Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Her Gün Ve Gece Için Bir Sahih Sünnet

Devlet-i 'Aliyye Çevrimdışı

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
----------------------------------------
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Namazda Tekrar Edilmeyip Sadece Bir Veya İki Defa Yapılan Fiilî Sünnetler (Şunlardır: )

1. İhram tekbiriyle birlikte elleri kaldırmak. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Namazda Tekrar Edilmeyip Sadece Bir Veya İki Defa Yapılan Fiilî Sünnetler (Şunlardır: )

2. İki teşehhüdü olan namazlarda üçüncü rekâta kalkıldığında elleri kaldırmak. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

3. Birinci ve ikinci teheşşüd oturuşlarında başından sonuna kadar işaret parmağı ile işaret yapmak. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

İlgili Sahih Hadis-i Şerifler:
Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“...Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) teşehhüt için oturduğunda sol ayağını yaydı ve sol elini sol bacağı ve diz kapağının üzerine koydu. Sağ kolunun iç kısmını ise, sağ bacağına gelecek şekilde koydu. Sonra parmaklarını başparmak ve orta parmağını halka yaptı. Sonra şehadet parmağını kaldırarak hareket ettiriyor ve onunla dua ediyordu.”

İbni Hibban 1860, Ebu Davud 727, Nesei 888, Darimi 1/314, 315, Humeydi 885, Abdurrezzak 2522, Tabarani Mucemu’l-Kebir 22/84, Darekutni 1/290, Beyhaki 2/72, Ahmed 4/318

Abdullah bin Ez-Zubeyr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) teşehhüt için oturduğu vakit oturuşunda sağ elini sağ bacağının üzerine, sol elini sol bacağının üzerine kordu. Şehadet parmağı ile işaret ederdi. Bunu yaparken de başparmağını orta parmağının üzerine koyardı. Sol eliyle sol diz kapağını lokma yapardı.”

Müslim 579/113

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

4. Selam verirken sağa ve sola dönmek. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Namazın anahtarı tuhurdur, namazın tahrimi tekbirdir, tahlili selamdır!’ buyurmuştur.”

Ebu Davud 618, Tirmizi 3, Darimi 1/175, İbni Mace 275, İbni Ebi Şeybe 1/260, Darekutni 1/360-379, Beyhaki 2/173, 379, Ebu Nuaym el-Hilye 8/372, Ahmed 1/123, 129

Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber namaz kıldım.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sağ tarafına selam verdiğinde:

‘Esselamu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekâtuh’

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sol tarafına selam verdiğinde de:

‘Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah’ diyordu.”

Ebu Davud 997

Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yüzünün beyazı görününceye kadar başını çevirerek selam veriyordu.

Selamında:

‘Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah. Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah’ diyordu.”

Ebu Davud 996, Müslim 581/117, Ebu Avane 2/238, Nesei 1324, Tirmizi 295, Darimi 1/310, İbni Mace 914, Darekutni 1/356, 357, Beyhaki 2/177, Ahmed 1/390, İbni Ebi Şeybe 1/332/34, Albânî İrva 326

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

5. İstirahat celsesi:
Dört rekâtlı namazlarda iki defa yapılır. Diğer namazlarda ise bir defa yapılır. Farz ile nafile arasında fark yoktur. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

İstirahat Celsesi Nedir/Nasıl Yapılır:

İstirahat Celsesi

Kısa bir süre oturmaktır. Bunda zikir yoktur.

Uygulanacağı yer:
Birinci ve üçüncü rekâtta, ikinci secdeden sonraaz bir miktar oturarak tatbik edilir.
Not: Eserde "İstirahat Secdesi", "İki Secde Arasındaki Sünnetler" bab'ı "2. İftiraş oturuşu:" başlığı altında paylaşılmış. Ben bunu ayrı yazdım. İnşeallah böylesi daha hayırlıdır vesselam...

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

6. Teverrük:
Sağ ayağı dikip sol ayağı sağ baldırın altından geçirmek ve makad yere gelecek şekilde oturmak. Bunu iki teşehhüdlü namazların ikinci teşehhüdünde yapar. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Ka’dede Bağdaş Kurmanın Nehyi!

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle haber verdi:

“Abdullah, (babası) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma)’yı namazda teşehhüt için oturduğunda bağdaş kurduğunu görmüştür.

Abdullah dedi ki:

−Ben o günlerde yaşı küçük olduğum halde onun oturduğu gibi oturdum.

Babam beni bundan nehyetti ve:

−Oturuşta namazın sünneti sağ ayağını dikmen ve sol ayağını yaymandır.

Ben:

−Kuşkusuz sen bunu yapıyorsun dedim.

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma):

−Benim ayaklarım beni taşımıyor dedi.”

Buhari 815
Not: Kitapta mevcut değil ben ekledim.

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Hastalık Veya Yaşlılık Sebebiyle Ka’dede Bağdaş Kurarak Oturmak Caizdir

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle haber verdi:

“Abdullah, (babası) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma)’yı namazda teşehhüt için oturduğunda bağdaş kurduğunu görmüştür.

Abdullah dedi ki:

−Ben o günlerde yaşı küçük olduğum halde onun oturduğu gibi oturdum.

Babam beni bundan nehyetti ve:

−Oturuşta namazın sünneti sağ ayağını dikmen ve sol ayağını yaymandır.

Ben:

−Kuşkusuz sen bunu yapıyorsun dedim.

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma):

−Benim ayaklarım beni taşımıyor dedi.”

Buhari 815

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

1. İhram tekbiriyle birlikte elleri kaldırmak. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

2. İki teşehhüdü olan namazlarda üçüncü rekâta kalkıldığında elleri kaldırmak. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

3. Birinci ve ikinci teheşşüd oturuşlarında başından sonuna kadar işaret parmağı ile işaret yapmak. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

4. Selam verirken sağa ve sola dönmek. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

5. İstirahat celsesi:
Dört rekâtlı namazlarda iki defa yapılır. Diğer namazlardaise bir defa yapılır. Farz i(Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

İstirahat Celsesi Nedir/Nasıl Yapılır:

6. Teverrük:
Sağ ayağı dikip sol ayağı sağ baldırın altından geçirmek ve makad yere gelecek şekilde oturmak. Bunu iki teşehhüdlü namazların ikinci teşehhüdünde yapar. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle)

Sabah namazı dışında bütün farz namazlarda iki sefer yapılan teşehhüdde parmakla işaret dışındaki bu sünnetler birer defa yapılır. İstirahat celsesi, dört rekâtlı namazlarda iki defa tekrar edilir. Böylece toplam 34 sünnet eder.

Ey mübarek kardeşim! Namazını bu kavlî ve fiilî süslemeye gayret et ki ecrin artsın, Allah katındaki derecen yükselsin.

Fayda: İbnu'l-Kayyım rahimehullah şöyle diyor: "Kulun, Allah azze ve celle'nin huzunurunda iki duruşu vardır. Biricisi, namazda O'nun huzurunda durması; ikincisi ise O'na kavuştuğu günde huzurunda durmasıdır. Kim birinci duruşun hakkını yerine getirirse, diğer duruş onun lehinedir. Kim de birinci duruşun hakkını hafife alır ve önemsemezse, ikinci duruş ona şiddetli olur."

Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle, Sahife: 86, 87

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Farz Namazlardan Sonraki Sünnetler

1. Selamla namazdan çıktıktan sonra ilk önce:

اللهُ أَكْبَرُ

denir.

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

2. Üç sefer istiğfar etmek (üç defa " أَسْتَغْفِرُ اللهَ " demek) ve;

اللَّهُمَّ اَنْتَ السَّلاَمُ، وَمِنْكَ السَّلاَمُ، تَباَرَكْتَ ياَ ذاَ الْجَلاَلِ وَالاِكْراَمِ

"Allah'ım! Sen Selâm'sın, selâmet Sendedir. Ey celâl veikram sahibi! Sen yüceler yücesisin." (Müslim) demek.

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

3.

لاَ إِلَهِ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ. اللَّهُمَّ لاَ ماَنِعَ لِماَ أَعْطَيْتَ، وَلاَ مُعْطِيَ لِماَ مَنَعْتَ، وَلاَ يَنْفَعُ ذاَ الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدّ

"Allah'tan başkahak ilah yoktur. O, tektir ve ortağı yoktur. Mülk O'nundur, hamd O'nadır. O, her şeye gücü yetendir. Allah'ım! Verdiğine mani olabilecek; vermediğini de verebilecek yoktur. İtibar sahibine itibarı Senin katında fayda vermez." (Buhârî, Müslim) demek.

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

4.

لاَ إِلَهِ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ، لاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَلاَ نَعْبُدُ إِلاَّ إِياَّهُ، لَهُ النِّعْمَةُ وَلَهُ الْفَضْلُ، وَلَهُ الثَّناَءُ الْحَسَنُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ وَلَوْ كَرِهَ الْكاَفِرُونَ

"Allah'tan başka hak ilah yoktur. O, tektir ve ortağı yoktur. Mülk O'nun ve hamd O'nadır. O, her şeye gücü yetendir. Güç ve kuvvet ancak Allah'tandır. Allah'tan başka hak ilah yoktur. Ancak O'na ibâdet ederiz. Nimet O'nun, fazilet O'nundur. Güzel övgüler O'nadır. Allah'tan başka hak ilah yoktur. Kâfirler hoşlanmasa da dini yalnız O'na has kılarız." (Müslim) demek.

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

5. Sonra bir kere:

اللَّهُمَّ أَعِنيِّ عَلَى ذِكْرِكَ وَشُكْرِكَ وَحُسْنِ عِباَدَتِكَ

denir.

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

6. Otuz üçer kere: "Subhânallah" (Allah'ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim); "Elhamdulillah" (Hamd, tümüyle Allah'a mahsustur); "AllahuEkber" (Allah en büyüktür)" denirken, bir kere,

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

"Allah'tan başka hak ilah yoktur. O, tektir ve ortağı yoktur. Mülk O'nundur. Hamd O'nadır. O, her şeye gücü yetendir." denilerek yüze tamamlanır. (Müslim)

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Benim Listeme Göre Şöyle Devam Ediyor (Bu Benim Listem, Kitaptaki Sıra ve Dualar İçin Bir Aşağı Mesaja Bak):

7. Sonra Ayete’l-Kürsi (Bakara Suresi 255. Ayet-i Kerime) okunur.

8. Sonra sabah ve akşam namazlarının akabinde üçer kere Muavvezat, yani İhlâs, Felâk ve Nâs sureleri.

9. Sonra sabah ve akşam namazlarının akabinde üçer kere:

أَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التاَّماَّتِ مِنْ شَرِّ ماَ خَلَقَ

بِسْمِ اللهِ الَّذِي لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الأَرْضِ وَلاَ فِي السَّماَءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

10. Bunlara ek olarak dileyen kimseler sabah namazından sonra bir kere:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ عِلْماً ناَفِعاً، وَرِزْقاً طَيِّباً، وَعَمَلاً مُتَقَبَّلاً

11. Yüz kere:

أَسْتَغْفِرُ اللهَ

12. Yüz kere sabah namazından sonra ve on kere akşam namazından sonra:

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

13. Dileyen yüz kere dileyen de on kere sabah ve akşam namazından sonra:

سُبْحاَنَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ

14. Üç kere sabah namazından sonra:

سُبْحاَنَ اللهِ عَدَدَ خَلْقِهِ، سُبْحاَنَ اللهِ رِضَا نَفْسِهِ، سُبْحاَنَ اللهِ زِنَةَ عَرْشِهِ، سُبْحاَنَ اللهِ مِداَدَ كَلِماَتِهِ

15. Bir kez sabah ve akşam namazından sonra:

اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ إلَهَ إلاَّ أَنْتَ، خَلَقْتَنِي وَأَناَ عَبْدُكَ وَأَناَ عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ ماَ اسْتَطَعْتُ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ ماَ صَنَعْتُ، أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ، وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فاَغْفِرْلِي فإنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إلاَّ أَنْتَ

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Beni Sen yarattın ve ben Senin kulunum. Gücümün yettiği şeylerde Sana verdiğim ahd ve va’d üzereyim. Yaptığım şeylerin şerrinden Sana sığınırım. Senin benim üzerindeki nimetini itiraf ediyorum ve günahlarımı da itiraf ediyorum. Beni bağışla. Kuşkusuz ki günahları ancak Sen bağışlarsın.”

16. Bir kez sabah ve akşam namazından sonra:

ياَ حَيُّ ياَ قَيُّومُ بِرَحْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ أَصْلِحْ لِي شَأْنِي كُلَّهُ وَ لاَ تَكِلْنِي إِلَى نَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ

17. On kez sabah ve akşam namazından sonra:

اللَّهُمَّ صَلِّ وَ سَلِّمْ عَلَى نَبِيِّناَ مُحَمَّدٍ

18. Bir kez sabah namazından sonra:

اللَّهُمَّ بِكَ أَصْبَحْناَ وَبِكَ أَمْسَيْناَ وَبِكَ نَحْياَ وَبِكَ نَمُوتُ وَإِلَيْكَ النُّشُورُ

19. Bir kez akşam namazından sonra:

اللَّهُمَّ بِكَ أَمْسَيْناَ وَبِكَ أَصْبَحْناَ وَبِكَ نَحْياَ وَبِكَ نَمُوتُ وَإِلَيْكَ النُّشُورُ

20. Üç kez sabah ve akşam namazından sonra:

اللَّهُمَّ عاَفِنِي فِي بَدَنِي، اللَّهُمَّ عاَفِنِي فِي سَمْعِي، اللَّهُمَّ عاَفِنِي فِي بَصَرِي، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْكُفْرِ، وَالْفَقْرِ

اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذاَبِ الْقَبْرِ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Devlet-i 'Aliyye Kardeş Allah ilmini artırsın bu bilgileri hangi kitaptan alıyorsun acaba temin etmek isterim

Ecmain İnşeallah. Mukaddimede yazdığım gibi "Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle" eserinden alıntı bunlar. Allah Razı Olsun İnşeallah...

Mukaddime:

Arkadaşlar paylaşacağım Sünnetlerin özelliği her gün -gündelik hayatta- uygulanabilir olmaları olacaktır ve Sahih Sünnetler olacaktır İnşeallah. Takdir engel olmazsa her gün yazmaya çalışacağım İnşeallah. Dualarınızda unutmayın.

Paylaşımlarda Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle kitabından yararlanılacaktır İnşeallah.

Not: Paylaştığım Sahih Sünnetlerin kaynaklarını ayrıntılarıyla isteyenler olursa bana ulaşsınlar İnşeallah.

Mukaddime

Sabah akşam sürekli devam eden bir hamd ile; merhametli, çok bağışlayıcı, pek çömert, kalpleri ve gözleri çeviren ve açığı/gizliyi bilen Allah'a hamd ederim. Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur, O birdir, ortağı yoktur. Bu şehadettir ki söyleyeni cehennem azabından kurtarır. Yine şehadet ederim ki Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem, O'nun seçtiği peygamberdir. Yüce Allah'ın gece gündüz devam eden salâtı onun, ehl-i beytinin, eşlerinin ve tazimle yüceltilmeye layık sahabelerinin üzerine olsun.
Müslümanın günlük hayatında özen göstereceği şeylerin en önemlisi; her hareketinde, duruşunda, konuşmasında ve fiilinde Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sünnetine göre amel etmektir. Böylece hayatının tümünü -sabahtan akşama kadar- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sünneti üzere düzenlemiş olur.
Zunnûn el-Mısrî diyor ki: "Allah azze ve celle'yi sevmenin alâmeti ahlâkında, fiillerinde, emirlerinde ve sünnetlerinde O'nun Habibi sallallahu aleyhi ve sellem'e uymaktır."
Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

"De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çokça bağışlayandır, pek merhametlidir." (Âl-i İmrân, 31)

Hasan el-Bâsri der ki: "Allah'ı sevmenin alâmeti, Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem'in sünnetine uymaktır."

Şüphesiz müminin Allah katındaki konumu, Rasûl'e uymasıyla belirlenir. Sünneti uyguladığı her seferinde Allah katındaki değeri artar.

Müslümanların günlük hayatlarında, ibadetleride, uykularında, yemelerinde, içmelerinde, insanlarla muamelelerinde, temizlenmelerinde, giriş çıkışlarında, giyimlerinde ve diğer hareketerinde Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sünnetini ihya etmelerini sağlamak gayesiyle bu muhtasar araştırmayı derledim.

Az miktarda da olsa malî kaybımıza ne kadar üzüldüğümüzü ve onu tekrar elde etmek için nasıl uğraşıp durduğumuzu şöyle bir düşünün! Hâlbuki hayatımızda nice sünnetleri kaybettik. Hiç bunlar için üzülüp bunları uygulamak için gayret ediyor muyuz?!

Musibetlerimizden biri de paraya ve ticarete sünnetten daha fazla önem verir hale gelmiş olmamızdır. İnsanlara, sünnetlerden birini tatbik edene şu kadar para verilecek denilse, onların bu sünneti uygulamayı hayatî bir mesele haline getirdiklerini, sabah akşam bunu -büyük bir gayretle- yaptıklarını görürsün. Böylelikle sünnetlerden her birini uyguladıkça kazandıkları malı artırmış olurlar. Peki, kabrine konulduğu ve üzerine toprak örtüldüğü zaman malı ona ne fayda verecek? Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Ama sizler dünya hayatını tercih ediyorsunuz. Hâlbuki ahiret hayatı daha hayırlı ve kalıcıdır." (el-A'lâ, 16-17)

Bu çalışmada "Sünnet" kelimesiyle kastedilen; işleyenin işlediğinden dolayı sevap kazandığı, fakat terk edenin terk etmesinden dolayı cezalandırılmayacağı sünnetlerdir. Bunlar, bir gün ve gecede tekrar edilen, her birimizin gücü yettiği kadarıyla yerine getirebileceği basit şeylerdir.

Eğer gayret edilirse herkesin günlük olarak uygulayabileceği en az 1000 sünnet buldum. Bu risale, binden fazla olan -bu- günlük sünnetlerin uygulanabilmesine kolay bir vesile olması için bir açıklamadır.

Müslüman, bir gün ve gecede bu 1000 sünneti uygulamaya gayret gösterirse ayda otuz bin sünnet eder. Şimdi bu sünnetleri bilmeyeni veya bilip de amel etmeyeni düşünün: Gerçekten ne kadar büyük dereceler ve sevaplar kaçırarak kendini ziyana sokuyor? Şüphesiz ki böyleleri gerçekten mahrum olanlardandır.

SünnetlerW%\vamlı yapmanın birçok faydası vardır ki bazıları şunlardır:

1. Muhabbet derecesine ulaştırır: Allah azze ve celle'nin mümin kulunu sevmesini sağlar.

2. Sünnetler, farzlardaki eksiklikleri tamamlar.

3. Sünnetler, bid'ate düşmekten korur.

4. Sünnetlerle amel etmek, şüphesiz yüce Allah'ın şiarlarına tazimdendir.

Rasûlümüzün sünneti hususunda Allah'ı hatırlatırım ey İslam ümmeti! Hayatınızda bunları ihya edin! Ondan başka kiminiz var. Bu Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e kâmil bir muhabbetin delili ve ona sadık bir şekilde tâbi olmanın alâmetleridir.

Uyarı:
Kitabın muhtasar olması için hadisleri rivâyet eden sahabîlerin isimlerini zikretmedik. Zikredilen bütün hadisler hadis alimleri tarafından sahih ve hase olarak nitelendirilmiş hadislerdir.

E Çevrimdışı

Ebu.Cendel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ecmain İnşeallah. Mukaddimede yazdığım gibi "Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle" eserinden alıntı bunlar. Allah Razı Olsun İnşeallah...

Mukaddime:

Allah hayırla mükafatlandırsın kardeşim

Üst Ana Sayfa Alt