Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hicabın Faziletleri .......

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bismillahirrahmanirrahim

Hicap Allahin emridir.......Müslümana düsen ise isittik ve itaat ettik demektir........

"Allah ve Rasulu bir isi bir hükme bagladiginda hic bir mümin erkek ve hicbir mümin kadina o islerinde istediklerini yapmak haklari yoktur.Kim Allaha ve Rasulune isyan ederse süphesiz apacik sapikliga sapmis olur."
(el-Azhab 33/36)

Allahin emrini uygulamanin yaninda pek cok hikmetler ve büyük sirlar,övülmeye deger erdemler pek ,pek büyük amac ve maslahatlar vardir......

Bunlarin bir kisimini söylece siralayabiliriz:

1)Namusu Korumak......

2)Kalplerin temizligini saglamasi......

"Bu sizin kalbiniz icin de onlarin kalpleri icin de daha temizdir"(el Azhab 33/53)

3)Yüksek ahlaki degerler......

Hicap iffet ,ihtisam ,haya ve kiskancilik gibi yüksek ahlaki degerlere sahip olmayi saglar......

4)Iffetli hanimlarin alemeti olmasi.....

"Bu onlarin taninip incitilmemeleri icin daha uygundur"(el Azhab 33/59)

Iffet ki kadinin bas tacidir...Iffet bir yuvanin üzerinde kanat cirpacak olursa mutlaka o yuvada huzur ve sukun olur.

5)Baskalarinin ümide kapilmalarini ve seytani vesveselerini kesip atar....

Bir sair soyle diyor:

"Onlar hür kadinlardir;kötü bir süpheyi gerektirecek hic bir seyi hatirlarindan gecirmemislerdir;

Tipki avlanilmalari haram olan Mekke ceyalanlari gibidirler"

6)Haya'nin muhafaza edilmesi......

"Haya" kelimesi "Hayat"tan alinmistir...Hayasiz hayat olmaz...

Hayanin etkisi ile kisi erdemlere bezenir,kisiyi kötülüklerden alikoyan bir muhafazaya bürünür..

7)Haya acilip sacilmanin ve ihtilatin müslüman toplumlarina sizmasini engeller...

8)Gayreti(namus ve iffeti,kiskanmayi) korumasi....

9)Hicap zinaya ve herseyi mübah gören ibahi akima karsi himayedir.Bunun sonucunda kadin her köpegin yaladigi

bir kap olmaz.........

Alıntı : Karine (ALLAH RAZI OLSUN )

I Çevrimdışı

idilnaz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
güzel Allah ım senden razı olsun bunu bizimle paylaştığın için teşekürler

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
!sLaM4eVeR ' Alıntı:
...

Hicap ALLAHin emridir.......Müslümana düsen ise isittik ve itaat ettik demektir........

...

Rabbım razı olsun kardeşim...

ben herkese soyluyorum ki...

BEN INŞALLAH ZORLUKLARA RAĞMEN ALLAH'IN CC EMRINİ YERİNE GETIRIYORUM!...

zorluklar aşılmak için derlerya evet zorlukları içimizde Rabbımıze olan sevgımızle sabırla aşacağız ve bu sabırla ortumuze sımsıkı sarılacağız ınşAllah...

Ş Çevrimdışı

ŞEHADETE_AŞIK!

Üye
İslam-TR Üyesi
ginger ' Alıntı:
!sLaM4eVeR ' Alıntı:
...

Hicap ALLAHin emridir.......Müslümana düsen ise isittik ve itaat ettik demektir........

...

Rabbım razı olsun kardeşim...

ben herkese soyluyorum ki...

BEN INŞALLAH ZORLUKLARA RAĞMEN ALLAH'IN CC EMRINİ YERİNE GETIRIYORUM!...

ALLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN...
zorluklar aşılmak için derlerya evet zorlukları içimizde Rabbımıze olan sevgımızle sabırla aşacağız ve bu sabırla ortumuze sımsıkı sarılacağız ınşALLAH...

Üst Ana Sayfa Alt