Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hilale Uyanın, Ramazanın Son Günü Oruç Tutmayıp Sonra Kaza Etmesi Caiz mi?

A Çevrimdışı

aarvas.

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum, benim sorum bu yıl ki hilalin görünmeyip şabanın 30'a tamamlanmasıyla ilgili. Malum şaban 30 tamamlanınca ramazanda bir gün sarktı ancak türkiyede diyanet ve bazı kesimler oruca erken başladı maalesef benim ailemde dahil bende şüphe günü olduğu için oruç tutmadım ama ailemin haberi yok. şimdi eğer ramazan 29 sürmezse 30'a tamamlanacak dolayısıyla diyanete uyanlar bayram edecek ve bizler oruç tutmak zorunda olacağız bu da benim için çok zor olacak yani hemen anlaşılır durumum. acaba o gün oruç tutmayıp kaza etme imkanım var mıdır? ya da başka türlü bir kefaret?

yardım edin inşAllah.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamu aleykum, benim sorum bu yıl ki hilalin görünmeyip şabanın 30'a tamamlanmasıyla ilgili. Malum şaban 30 tamamlanınca ramazanda bir gün sarktı ancak türkiyede diyanet ve bazı kesimler oruca erken başladı maalesef benim ailemde dahil bende şüphe günü olduğu için oruç tutmadım ama ailemin haberi yok. şimdi eğer ramazan 29 sürmezse 30'a tamamlanacak dolayısıyla diyanete uyanlar bayram edecek ve bizler oruç tutmak zorunda olacağız bu da benim için çok zor olacak yani hemen anlaşılır durumum. acaba o gün oruç tutmayıp kaza etme imkanım var mıdır? ya da başka türlü bir kefaret?

yardım edin inşAllah.
Aleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim ramadan orucu farz olub, insanlar (ne der diye) için bile bile farz olan Ramadan günü oruc terk edilib başka gün kaza edilemez. Edilirse kişi büyük gunah işlemiş olur. Ayrıca Ramadan ayı, Miladi aylar gibi sabit olmayıb 29 gün de sürebilir.
Ayrıca sorunuza geç cevab yazmış olmamdan dolayı Hilale göre oruc tutan mu'minler bu sene 29. gün Şevval hilali göründüğünden, takvimi baz alarak Şabanın 30'unda oruca başlayanlarla aynı gün bayrama girmiştir. Bu sebeble kaza etmeniz gündemden kalkmıştır.

Üst Ana Sayfa Alt