Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Huzur Veren Hadis

E Çevrimdışı

-erva-

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Resullullah (sav) in katiplerinden birisi olan Katip Ebu Rib'iyy Hanzala b. er Rebi el-Üseyyidi (ra) den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir.

Günün birinde Ebu Bekir (ra) bana rastladı ve :

-Ey Hanzala nasılsın? dedi

-Hanzala münafık oldu dedim.

-Subhanallah ne diyorsun? dedi

-Peygamber (sav) in huzurun da bulunuyoruz ;bizi cennet ve cehennem'le öğütlüyor ve gözlerimizle görüyor gibi oluyoruz. Peygamber (sav) in huzurundan çıkıp ta çoluk çocuğumuza kavuşup işimizin başına gidince (bu öğütlerin) çoğunu unutuyoruz.dedi . Ebu Bekir (ra)

-Bizde aynı haldeyiz dedi .Sonra Ebu Bekir 'le beraber yürüdük : Peygamber (sav) in huzuruna girdik

-Ya Resulallah ! Hanzala münafık oldu dedim Peygamber (sav)

- O nasıl şey ! dedi

-Ya Resulallah ! sizin yanınızda bulunuyoruz, bizi cennet ve cehennem'le öğütlüyorsunuz ki , gözümüzle görüyor gibi oluyoruz. Sizin yanınızdan çıkıp da çoluk çocuğumuz ve işimizle uğraşmaya başlayınca çoğunu unutuyoruz ,dedim. Bunun üzerine Peygamber (sav) şöyle dedi :

-Nefsim elinde olan Allaha yemin ederim ki , huzurumda bulunduğunuz hal üzere ve zikirde devam edebilseydiniz, yataklarınız da ve yollarınızda melekler sizinle müsafaha ederlerdi.Lakin ya Hanzala bir saat ibadetle bir saat dünya işleriyle uğraşınız kafi diye üç defa tekrarladı.
(MÜSLİM)

Allah bizleri affetsin bizlerde rahat ve huzur içinde olunca aynı duruma düşüyoruz. Sıkıntı ve zulme maruz kalınca aynı şekilde (Hanzalanın Resullullahın huzurunda oluşu gibi) Rabbimize daha samimi bir şekilde dua ve ibadet ediyoruz.
Fakat Allahresulu'nun son son cümlede bizleri rahatlatıcı müjdesi rahatlatıyor yoksa Allah korusun işimiz kötü.

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bu hadisin kaynağını veriyorum....(Müslim rivayet etti). (Riyâzus-Sâlihîn s. 140. 14. bab, 151. hadis.)

kardeşlerim kaynağını yazın hadisi şeriflerin lütfen allah rızası için.......................

bizimle bu güzel hadisi şerifi paylaştığın için allah razı olsun kardeşim ......ecrini bol versin inşallah..........selametle

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
bizimle bu güzel hadisi şerifi paylaştığın için ALLAH razı olsun kardeşim ......ecrini bol versin inşALLAH..........selametle

:gül :gül :gül

Üst Ana Sayfa Alt