Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hilal Görüldü! Kurban Bayramı 26 Ekim 2012 Cuma Günü !

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
diyanet yine yaptı yapacağını insanların vebalini üstüne aldı bu ne saçmalıktır kabeden önce iş yapıyorlar insanları uyarmak lazım kurbanları gitmesin diyanete bir yazı yazsak taassublarını bırakmayacaklar fakat en azından tedbir olsun diye insanlara bildiri yazsınlar 26 sında kesin diye

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tereddütü ortadan kaldırmak için rahat olmanız için Kurbanınızı Cuma günü kesebilirsiniz... Bayramın 4. gününe kadar zaten vaktiniz vardır...

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
acaba şu aşağıdaki örnek gibi bir durum söz konusu olabilir mi ?

1950–2000 yılları arasındaki 50 yıllık Ramazan, Şevval, Zilhicce ve Muharrem aylarının Suriye’deki şer’î ilan tarihlerini istatistikî olarak ele alıp astronomik verilerle karşılaştırmalı olarak inceleyen araştırmacılar Dr. Celalettin Hancı ve Prof. Dr. Hasan Bîlânî %91 gibi çok yüksek bir hata oranıyla karşılaşmışlardır. Yani hilâlin görüldüğüne dair şahitlik yapılmış, kamerî ayın başladığı ilan edilmiş, fakat bu ilanlar %91 yanlış olmuştur.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

1950–2000 yılları arasındaki 50 yıllık Ramazan, Şevval, Zilhicce ve Muharrem aylarının Suriye’deki şer’î ilan tarihlerini istatistikî olarak ele alıp astronomik verilerle karşılaştırmalı olarak inceleyen araştırmacılar Dr. Celalettin Hancı ve Prof. Dr. Hasan Bîlânî %91 gibi çok yüksek bir hata oranıyla karşılaşmışlardır. Yani hilâlin görüldüğüne dair şahitlik yapılmış, kamerî ayın başladığı ilan edilmiş, fakat bu ilanlar %91 yanlış olmuştur.
kardeş bu konuda hesaplama tarzı şeylerin delil olmadığına dair açıklama var abdulmuizz in yazısında. öyle olsaydı türkiye diyanetinin yüzde 100 doğru olması gerekirdi.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Evvela ben şunu en baştan söyleyeyim ki bu % 91 oran beni tatmin etmedi. Benim tesbitlerime göre bu yanılma oranı en az %20 - % 25 oranındadır.

Yani Her senede Ramadan ayına girişin ve Ramadan bayramının tesbiti olmak üzere 2 , Kurban bayramının tesbitinde Zilhicce ayının tesbitinde de 1 defa olmak üzere yılda 3 kez Hilal hesabı yapılmıştır.
1950 - 2000 yılları arasında ise 50 senede toplam 150 kere hilal tesbiti yapılmış olup, bunun 14 hilal tesbiti hatalı çıkmıştır.

Toplam 14 kez insanlara Şaban ayında ve Ramadan bayramı gününde oruç tutturulmuş, Ramadanın son oruç gününde Bayram yaptırılmış; Zilhicce ayının 9unda (arafe günü) veya Kurban bayramının 2. günü Kurban kestirilmesi 1,5 sene önceden basılan takvimle ilan edilmiştir. Ne gariptir ki, Diyanet teşkilatı bir kere dahi olsun, bu seneki yaptığımız ay hesabımız hatalı çıkmıştır takvime uymayın, şu gün bayramdır demediği gibi, önceki yıllarla ilgili itiraflarında olmayışı, bu teşkilatının laik rejimde misyonunu deşifre etmeye yetmektedir.
Rabbim muslumanlara izan, feraset versin.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.

Kurban cuma kesilecek inşallah tamam. Peki bayram namazı hakkında bir öneriniz var mı? Camiler malum perşembe kıldırır, evde de olmaz sanırım. Bu durumda ne yapılmalı?

evet bu soru benim de aklımdaydı. yanlış hatırlamıyor isem yine cuma namazının şartlarında olduğu gibi 5 vakit namaz kılınan bir mescidde kılınması gerekliydi, başka gereken şartları da öğrensek iyi olur.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim görüşüm ve hareketim şöyle olacak inşallah.

Ben cuma günü bayram namazını kendi içlerinden seçtikleri bir imam ile eda edebilecek müslümanlar bulabilseydim cuma günü onlarla beraber eda ederdim. Bunun dışında Diyanet Cuma günü kıldırsa dahi onların tayin ettiği memurların arkasında namaz kılmam. Şu durumda zaten bulunduğum mezhep olan Hanefi mezhebine göre bayram namazının vacip olabilmesi için aynı cum'a namazındaki şart olan Halifenin izni şartı gereklidir. Bu sebeple vaciplik hükmüde düşer. İmam Muhammed'e göre bu ibadetin farz olarak değil, sahih olarak kılınabilmesi için müslümanların kendi içinden seçtiği bir imam tarafından kılmaları şartına bağlamıştır. Farziyet ifade etmez.

Abdulmuizz Fida

Admin
Bayram namazı namazgah denilen açık alanlarda da kılınabilir . Musait yerleri ve cemaatleri olanlar uygulayabilir. Fitne söz konusu ise bayram namazı sunnet olduğu için terk de edilebilir.

Ayrıca bir hadis-i şerifte Bayram namazı ve cumua namazı aynı güne denk gelirse, Bayram namazını kılanın üzerinden cumanın farziyeti düşer (öğleyi kılabilir).

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu şekilde yapabilecek fazla arkadaşım yok etrafımda, bir kişi sınırlaması var mıdır yoksa 2 kişi de olsak bayram için namaz kılabilir miyiz?

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şafiilere göre, cemaatle olduğu gibi, yalnız başına namaz kılanlar için de bayram namazı meşrudur. Bunun gibi, köleler, kadınlar, yolcular, hünsalar, küçük çocuklar içinde bayram namazı meşrudur. Bayram namazı, cuma namazında olduğu gibi cemaat, sayı ve benzeri itibar edilen şartlara bağlı değildir. (Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Bayram Namazları Konusu c.2-s.454

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bayram namazına Rasulullah(s.a.v) bakire ve hayızlı kadınları bile sahraya çıkarttırırdı...Bu bayram namazlarının büyük önemine işaret etmektedir...Bu konuda gevşeklik göstermeyin bayram namazını kılın !

Abdulmuizz Fida

Admin
Diyanet 1 sene sonraki Hilali de Gördü (!)

Hilali gözetleme diye bir derdi olmayan Laik Kemalist rejimin Diyaneti, masa başında hesap makinası ile 100 sene sonrasının hilalini bile görebileceğine inanmaktadır.

Allahın evlerinden sonra, mu'minlerin bayramını da ummetten yalnızlaşarak koparan Hıyanet işleri, faşist işleri için kurulduğunu sadakatıyla göstermektedir.

2013 Kurban Bayramı Ne Zaman?

15 EKİM 2013 SALI KURBAN BAYRAMI 1.Gun
16 EKİM 2013 ÇARŞAMBA KURBAN BAYRAMI 2.Gun
17 EKİM 2013 PERŞEMBE KURBAN BAYRAMI 3.Gun
18 EKİM 2013 CUMA KURBAN BAYRAMI 4.Gun

Diyanet%20(4).jpg
bayrakli_cami.jpg

M Çevrimdışı

Muvahhidah

Üye
İslam-TR Üyesi
Bayramımızı , 25 Ekim Perşembe günü kutlayacağız..
Allah swt Kabul buyursun insaAllah..Amin.

N Çevrimdışı

Necmettin

Üye
İslam-TR Üyesi
Batı amerikada gözükmeseydi neye sarılacaklardı çok merak ediyorum. Bu arada pakistan'da suuddan birgün sonra kutlanacakmış onun nedeni ne acaba...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Nefsine uyup hakaret yok kardeş ! Haddini , duruşunu bil ! selametle..

Duruşum nefsimin yanı değilde, Allah Rasul'u sav'in sünnetinin yoludur. En azından nefse uyup, alçak bel'am'ların saffından gidecek kadar ahmak değilim.

Üstüne birde haddi bilmeyerek, kuran ve sünneti takip edip bayram günü belirlenmesine karşın ''ben seçerim'' diye haddimi aşmıyorum.

Üst Ana Sayfa Alt