Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ilk Okudugunuz Kitap Hangisiydi?

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Daha yeni okumayı öğrendiğim zaman okuduğum İlk kitap (1. Sınıf): Ayşegül Tatilde (hiç unutmam 1982 yılında basılmış).
İlk okuduğum çocuk romanı(5. Sınıf): Define Adası, Robert Louis Stevenson
İlk Okuduğum Yerli Roman (7. Sınıf, Türkçe proje ödevimdi): Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (çok ağır gelmişti o zamanlar)
İlk okuduğum yabancı yetişkin romanı(9. Sınıf, Fizik Öğretmenimin hediyesiydi): Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown
İlk okuduğum İslâmî roman(9. Sınıf): Tunus Kıyamında Bir Şehid Ömer, Hüseyin Kartal
İlk Okuduğum Siyer(7 yada 8. Sınıfta): Çocuklar için Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı, Halid Muhammed Halid

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eminim herkesin ilk okudugu kitabda farkli duygu ve izlenimleri vardir? Eski anilari acmak ve ibret alabilmek icin konuyu aciyorum.

Maleseft benim yok. İlk okuduğum kitabı bile bilmiyorum.
Ama hafızayı zorlayınca en erken, 3-4 yaşlarımda okuduğum bir masal kitabı geliyor, ismini hatırlamıyorum.
Okuma yazmayı o zamanlar Dedem bana yeni öğretmişti bende içimdeki merak ve yörüklerin deyimi ile gurdama isteğine yenik düşüp okumuşumdur muhtemelen.
Ama ismen hatırladığım 13 peygamberin hayatını anlatan bir çocuk kitabı serisini okumuştum. Hz Adem, Nuh, Salih, İbrahim, İsmail, Yusuf, Musa, Eyyub, Davud, Süleyman, Yunus, İsa ve Muhammed'in(hepsine selam olsun) Peygamberlerin hayatları hep ilgimi çekmişti, hatta çizgi film olarak dahi Peygamber hayatı anlatan çizgifilmleri izlerdim. Kitap olarakta ilk bunu okudum hatrıma gelen, sırasını bile unutmamışım.
Ciddi kitap olarak, yazarını hatırlamadığım son derece kalın bir Peygamberler tarihi okumuştum, peygamberler tarihi ilgimi çekiyordu.
Daha sonraları ise okulda kitap yarışmaları düzenlendi, o zamanlar ilk okuduğm kitap, Gonca yayınlarından basılan Güllü isimli kitaptı yalnış değilsem.
Gerçi şimdi Güzel anadolu serisine bir baktımda ilk kitap Elmalı Köy'müş, ama ben o kitabın ismini dahi hatırlamıyorum.
Fikri olarak okuduğum ilk kitap, "Gayri Resmi Yakın Tarih" isimli kitaptı. yazarı yalnış değilsem beşinci yada altıncı sınıfta okumuştum, kitabın sonuna kadar gayet uyumlu gitmiş sonunda "Ilımlı şeriat değil ılımlı laiklik lazım" başlığı ile kitabı çöpe atmıştım :D
İslami manada okuduğum ilk fikir kitabı ise Fethullah Gülenin kitaplarıydı. Pek iyi bir başlangıç olmadığı doğrudur :D
Bizim cenahtan ise ilk olarak, Abdullah Azzam'ın tevbe suresi tefsiri'ni okuyarak başladım. Hatırlıyorum, o zamanlar Hizbullah cemaatindendim, o kitabı istemiştim, bana o kitabın aşırılığa ve tekfirciliğe neden olabileceğini söyleyince ise "Bilmiyormusun ben medrese talebesiyim, benim bile ayaklarımı kaydıracaksa bu kitabı kimse satmak için bastınız" deyince adam vermişti :D

Kısacık hayatım film şeridi gibi gözlerimin önünden aktı geçti valla. Allah iyiliğini versin @عبد الرحمن abi, atacak başka konu linki kalmadımıydı :)

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cevaplara baktım da elhamdulillah müslümanım dedim benim okuduğum ilk kale alınır kalınlıktaki kirap/roman harry potterdı ve o dönem bunu okumayan yoktu herkes çılgın gibi serinin devamını bekliyordu harryle sevinip onla üzülüyorduk hatta kahroluyorduk :D 1000sayfayı aşkın kitabı bir gün+gecede sabaha kadar okuduğumu hatırlıyorum. Çocukluğumun ve gençliğimin iliklerine işlendi kitap ne yazık ki.

Nefer-i Guraba Çevrimdışı

Nefer-i Guraba

xxxxxxxxxxxxx
İslam-TR Üyesi
Cevaplara baktım da elhamdulillah müslümanım dedim benim okuduğum ilk kale alınır kalınlıktaki kirap/roman harry potterdı ve o dönem bunu okumayan yoktu herkes çılgın gibi serinin devamını bekliyordu harryle sevinip onla üzülüyorduk hatta kahroluyorduk :D 1000sayfayı aşkın kitabı bir gün+gecede sabaha kadar okuduğumu hatırlıyorum. Çocukluğumun ve gençliğimin iliklerine işlendi kitap ne yazık ki.
İliklerinden atabildinmi bari?

Üst Ana Sayfa Alt