Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Herşeyin Yolunda Olması Nimet midir, İstidrac mıdır?

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.

Yine merak ettigim ama sormak yeni nasip olan bir soru var.

Diyelim hayatimiz uzun zamandir stabil, cok guzel ve huzurlu gidiyor. Biz bunun dogru yaptigimiz seylerden oturu nimet mi yoksa istidrac mi oldugunu nerden bilebiliriz?

Yani hayatimizda buyuk bir guhahimiz yoksa.. Olsa zaten kendimizi hesaba cekeriz. Ama bize gore farketmeden de bazi kucuk gunahlar icinde de olabiliriz.

Vaktim azdi ama umarim izah edebilmisimdir.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne kadar açıklamaya çalışsamda şu sohbetteki kadar faydali olacağımı sanmıyorum, izlemenizi tavsiye ederim bu konuyu güzel açıklıyor..

Şimdi izledim kardeşim, Allah razı olsun.. Sonlara doğru da çoğu manada çok etkilendim. Rabbim korusun bizi ve bugün sahip olduklarımızı, bugün hakkıyla ve hak ile kullanabilmeyi nasip etsin.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah,

Allah müminlerin velisidir, onları belalar ile sınar. Bu da hem günahlara kefaret ve ceza, hem de mertebeyi yüksektmek için olur. Refah içinde olan kimse de sınanmaktadır, çünkü dünya fitnedir.

Her can ölümü tadacaktır. Denemek için sizi kötü ve iyi durumlarla imtihan ederiz. Sonunda bize geleceksiniz. Enbiya 35

İstidrac, açık günahlarına rağmen nimet içinde olanlara gelir (Ukbe b. Amir hadisi).

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah,

Allah müminlerin velisidir, onları belalar ile sınar. Bu da hem günahlara kefaret ve ceza, hem de mertebeyi yüksektmek için olur. Refah içinde olan kimse de sınanmaktadır, çünkü dünya fitnedir.

Her can ölümü tadacaktır. Denemek için sizi kötü ve iyi durumlarla imtihan ederiz. Sonunda bize geleceksiniz. Enbiya 35

İstidrac, açık günahlarına rağmen nimet içinde olanlara gelir (Ukbe b. Amir hadisi).
Konuyu acmadan once, bazi sitelerde arastirmistim. Bu kelimenin, muminler icin de kullanilabildigi yaziyordu. O yuzden ozellikle sectim bu ifadeyi. Ama onemli degil. Esas konuya gelirsek; Allah razi olsun katkiniz icin.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Konuyu acmadan once, bazi sitelerde arastirmistim. Bu kelimenin, muminler icin de kullanilabildigi yaziyordu. O yuzden ozellikle sectim bu ifadeyi. Ama onemli degil. Esas konuya gelirsek; Allah razi olsun katkiniz icin.

Kuran'da (umumi, günahkarlara değinen Enam ayeti hariç) müminlere kullanılmıyor ama hadiste bu söz konusu, orada genel manada kuldan bahsediliyor.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran'da (umumi, günahkarlara değinen Enam ayeti hariç) müminlere kullanılmıyor ama hadiste bu söz konusu, orada genel manada kuldan bahsediliyor.

Bir mumin; maddi manevi refahtayken, sinavda mi yoksa odullendirme mi yasiyor, konu acma nedenim buydu. Ki ona gore ya gittigi yolda gidecek ya da baska yollar arayacak. Bu da ayirt etmesi zor bir durum..

Kur'an'da muminlerin huzur nimeti icinde olacagi belirtiliyor. Ama ayni zamanda, bahsettiginiz gibi surekli sinava maruz kalacagi da.

Bunu da arkadasin videosu ile yorumladigimda; ic sesini dinlemenin ve dini duygularimizi(varligini ve yogunlugunu kontrol anlaminda) kendi icimizde denetlemenin bu ayristirmada uygun olacagina kanaat getirdim.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Paran varsa vermen lazım. Sağlığın varsa iyilik için kullanman lazım. Vaktin varsa yine iyilik için kullanman lazım. Bunlar sınavdır refah da bir sınavdır bu kadar basit. İnsan sınavı bitmeden ödüllendirileceğini nasıl düşünür ki? En azından elhamdulillah diyip şükrediyor mu diye bakmak içindir nimetlerimiz. Ödül olarak görürse insan büyük hataya düşer kibre de girer bu iş, kendini haksız yere doğru yolda görmeye de kayar. Çok yanlış.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Paran varsa vermen lazım. Sağlığın varsa iyilik için kullanman lazım. Vaktin varsa yine iyilik için kullanman lazım. Bunlar sınavdır refah da bir sınavdır bu kadar basit. İnsan sınavı bitmeden ödüllendirileceğini nasıl düşünür ki? En azından elhamdulillah diyip şükrediyor mu diye bakmak içindir nimetlerimiz. Ödül olarak görürse insan büyük hataya düşer kibre de girer bu iş, kendini haksız yere doğru yolda görmeye de kayar. Çok yanlış.

"İnsan sınavı bitmeden ödüllendirileceğini nasıl düşünür ki"

Bunu cikartman; yazimi alaksiz bir yere surukleyen ve ayrica sig bir tavir olmus.. Cunku ben "omur boyu" refahtan bahsettigimi aninsamiyorum. Kaldi ki, gaybi bilemeyecegime gore, yarin basima kotu birsey mi gelecek bilmedigime gore bunu kastetmis olamam. Ve sayet omrum vefa ederse, sinavlarin devam edeceginin tabi ki farkindayim.. Ilkokul seviyesinde musluman degilim. (O seviyede kabul edilmis gibi cevaplar verilmezse sevinirim.) Geriye kalan donemlik stabilite ise, "husnuzan" yapilirsa, tabi ki arada Allah'in kullarina verdigi nimet olarak ifade edilir. Sen hic 24 saat aci icinde mumin tahayyul edebiliyor musun? Allah mutlaka onu da motive etmek icin kucuk/buyuk mutluluklar vermekte donem donem.. En basiti Peygamber ve sahabelere verilen zaferlerde bile boyle. Arada duzluk ve nimet donemi her zaman vardi ama kimse sinav bitti demedi..

"Ödül olarak görürse insan büyük hataya düşer kibre de girer bu iş, kendini haksız yere doğru yolda görmeye de kayar. Çok yanlış."

Insan; bir iyilikte, Rabbim bana nimet verdi, der, dedigin gibi sukrunu yapar. Tabi ki oduldur. Rabbimin; saglikli nefes almamiza bile izin vermesi oduldur. Uzun zamandir hasta olan icin, uzun zaman iyi durumda kalmak oduldur.Bu mevzudan, kibire varmak oldukca zorlama bir cikarim kanimca.

Herhalde bir onceki paralelde bakinca, boyle bir detaylandirmaya gittin kendince.

Son olarak yine bunlar, sorumun karsiligi degil. Ama ben gelen cevaplardan yararlanarak zaten son msjimda almam gereken cevabi aldigimi yazmis; yontemimin nasil olmasi gerektigine dair olusturdugum cikarimimi da ifade etmistim..

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt