Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale HTŞ ve Şam Cihadı

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla...
Alemlerin Rabbi olan ve Şam ehline kefil olan Allah'a hamdolsun; Salat ve Selam onun son peygamberine, öncekilerin ve sonrakilerin efendisine, "Fitne zamanı İman Şamdadır" buyuran Muhammed'e, tertemiz ailesine ve cesur ashabına olsun.
Bundan sonra:
Bilindiği üzere Türkiye'de, -hemen her bölge hakkında olduğu gibi- Suriye sahası hakkındada ciddi bir bilgi kirliliği ve aynı zamanda haber eksikliği var.
Bu Mücahidlerden ve Müslümanlardan kaynaklı değil, bilakis ana akım medya ve onların kalemşörlerinden kaynaklıdır şübhesiz. İnternet ortamına dahi yansıyan haberler tercüme edilse hatta Sosyal Medyadan Türkçe olarak ulaşılabilen malumat ana akım medya ve kalemşörleri tarafından adam gibi gündem edilse dahi öyle zannediyorum insanlar Suriye gerçeğinden haberdar olabilecekler.
Tabi bunu gündem etmeye çalışan bir kısım Müslümanlar'da işe hizipçilik perdesinden bakıyorlar, İslami kesimin çoğuda meseleyi pek takip etme gereği duymuyor.
Buna dair Ferman Nazifin şu yazısını paylaşmak istiyorum:

Sınırın hemen ötesindeki kardeşlerimizden dahi bu kadar habersiz olarak, burada adam akıllı ne davet yapabiliriz, nede cihad edebiliriz. Bu gerçeğin bilinmesi lazım.

Konuya dönecek olursak: Esad Tağutu'nun 2020 senesinde başlattığı ve başarılı olamadığı İdlib harekatından beri, orada askeri olarak tek bir otorite olması gerektiği artık real bir gerçektir. Öcalan'ın, Birand'a dediği gibi: "Önderlik krizi çözümlenmelidir".
Tabi bu sırada Şam Cihadına bunca yıl canı ve malı ile destek olmuş kimseler mağdur edilmemelidir ve kafirlere "İti ite kırdırıyoruz" sevinci yaşatılmamalı, Müslümanlar cihaddan soğutulmamalıdır.

Askeri açıdan düşnürsek Esad'ın, İdlibi işgal girişimi sırasında tek merkezden emir alan bir mücahid güç olsaydı Esad'ın İdlibde bu kadar rahat ilerleyemeyeceği askeri bir gerçektir.
Hoş Esad, Rusya ve İran desteği olmaksızın şu anda orada bir kaç ay bile ayakta duramaz, buda bir gerçektir, o başka konu.
Şu halde, Örgüt düzeyinde dahi olsa bir birlik sağlanması elzemdir en azından askeri olarak, bu sebepten ötürü HTŞ'nin, diğer muhalif gruplara yönelik siyaseti doğrudur velakin pratikte aşırıya kaçılmaktadır. Müslümanlar'ın ise tavrı HTŞ'yi batıya uşaklık ile itham etmektense zulme varan faaliyetlerine gereken ölçüde karşı çıkmak olmalıdır. Ama yine unutulmamalıdırki bölgede askeri olarak yek vucut olunması elzamdir, ve şeriatın izin verdiği ölçüde bu doğrultuda askeri güç kullanmaya karşı değilim, özellikle böyle hassas bir dönemde.
Zira Türkiye desteği, mülteci sorunun çözülmesine bağlıdır, orada ise Rusya ve İrana karşı durabilecek tek merkezden emir alan bir askeri güç oluşturulmalıdır. Realist olmak lazım, bölgedeki en büyük grup olan HTŞ'den başka bu işi yapabilecek pek kimsede yoktur.

Amerika ve batı dünyasına yönelik yapılan işlere gelince: Bunlarda şeri mahzur barındıran bir şey ben bilmiyorum. Bilen varsa benide bilgilendirsin lütfen. Batılı bir gazeteciye verilen röportaj hatta sakal kesimi üzerinden komplo teorileri inşa ederken Allahtan korkmak lazım
Vesselam

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
HTŞ'yi batıya uşaklık ile itham etmektense zulme varan faaliyetlerine gereken ölçüde karşı çıkmak
Aleykümselam kardeşim bu iki meseleyi biraz açar mısın? Eskiden çok takip ediyordum ama artık psikolojim el vermiyor. HTŞyi neden batıya Uşaklıumla suçluyorlar ve hangi faaliyetleri zulme kaçıyor?

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam kardeşim bu iki meseleyi biraz açar mısın? Eskiden çok takip ediyordum ama artık psikolojim el vermiyor. HTŞyi neden batıya Uşaklıumla suçluyorlar ve hangi faaliyetleri zulme kaçıyor?

Ben cevaplıyım sorunuzu inş.

1. HTŞ'yi aynı anda IŞİD gibi birkaç tağut devlete cephe açmadığı için Taliban gibi siyaset yürüttüğü için tekfirde aşırıya gidenler tarafından batıya uşaklıkla suçluyorlar.

2. HTŞ, tek saf olunmasını, grupların tek çatı altında olmasını istiyor bu yüzden gerekirse baskı/zulümle askeri olarak kendisine itaat edilmesini istiyor. Yani diğer gruplarında Fethul Mubin operasyon odasına katılmasını istiyor. Bu konuyla alakalı yakın bir örnek veriyim;

HTŞ, Müslim Şişani'ye Fethul Mubin odasına katıl dedi. Müslim Şişani ise (dışarıdan maddi geliride iyi olduğu için) kabul etmedi zaten cemaatin kişi sayısına göre tuttuğu ribat noktalarıda çok az... Ve daha önce suça karışmış üç kişininde onun cemaatinde olduğu tespit edilince HTŞ, Müslim Şişani'ye Fethul Mubin odasına katılmıyorsan cemaatini bırak Afrin'e git dedi.

Aslında Müslümanın bu meselelere hangi pencereden baktığı önemli. Resulullah s.a.v. zamanında ki gibi cihada gitmemek için "Ey Muhammed! Sarışın Rum kadınları güzel olur. Bana izin ver, Tebuk savaşına gitmeyeyim fitneye düşmeyeyim" diyen münafıklar gibi mazeretler üretip cihadı canınla destekleyemeyebilirsin yada ben ne HTŞ için nede başka gruplar için cihad ediyorum. Ben yalnız Allah'ın dininin yeryüzüne hakim olması için cihad ediyorum deyip malını/canını ortaya koyabilirsin. Bu mesele biraz kişinin kalbiyle alakalı...

Son düzenleme:
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
HTŞ, tek saf olunmasını, grupların tek çatı altında olmasını istiyor bu yüzden gerekirse baskı/zulümle askeri olarak kendisine itaat edilmesini istiyor.

Zulüm ayrı bir olay kardeşim, zulme her zaman karşıyız. Muslim Şişani olayını bilmiyorum ama eğer dediğin gibiyse oradaki şey zulüm değil demektir mesela.
Şişani'nin, Afganistana gittiğini duydum, doğrumu?

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Zulüm ayrı bir olay kardeşim, zulme her zaman karşıyız. Muslim Şişani olayını bilmiyorum ama eğer dediğin gibiyse oradaki şey zulüm değil demektir mesela.
Şişani'nin, Afganistana gittiğini duydum, doğrumu?

Bilmiyorum ahi.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt