Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ibn Arabî'nin Sapıklıkları (tasavvuf'un Kurucusu)

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
abi kendinden geçmeyi anlarım da kalemini mürekkebe batırıp yazıyorsun görüşlerini hiç mi kendine gelmedin be adam. yazıyorsun hadı yazdın kendıne geldıgınde "yahu bu akıl karı deıl" de mi demedin. yayma hem yazıyorsun hem yayıyorsun fıkırlerını. bu kadarı da fazla değil mi?

enes Özdemir Çevrimdışı

enes Özdemir

el_enguri
İslam-TR Üyesi
Şimdi kardeşim ben açıklayayım
İbni Arabinin söylediği sözleri send ya da ben dersem kafir o derse mürşid olur. Çünkü göğe baktığında arşı seyreden birisinin dilinin anlatmaya yetmeyecek kadar muazzam şeyler gördüğü ve Allah'a yakınlaşmış yakıni ilimlere sahip olması islamın esası. Biz söylerken küfür kastederiz o ise onu kastetmez. Ameller niyetlere göredir. İtikatını düzelten ve zikir ile tesbih ile çeşitli şekilde bu makama erişen insan zaten herşeyi değişir. Tasavvufçuların getirdikleri hadisleri vehhabiler zayıf buluyor Ebu zerka da tek tek ravisini sayıp baktın mı diyor.
Allah'ı tanıyan insanların mantıklı veyahut anlayabileceğimiz cümleler kurabileceğini düşünebiliyor musun?
Cenab-ı Hakk buyurur ki:

Haberiniz olsun ki, Allah'ın velilerine (dostlarına) için hiçbir korku yoktur.Onlar mahsun da olacak değillerdir.
Dünya hayatında da ahiret hayatında da onlar için nice müjde (ve kerametler) vardır.Allah'ın söz (ve hüküm) lerinde asla bir değişme yoktur.İşte bu (hale ve va'de ulaşmak) en büyük kurtuluştur.(yunus suresi 62-64)

Cenab-ı Hak dostlarını şöyle tarif etmektedir:

Allah'ın dostları ancak muttaki olanlardır.Fakat (kafir ve gafil) olanların çoğu bilmezler.(Enfal suresi-34)
Selam ile Ahi
Buhari’nin naklettiğine göre Abdullah ibn-i Utbe (r.a) Hz.Ömer’in şöyle dediğini duymuştur: “Rasulullah(s.a.v.) döneminde insanlar vahye göre değerlendirilirlerdi. Şimdi ise vahy kesilmiştir. Şu anda bizler sizleri ancak bize görünen amelleriniz ile yargılayabiliriz. Kim bize iyi şeyler gösterirse onu güvenilir kabul eder ve onu (kendimize) yakınlaştırırız. Onun niyetini bilmek bizim işimiz değildir. Niyeti konusunda onu hesaba çekecek olan yalnız Allah’tır. Her kimde bize bir kötülük gösterirse, niyetinin iyi olduğunu söylese dahiona güvenmez ve inanmayız.”[6]

A Çevrimdışı

Abdulvahid Selam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İmdii bu nakşi soficanlar silsileyi Hz. Ebu Bekire dayandirirlar. Kadirilerinde Hz. Aliye dayandirdiklarini duymuştum. Bu durumda Hz. Ebu Bekir de onlarin anladigi anlamda evliyadir. Zurnanin zirt dedigi soru şu :
Hz. Ebubekir bööle kendinden geçip şirk sözleri sarf etmişmidir ?
Eger kendinden gecmemis ise murşid olamamişmidir

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Amir bin Abdullah bin Zübeyr (Radiyallahu Anhuma) şöyle demiştir:

“Babamın yanına geldim bana:

−‘Nerdeydin?’ diye sordu.

Bende:

−‘Kendilerinden daha hayırlısını görmediğim, Kur’an’ı Kerim’i okuyan bir gurup buldum. Onlardan birini Allah korkusu o kadar kaplamıştı ki, cezbeye geliyordu. Onlarla birlikte oturdum dedim.’

Bunun üzerine babam:

−‘Bundan sonra onlarla beraber oturma! Dikkat et! Onlar sapıktır! İnsanları saptırıyorlar!’ dedi ve babam şöyle dedi:

−Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i Kur’an’ı Kerim okurken gördüm. Ebu Bekir ve Ömer (Radiyallahu Anhuma)’yı da Kur’an’ı Kerim okurken gördüm. Hiçbirisinde bu cezbe halini görmedim. Sen bu gurubun, Allah’tan, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Ebu Bekir ve Ömer (Radiyallahu Anhuma)’dan daha fazla korktuğunu mu zannediyorsun? Babamın dediklerinin doğru olduğunu anladım ve onları terk ettim!”

Hâkim el-Müstedrek

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ciddi ciddi savunuyorlar.
hayret

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sanırım yanlış anlaşıldım ben ibni arabiyi savunmadım zahire bakmakla zahircilik çok ayrı şeyler ozaman bende İbni Teymiyyeden(rah) bir parça getireyim aynı zahirciliği onada yapabilirmisiniz merak ediyorum birgün iyice araştırmadan bir Allah dostuna kötü laf eder tekfir edersiniz ozaman peki Allahın gazabı nice olur sekr hali vardır boşu boşuna Allah dostlarına laf atıyorsunuz Allahın dostların karşı cüretkar olanın sonu iyi olurmu

A Çevrimdışı

akıncıbir

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Küfüre sadece tasavvufcular mı düşüyor.Sizin gibi kendilerini tevhid ehli tanımlayanlar düşmüyor mu.Sonuçta hepimiz tevhid ehliyiz.Işidcide, nusracıda tevhid ehliyiz diyor.Bakın Işid ve diğer tekfirci guruplara.Mesele küfre düşmek değil.Küfre neyin düşürdüğüdür.Ve bundan nasıl çıkılacağıdır.Nusrada ışidcilere göre müşrik.Işidde nusarcılara göre.ikisinin gözünde tasavvufcular müşrik.Mesele anlayışta, ilime yaklaşma usulünde.Haddi aşmamada.

A Çevrimdışı

akıncıbir

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birçok görüş çıkabiliyor.Sırf onun görüşünü kabul etmediği için bir Müslüman tekfir edilebiliyor.Senin doğru olduğunun kanıtı nedir.İki tarafta kendini kuran ayetleri ile savunuyor.O zaman yalancı kim.Kuran ayetleri ile birbirini yalanlayanlardan biri yalancı.Kuranı yalanına ortak ederek en büyük şirk'i işlemiyormu sizce.Kendi akıl idrak seviyesi ve ilmini, Kuran ayetlerini yanlışlığa bina ederek kullanmak.Bundan büyük şirk mi olur.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
konuyu kilitleyin.

A Çevrimdışı

akıncıbir

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bence tasavvufu sahte tasavvufculara bırakmamak lazım.Ortak bir zeminde buluşmak gerektiğine inanıyorum.İbn teymiyenin hiç olmazsa ilk dönem tasavvufcularına baktığı gözle biraz hoşgörülü bakın.Sahtelerle mücadele konusunda hem fikirim.Ama bu tasavvuf meşrebinde halis insanlara düşman olmamızı gerektirmez.

A Çevrimdışı

akıncıbir

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
konuyu kilitlemek yerine konuşmak lazım kardeşim.Herkesin hataları olabilir.Fikirlerden korkmamalıyız.

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
İmdii bu nakşi soficanlar silsileyi Hz. Ebu Bekire dayandirirlar. Kadirilerinde Hz. Aliye dayandirdiklarini duymuştum. Bu durumda Hz. Ebu Bekir de onlarin anladigi anlamda evliyadir. Zurnanin zirt dedigi soru şu :
Hz. Ebubekir bööle kendinden geçip şirk sözleri sarf etmişmidir ?
Eger kendinden gecmemis ise murşid olamamişmidir

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Bazı kimselerin Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'den rivayet ettikleri şu olayda böyledir. Bu rivayete göre, bir şair Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in yanında şu şiiri okumuştu:

"Aşk yılanı, beni ta ciğerimden soktu.
Ne tabip kâr eder, ne de bir efsuncu,
Ancak yanıp tutuştuğum bir sevgili,
İşte onda buldum efsun ve çareyi."

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bu şiiri duyunca vecde(38) gelmiş, hatta hırkası omuzundan düşmüş. Bu rivayetin yalan olduğunda hadis âlimleri ittifak etmişlerdir. Bundan daha yalan olanı ise bazılarının rivayet ettikleri Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in elbisesini parçaladığı ve Cebrail'in de ondan bir parçayı alıp Arş'a astığı rivayettir.(39)

Onların, Ömer radiyallahu anh'dan rivayet ettikleri haberde böyledir: Güya Hz. Ömer şöyle demiş: "Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ile Ebu Bekir birbiriyle konuşurlardı. Ben onların arasında zenci gibi kalırdım."(40) Bunun da uydurulmuş bir yalan olduğunda hadis âlimleri ittifak etmişlerdir.
----------------------------------------
(38) Tasavvufçulara göre vecd: Zorlanma ve yapmacılık olmaksızın kalbe tesadüfen gelen bir duygudur. Kul, Hakk'In varlığına vasıl olduğu zaman beşeriyet niteliklerini kaybeder. Çünkü hakikatin gücü ortaya çıktığı zaman beşeriyet için beka olmaz. Tevhid başlangıçtır, varlık sonuçtur. Vecd ise ikisi arasında bir vasıtadır. CürcanÎ, Tarifat, s. 25.
(39) Bu kıssayı senediyle birlikte Sühreverdî, Avarifü'l-Mearif isimli kitabında zikretmiş, sonra onun sıhhatini inkâr etmiştir. Sanki o, "Aşk yılanı beni ta ciğerimden soktu" beytinin geçtiği bu hurafeyi uydurmuş gibidir. El-Füttehi (Tezkiratü'l-Mevzuat'ta) bunun bir yalan olduğunu söyledi. Sühreverdi, Avarifü'l-Mearif, s. 148; Zehebî, Mizanü'l-İ'tidal, 3/164; el-Füttenî, Tezkiratü'l-Mevzuat, s. 197-198.
(40) İbnül-Kayyim dedi ki: Bu, ehl-i Sünnet'e mensup cahillerin Ebu Bekir radiyallahu anh'ın fazileti hakkında uydurduğu bir şeydir. el-Menaru'l-Münif, s. 115.

İbn Teymiyye, el-Furkân Beyne Evliyâi'r-Rahmân ve Evliyâi'ş-Şeytân

Bunları yazmamdaki sebep senin bunların ne kadar ileri gidebileceği hakkında bilgi sahibi olman.

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
neyi kim nasıl öğretecek.Siz mi öğreteceksiniz.
Küfüre sadece tasavvufcular mı düşüyor.Sizin gibi kendilerini tevhid ehli tanımlayanlar düşmüyor mu.Sonuçta hepimiz tevhid ehliyiz.Işidcide, nusracıda tevhid ehliyiz diyor.Bakın Işid ve diğer tekfirci guruplara.Mesele küfre düşmek değil.Küfre neyin düşürdüğüdür.Ve bundan nasıl çıkılacağıdır.Nusrada ışidcilere göre müşrik.Işidde nusarcılara göre.ikisinin gözünde tasavvufcular müşrik.Mesele anlayışta, ilime yaklaşma usulünde.Haddi aşmamada.
Birçok görüş çıkabiliyor.Sırf onun görüşünü kabul etmediği için bir Müslüman tekfir edilebiliyor.Senin doğru olduğunun kanıtı nedir.İki tarafta kendini kuran ayetleri ile savunuyor.O zaman yalancı kim.Kuran ayetleri ile birbirini yalanlayanlardan biri yalancı.Kuranı yalanına ortak ederek en büyük şirk'i işlemiyormu sizce.Kendi akıl idrak seviyesi ve ilmini, Kuran ayetlerini yanlışlığa bina ederek kullanmak.Bundan büyük şirk mi olur.
Bence tasavvufu sahte tasavvufculara bırakmamak lazım.Ortak bir zeminde buluşmak gerektiğine inanıyorum.İbn teymiyenin hiç olmazsa ilk dönem tasavvufcularına baktığı gözle biraz hoşgörülü bakın.Sahtelerle mücadele konusunda hem fikirim.Ama bu tasavvuf meşrebinde halis insanlara düşman olmamızı gerektirmez.
konuyu kilitlemek yerine konuşmak lazım kardeşim.Herkesin hataları olabilir.Fikirlerden korkmamalıyız.

Beş mesaj yazmışsın konuya ve beşide konuya ilgisiz; hem de kendi görüşlerini yazmışsın soran olmadan. Biliyorsan yazarsın, bilmiyorsan dinlersin. Yazmak zorunda değilsin. Bak daha da yazarsan senin yüzünden konum kilitlenir. Başka konuları oku hem vaktini değerlendir. Dahada fazla yazma.

A Çevrimdışı

akıncıbir

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
olur yazmam teşekkürler.Osmanlı arması profille tasavvufculara küfür isnat etmek.Bunuda gördük.

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben tasavvufu kökten reddederim.Lakin İlk zaman tasavvufçularının küfür,şirk veya bidat ehli olduklarını söylemiyorum(böyle değildir çünkü).Sonrakilerle birlikte git gide bozulmuştur.Kökten reddetmemin sebebi bozulmaya meyilli bir yol olmasıdır.Yoksa eğer tasavvuftaki birkaç iyi yönü vurguluyorsanız onlar zaten İslamın içinde var.Tasavvufa gerekde yok.Nefis terbiyesi, güzel ahlak,haramlardan kaçınma,takvalı olma gibi şeyler zaten İslamda var.Şimdi bunları alacağım diye ekstradan vahdeti vücud şirki,hulül,rabıta,türbecilik ve buna bağlı bidat tevessül ve şirk istiğase,himmetçilik sapkınlığı gibi tasavvufun şirk,bidat ve hurafelerine gömülmeye ne gerek var?Haşa sanki Allah'ın dini yetersizmişde yama gerekiyormuş gibi tasavvufu eklemeye ne gerek var?ibni arabi sadece sapık değil aynı zamanda müşrik bir kafirdir.Vahdeti vücud şirkinin kurucusu değil mi bu adam?vahdeti vücud tevhide tamamen zıt iken bunu bilerek savunan biri kesinlikle müslüman değildir.Bu kadar açık ve net söylüyorum.İbni arabi'yi tekfir etmek aşırılık değildir.Bir gerekliliktir.Tek istisna vahdeti vücudun anlamını bilmeyip İslamdan sanıp savunanlardır.Onları tekfir etmiyorum ama gerçek delillerle anlatılınca ısrar ederse o da onlardandır.

Üst Ana Sayfa Alt