Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Her Ay Üç Gün Oruç Tutmak, Bütün Seneyi Oruçla Geçirmek Demektir

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Esselamu Âleykum ve Rahmetullahi ve Berakâtuhu;

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;
"Her ay üç gün oruç tutmak, bütün seneyi oruçla geçirmek demektir." (Buhâri, Savm, 59; Müslim, Siyam, 97)

"(Ey Ebu Zer!) Ayda üç gün oruç tutacağın zaman (hicri ayın) on üç, on dört ve on beşinci günleri tut." (Tirmizî, Savm, 54)

Ebu Hureyre radiyallahu anh şöyle dedi;
"Dostum(Nebi sav) bana 3 şeyi:

Her ay üç gün oruç tutmayı, iki rekat kuşluk (duha) namazı kılmayı ve uyumadan önce vitir namazını edâ etmeyi tavsiye etti." (Buhâri, Savm, 60; Müslim, Musâfirin, 85)

Kardeşler, konuyu her hicri ayın 12. günü hatırlatma yapabilelim diye açtım. Sünneti ihya edelim(etmeye çalışalım, edemesek de hatırlatalım) inşâAllah.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Hatırlatma için güncel

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Güncel

Abdullah4 Çevrimdışı

Abdullah4

My leader is the Prophet, my Lord is Allah,
İslam-TR Üyesi
Ben her gün bir yiyip bir gun yemiyorum Davud as orucunu tutuyorum bide nafile namazları kiliyorum Teheccüd namazı kuşluk namazi vitir namazı kiliyorum inşallah Firdevs cennette girerim

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Ben her gün bir yiyip bir gun yemiyorum Davud as orucunu tutuyorum bide nafile namazları kiliyorum Teheccüd namazı kuşluk namazi vitir namazı kiliyorum
Kardeşim ibâdetin gizlisi makbuldur. Yaptıklarını insanlara anlatmana gerek yok. Allah muhafaza iş, riyâya gidebilir. Yaptıklarını Allah Subhanehu ve Teâlâ bilsin, bu kâfi.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Güncel

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Şâbanın ikinci yarısında oruç tutmayınız."

(Tirmizî, Savm 37. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 13.)
Bu hadis-i şerife dikkat ederek oruçlarımızı tutalım. Allah kabul etsin.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Şâbanın ikinci yarısında oruç tutmayınız."

(Tirmizî, Savm 37. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 13.)
Bu hadis-i şerife dikkat ederek oruçlarımızı tutalım. Allah kabul etsin.
"Ramazan orucuna, bir veya iki gün önceden oruç tutarak başlamayın. Ancak o gün, bir kimsenin tutmakta olduğu oruca denk gelirse, o gün oruç tutsun."
(Buhârî; hadis no: 1914. Müslim; hadis no: 1082.)

Aişe radiyallahu anha'da rivayet edildiğine göre şöyle dedi: Rasûlullah ﷺ'in Şaban'da tuttuğundan daha fazla orucu bir başka ayda tuttuğunu görmedim. O, çok azı hariç Şaban'ın çoğunu tutardı."
(Buhârî; hadis no: 1970. Müslim; hadis no: 1156.)

İmam Nevevi rahimehullah şöyle dedi:
Hadisin ikinci şıkkı, birinci şıkkın açıklamasıdır. Yani Şaban ayının çoğunu tutardı.
Bu hadis, Şaban ayının yarısından sonrasını da oruçla geçirmenin caiz olduğunu gösteriyor. Ancak bu birinci yarısıyla birleştirmek şartıyla olur.

Şafiî mezhebi tüm bu hadislerle aynı anda amel ederek şöyle demişler: Oruç alışkanlığı veya ikinci yarısını ilk yarısına bağlamadan Şaban ayının sadece ikinci yarısında oruç tutmak caiz değildir. Şafiî mezhebine göre en tercihli görüş budur. Zira yasaklama haramlık ifade eder. Ruyani gibi bir takım âlimler yasaklamanın kerahet hükmünde olduğunu söylemişlerdir.
(el-Mecmu, 6/399-400. Fethu'l-Bârî, 4/129)

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
22 Nisan - 13 Şevval
23 Nisan - 14 Şevval
24 Nisan - 15 Şevval

Üst Ana Sayfa Alt