Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Her Mümin Böyle Bir Eşi Olsun İster !!

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Yusuf el-Bezzaz derki:Riyah el-Kaysi bir kadınla evlendi.Zifaf gecesinin ertesi gece Riyah onu denemek için uyudu.Kadın gecenin dörtte birinde namaz kıldı,sonra ona “”“Ey Riyah kalk”””diye seslendi.O “”Kalkıyorum””dedi.Gecenin diğer dörtte birinde namaz kıldı,sonra “”Kalk ey Riyah”” dedi. O ”Kalkıyorum”dedi,fakat kalkmadı.Sonra gecenin diğer dörtte birinde namaz kıldı ve sonra “”Kalk ey Riyah“”diye seslendi.O “Kalkıyorum “diyince kadın “Gece geçti”,muttakiler mücadele ettiler.Sen ise uyudun.Olamaz….Beni kim kandırdı senin hakkında?? Dedi ve gecenin son dörtte birinde de namaz kıldı.

Riyah derki :Bana bir kadından bahsedildi,ben de evlendim.yatsı namazını kıldıktan sonra güzel elbisesini giyer ,hoş kokular sürünür,süslenir ve yanıma gelerek “Bir ihtiyacın var mı?” derdi.”Evet”dersem benimle olur ,”Hayır”dersem kalkıp o kıyafetini çıkarır,sonra ayaklarını saf tutup sabaha kadar namaz kılardı. (Sıfatus-safve 4/43-44.)

"""Keşke kadınlarımız da bu yolu takip etseler de kocalarına “Aman Allahım ,bizi sizle kim aldattı ,deseler…"""

(Gece Yolcuları,Hüseyin el-Affani,Sayfa 466)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Merhume çok güzeldi.Tüm dünya nimetlerini terk edip ibadete yöneldi.Gündüzleri oruç tutar ,geceleri ibadetle geçirirdi.Evinde hiçbir şey bulunmazdı.

Bir kadı ona “”Evlen”” diyince, “””“Bana hiçbir dünyalık yük yüklemeyecek zahid bir erkek getir,evleneyim.Ancak bulacağımı sanmıyorum.Vallahi Allah’a ibadet edip dünyanın erkek nimetinden faydalanmamak gibi bir düşüncem yoktur.Şayet ağlayacak ve beni ağlatacak ,oruç tutup onu bana emredecek ,sadaka verip beni ona teşvik edecek bir erkek bulursam ne ala.Bulamazsam erkeklere selam olsun ,o kadar””””dedi.(Sıfatus-safve4/37)Yani o sadece yüzünü ahret yurduna çevirmiş bir erkekle evlenmeyi arzuluyordu…..

(Gece Yolcuları,Hüseyin el-Affani,Sayfa 458)

Üst Ana Sayfa Alt