi düşünüyorum ama daha önce hiç kesmedim. Böyle bir durumda hayvan kesiminde deneyimli biri benle beraber bıçağı tutsa bu durumda ben mi kesmiş sayılırım yoksa ortak mı sayılır? Bi de böyle bir durum garip mi olur?

Bunu yapma sebebim de ya tam kesemessem de kurban olmassa diye. Eğer tam boğazlayamazsam benle beraber bıçağı tutan kişi benle beraber tam bir şekilde kesilmiş olucak inşeAllah. Ama diğer kişinin de akidesini bilmiyorum. Köy yerinde hangi adamdan alınırsa genelde alınan kişi kesiyor veya kesmek için ayrı adam tutuluyor.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;
Kurbanı keserken deneyimli başka bir kimsenin senin tuttuğun bıçağı tutarak kesmende yardımcı olması ;
İlk bıçağı siz tek başınıza vurup kestikten sonra sizin herhangi bir sebeble kesememe ya da hata yapmanız vb. durumlarda yardımcı olma niyetiyle kesimde bıçağı tutması veya sizin bileğinizden tutarak destek vermesi (daha uygun olur) câizdir. Aksi durumda O kişiye de kesim için vekâlet verilmesi ve kendisinin de müslüman olması gerekir.

Şahsi düşüncem hiç tereddüt etmeyin, boğazın tam ortasına gelecek şekilde bıcağı "Bismillahi Allahu Ekber" diyerek hızlıca sallayın. İnşeAllah kimseye ihtiyacınız kalmayacaktır. Bazı kesiciler de bıçağın sivri ucunu saplayıp çekerek kesiyorlar. Dilediğin gibi kolayına gelecek şekilde deneyebilirsin.

Üst Ana Sayfa Alt