Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hızlı Laptop Arıyorum

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslemciden ziyade notebook alirken sunlara dikkat edilmeli
Nvidia ekran karti olmayacak
Sogutmasi yeterli duzeyde olacak
Harici ekran kartli olacak bunlari saglayan laptoplar 1700 den baslar 3000 bine kadar gider
Ozellik olarak i5 yada i7 islemcileri mevcut ssd hdd ve 8 gb ram ile 10 sene basin agrimaz :) marka vermiyorum reklam olmasin

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Laptop tamiri de ilgilendigim noktalardan birtanesi.
Amd islemciler intele gore daha performansli lakin isinma sorunu asiri derecede fazla sogutmak icin derin dondurucu sart akhi iki harfli ve cizgi film karakter markali laptoplardan uzak dur :)

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullah;
  • Abim bütçen iyiyse notebook yerine ultrabook almanı tercih ederim.
  • AMD ekran kartının son versiyonları belki ama diğerleri NVIDIA ile çekişemez. Çünkü NVIDIA da ısınma sıkıntısı pek olmuyor. AMD ve NVIDIA arasındaki fark fiyat farkıdır. AMD daha ucuzdur ama performans olarak NVIDIA iyidir(kendim NVIDIA kullanıcısıyım). Ama param sıkıntı diyorsan kesinlikle AMD almanı tavsiye ederim. Çünkü Fiyat/Performansta iyi ve tercih edilecek sürümleri mevcut.
  • Son zamanlarda dikkat edilmesi gereken diğer bir durum da DDR dediğimiz ramlerin nesil farkı. Normalde bundan yıllar önce SDRAM'ler kullanılırdı. Şimdi ise DDR'ların geliştirilmiş versiyonları kullanılır. Bunlarında en iyisi yeni çıkan DDR5'dir. Bu da işlem hızının yani bilgisayarın hızının artması demektir. Aldığında buna da dikkat etmeni öneririm.
  • Ayrıca ısınma olmaması için çelik kasa olmasına dikkat et(bazıları çelik kasa olduğu halde de ısınma yapar ama daha az yapar). Eğer ısınma problemi fazla olmasın diyorsan İntel i7 yerine i5'in yeni nesillerini almanıda tavsiye ederim.
  • Alacağın bilgisayarda İşlemci numarasına dikkat et abim. Örneğin: İnter core i5 6200U numarasına sahip bir işlemci. 6200 burada ki 6 numarası önemlidir; işlemci neslini ve çıkış tarihini belirler. Ardından gelen 3 numara ise(200) önemsizdir. Dolayısıyla verdiğim örneğin piyasaya çıkış tarihi 2016 yılı ve i5 6.nesil bir işlemcidir. Sonunda gelen harfler ise çok önemlidir. Bu harfler değişebilir. Örneğin: MX, MQ, M, U, Y, H, HQ, R gibi harfler gelebilir. Bu harfler işlemcinin teknolojisi hakkında bilgi verir. Dolayısıyla hızını belirler. harflerle ilgili açıklamaya aşağıdaki tablodan ulaşabilirsin. En iyisi H (HQ)'dır.
lisste.png

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
  • AMD ekran kartının son versiyonları belki ama diğerleri NVIDIA ile çekişemez. Çünkü NVIDIA da ısınma sıkıntısı pek olmuyor. AMD ve NVIDIA arasındaki fark fiyat farkıdır. AMD daha ucuzdur ama performans olarak NVIDIA iyidir(kendim NVIDIA kullanıcısıyım). Ama param sıkıntı diyorsan kesinlikle AMD almanı tavsiye ederim. Çünkü Fiyat/Performansta iyi ve tercih edilecek sürümleri mevcut.
  • Son zamanlarda dikkat edilmesi gereken diğer bir durum da DDR dediğimiz ramlerin nesil farkı. Normalde bundan yıllar önce SDRAM'ler kullanılırdı. Şimdi ise DDR'ların geliştirilmiş versiyonları kullanılır. Bunlarında en iyisi yeni çıkan DDR5'dir. Bu da işlem hızının yani bilgisayarın hızının artması demektir. Aldığında buna da dikkat etmeni öneririm.
  • Ayrıca ısınma olmaması için çelik kasa olmasına dikkat et(bazıları çelik kasa olduğu halde de ısınma yapar ama daha az yapar). Eğer ısınma problemi fazla olmasın diyorsan İntel i7 yerine i5'in yeni nesillerini almanıda tavsiye ederim.
  • Alacağın bilgisayarda İşlemci numarasına dikkat et abim. Örneğin: İnter core i5 6200U numarasına sahip bir işlemci. 6200 burada ki 6 numarası önemlidir; işlemci neslini ve çıkış tarihini belirler. Ardından gelen 3 numara ise(200) önemsizdir. Dolayısıyla verdiğim örneğin piyasaya çıkış tarihi 2016 yılı ve i5 6.nesil bir işlemcidir. Sonunda gelen harfler ise çok önemlidir. Bu harfler değişebilir. Örneğin: MX, MQ, M, U, Y, H, HQ, R gibi harfler gelebilir. Bu harfler işlemcinin teknolojisi hakkında bilgi verir. Dolayısıyla hızını belirler. harflerle ilgili açıklamaya aşağıdaki tablodan ulaşabilirsin. En iyisi H (HQ)'dır.
Nvıdıa ıslemcıler yaygın degıl dıye bılıyorum
Intel demek ıstedın sanırım akhı ?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ekran kartı olarak NVIDIA akhi, son zamanların en iyisi diyebiirim. Ve günümüzde çok yaygınlaştı akhi.
masaüstü olarak tercıh edılebılır ama
laptop larda ısınmadan dolayı cıpın lehımlerı kaynıyor ve cogu ınsana 200 tl ve ustu malıyetı var.Ekran cıpı sorunu olan laptopların tümüne bak nvıdıa
Yanı cızgı fılm karakterlı bır fırma var mesela onlarda atı serısı var laptop cop cıp sorunu %30
nvidia serısı kullanan sağlam görünen markalarda cıp sorunu %80
masaüstü olarak dedıgım gıbı tercıh edılebılır

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
masaüstü olarak tercıh edılebılır ama
laptop larda ısınmadan dolayı cıpın lehımlerı kaynıyor ve cogu ınsana 200 tl ve ustu malıyetı var.Ekran cıpı sorunu olan laptopların tümüne bak nvıdıa
Yanı cızgı fılm karakterlı bır fırma var mesela onlarda atı serısı var laptop cop cıp sorunu %30
nvidia serısı kullanan sağlam görünen markalarda cıp sorunu %80
masaüstü olarak dedıgım gıbı tercıh edılebılır
4 yıldır NVIDIA GeForce 720M kullanıyorum bir sıkıntı yok. Ve bu bilgisayarda; Photoshop, Illustrator, Sony Vegas, AAE, Solidworks, İndesign, Catia, Autocad programlarını kullanıyorum :)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
4 yıldır NVIDIA GeForce 720M kullanıyorum bir sıkıntı yok. Ve bu bilgisayarda; Photoshop, Illustrator, Sony Vegas, AAE, Solidworks, İndesign, Catia, Autocad programlarını kullanıyorum :)
:) nasıp akhı
benım karşılaştıklarım o sekılde baya laptop gectı elıme o sekılde nvıdıa dan hala uzak duruyorum mesela :)
ALLAH ılmını artırsın akhı
Jazakallahu hayr

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi

Kardeş çok sağol söylediklerini alırken değerlendireceğim inşaAllah

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bilgisayardan ve tamirinden anlayan kardeşler bana yardımcı olurlar inşeallah. Benim bir samsung i3 laptop var, evde çocuklar olunca düşmeye bağlı olarak ekran kasası, menteşe, klavye üst kasası kırıldı şu an çalışıyor ama görüntü içler acısı... Tamirle uğraşmak istemiyorum kasayı yenisi ile değiştirmek istesek illaki aynı marka modelmi olması lazım, birde tahmini ne kadar tutar

Üst Ana Sayfa Alt