Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ihlamur her derde deva

Z Çevrimdışı

Zeyd bin Hârise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ihlamur her derde deva Hos kokulu bir bitki olan ihlamur ayni zamanda iyi bir ev ilaci...Özellikle soguk kis günlerinde sicak içecek olarak tüketilen ihlamurun insan sagligina birçok faydasini n bulunuyor .

Yurdumuzd a Marmara ve Dogu Karadeniz Bölgeleri‘nde bol miktarda yetisen ihlamurun çiçek, yaprak, kabuk ve agacindan faydalani liyor. Hos kokulu bir bitki olan ihlamur ayni zamanda iyi bir ev ilaci. Kurutulmu s ihlamur yapraklar i, çiçekleriyle birlikte kaynatila rak yapilan hos kokulu içecek sinirleri yatistiri r, bagirsak kurdunu düsürür, bagirsak sancisini giderir, öksürügü keser, damar tikanikli gini açar, gribi iyilestir ir, hazimsizl iga karsi kullanili r, mide üsütmesini ve uykusuzlu gu giderir. Ihlamur ayrica idrar söktürücü, terletici, yatistiri ci, gögüs yumusatic i özellige de sahiptir. Ihlamur çiçegi balla karistiri lip içilirse mide ülserine iyi gelir. Kan dolasimin i düzenler...

Ihlamurun içinde uçucu yag, tanen, seker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler de bulunuyor . Mide sikayeti olanlar ihlamuru tek basina kaynatip içerse hazmi kolaylast irir. Bunun yanisira ihlamurun içine biraz kekik, nane ve rezene katip kaynatip içerseniz hem mide yanmalari na, hem de kusma türü rahatsizl iklara iyi gelir.

Bunlarin yaninda ihlamur kan dolasimin i düzenler. Kabizlikt a da ihlamurda n yararlana bilirsini z. Kramplar için de ihlamurun iyi bir ilaç oldugunu unutmamal isiniz. Sabah aç karnina içilmeye devam edilen ihlamur zayiflama k isteyenle re bu hususta yardimci olur. Ihlamurun migren için de birebir oldugu bilinir. Ancak ihlamuru uzun süre ve fazla miktarda kullandig inizda kalbinize zarar verebilec egini de unutmamal isiniz!

Strese karsi ihlamur çayi
Içine çok az karanfil atarsaniz hem güzel bir tat elde etmis olursunuz, hem de sizi sakinlest iren etkisini arttirirs iniz.

Grip ve nezle ye ihlamur
Bu tür hastalikl arda ihlamur sadece terlemeyi saglayara k degil, ayni zamanda vücudun direncini de artirarak tedaviye yardimci olur.

Güzellik için ihlamur
Göz çapaklanmalarinda ihlamuru kaynatin ve süzün. Pamuk yardimi ile gözlerinize kompres yapin. Hem çapaklanmalari önleyecektir, hem de gözünüzü dinlendir ecektir. Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayi unutmayin .

Ihlamuru kaynatip elde ettiginiz su ile ara sira saçlarinizi yikayarak saçlarinizin beslenip kuvvetlen mesini saglayabi lirsiniz. Bu islemden sonra saçinizi durulamay i ihmal etmeyin.

Cildinizd e leke mi var?
Hemen ihlamuru suda kaynatip sivi sümüksü bir hal alincaya kadar bekletin. Sonra bu siviyi lekelere sürün faydasini göreceksiniz. Yine ayni sekilde elde edecegini z ihlamurla kirisikli klara masaj yaparsaniz iyi sonuç alacaksiz.
 
Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ıhlamur demliğine, 5-6 tane kuşburnu atarsanız; C vitamini sağlar,
1 tanekök zencefil atarsanız; öksürüğü keser,
1 tane kök tarçın = balgamı söker,
1 tane kök havlucan = soğuk havalarda mukavametlik sağlar,
bi tutam adaçayı, 1 tutam ebegümeci; boğaz iltihaplarını düzeltir,
bir tutam papatya; grip virüsünü dışarı atar,
3-5 tane kök karanfil; ses yollarını tamir eder.

az da limon kabuğu atarsanız az da nane
rahmetli barış mançonun şarkısı da oldu ... :cemaat 1 günde o iş tamam..
 
Üst Ana Sayfa Alt