Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlla Edep,illa edep

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Forumda son zamanlarda bazı üyeler tarafından hakaret,küfür ve bel altı vs. yorumlar ile karşılaşmaya başladım.

İsim zikretmeden bunları yazıyorum ki hem yönetim bazında hemde müslüman bazında gerekli önlem ve tavrı gösterelim.

Sadece bir üyenin mesajlarından alıntı :

-yalancı şeytan
-bu şeytana
-kalbindeki pislik ve tiksinti yüzüne vurmuş
-kendini reklam etme derdinde birisidir
-kibirli
-riyakar
-densiz
-beynine tümör sireyet etmiş
-Sende bülbül gibi
-mel'un
-ey serkeşler?
-Hangi kralın kucağında sabahlıyorlar acaba?

Allah için kendimize çeki-düzen verelim.

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Forumda son zamanlarda bazı üyeler tarafından hakaret,küfür ve bel altı vs. yorumlar ile karşılaşmaya başladım.

İsim zikretmeden bunları yazıyorum ki hem yönetim bazında hemde müslüman bazında gerekli önlem ve tavrı gösterelim.

Sadece bir üyenin mesajlarından alıntı :

-yalancı şeytan
-bu şeytana
-kalbindeki pislik ve tiksinti yüzüne vurmuş
-kendini reklam etme derdinde birisidir
-kibirli
-riyakar
-densiz
-beynine tümör sireyet etmiş
-Sende bülbül gibi
-mel'un
-ey serkeşler?
-Hangi kralın kucağında sabahlıyorlar acaba?

Allah için kendimize çeki-düzen verelim.

Bu sözler bana ait ve şunu belirtmem gerekiyor. Bu sözlerin hepsi Ebu Zerka için son günlerde meydana gelen olayların vehametiyle söylenmiştir. Senin de bu sözlerimi tek tek toplamanda bir art niyetinin olmadığına, söylediğin gibi edebe uygun olmadığına inandığın için - ki doğrudur böyle bir konu açtığına inanıyorum. Bu sözleri forumda bulunan herhangi birine söylemiş değilim bunu da ayrıca belirtmek istedim.

Sonrasında hem asi nefsimi hemde bu konuyu açan Hamas isimli arkadaşı ve aslında sitede bulunan tüm arkadaşları uyarma manasında birkaç şey yazacağım.

Sitede son zamanlarda hararetli tartışmalar oluyor. Ve bu tartışmalar iki şekilde değerlendiriliyor: İlim ve Siyaset

Mesela geçen gün Mursi konusu oldu. Bir kesim tekfir ediyor bir kesim onlara tekfirci diyor. Daha konuşmadan, olayın ahkamını konuşmadan birileri karşıdakileri hiç alakasız şeylerle itham ediyorlar. Bir bakmışsın konu cihad'a gelmiş. Bir gurup karşı gurubu cihad etmemekle itham ediyor. Birden konu gündemde olan meşhur isimlere geliyor ve olay çığırından çıkıyor.

Aslın bu işin şöyle olması gerekir.

Eğer bir kesim Mursi'yi tekfir ediyorsa (burada konu mursi değil genel konuşuyorum) tekfir etmeyen kimsenin şunu sorması lazım:"Sen hangi delile dayanarak bu adama kafir diyorsun?" karşıdaki delilini söyler. Sonra tekfir etmeyen kişi delilleriyle buna itiraz eder. Sonrasında karşıdaki de buna ilmi bir şekilde cevap verir. Tüm sözler bitti mi? Ondan sonra herkes işine bakar kimse karşıdakine inancını dayatmaz.

Fakat forumda olay şöyle oluyor: Biri birini tekfir ediyor, karşıdaki ona kinayeli laflar ediyor, sonra biri çıkıp tekfir edenlere tekfirci diyor, sonra bir diğeri çıkıp sen cihad ediyor musun? hangi sancağı kaldırmışsın bu zamana kadar? diyor. Sonra bir başkası "Falan cemaatten daha mı iyi biliyorsun?" diyor. vs.

Özetle söylüyorum:Böyle bir münazara ve tartışma üslübu yoktur..

İslam'da her şey delille ilim üzere gerçekleşir. Eğer bir kimse itiraz edecekse delille itiraz eder. İddia edende iddiasını delille isbatlar.

İşte biz bu menhecte olmadığımız için, her meseleyi şahsi olaylara kişilere getirdiğimiz için anlaşamıyoruz. Yoksa görüşler farklı olsa da herkes delilini ortaya koyar, izahını yapar mesele kapanır. O yazıları okuyanlarda kalpleri hangisine meylediyorsa onu tercih ederler.

Ama meseleyi ilmi mecrasından çıkarıp kişilere şahıslara veya guruplara indirgemek adil bir davranış değildir.

Ve şunu özellikle üzerine basa basa söylüyorum; artık kişilerin, şahısların, gurupların arkasına sığınarak konuşma modası geçti. Artık dönem ilimle konuşma dönemidir. "Falan mücahid böyle demiyor" sözünü artık kimse itibara almıyor. Bu dinde hüccet Allah ve Rasulüsünün sözleridir. Falan mücahid böyle demiş, falan gurup şöyle demiş bunun hiçbir önemi yoktur. Alimleri elimizin tersiyle itelim demiyorum mesele yanlış anlaşılmasın.

Mesela en son olan Ebu Zerka olayı, forumda cihad'i yazılar yazan, belli başlı gurupların isimlerini kullanarak onları kendilerine kalkan yapan, ilmi hiçbir şey yazmayıp sadece şahısları tekfircilikle itham eden arkadaşlar, biriniz de çıkın şu adamın şüphelerine cevap verin. Yüzlerce insan bu adamların sözleriyle sapıyorlar. Cihad'ı terör olarak tanıyorlar. Mücahidlere terörist diyorlar. Peki neden? Siz ilimle değilde sloganlarla konuştuğunuz için bu insanlar gidip Ebu Zerka gibilerini tercih ediyorlar.

Adam çıkmış "Hatib(ra) kafirlere yardım etti demek ki kafirlere yardım etmek küfür değilmiş" diyerek İslam itikadının köküne dinamit koyuyor, ama kimsede çıkıp alimlerin sözleriyle bu işin böyle olmadığını açıklamıyor. Dediğim gibi artık isimlerin bayrakların şahısların arkasına sığınarak meseleleri konuşma devri kapanmıştır. İnsanlar artık ilim neredeyse ona tabi oluyorlar. Sizler böyle olmaya devam ettikçe de bu insanlar Türkiye'de Tağutları tekfir etmeyi haricilik, cihad eden mücahidleri de terörist olarak göstermeye devam edecekler.

Ve bakmayın şuan Türkiye'de cihad'i selefilik yaygın olmadığı için böyle rahatız. Yarın bu din yayıldığında bugün nurculara destek olanlar yarın suudculara destek olacak. Ve şuan dünyanın dört bir yanında olduğu gibi bu suudcular bizi devlete şikayet etmeyi nafile ibadet gibi yapacaklar. Tağutları tekfir edenleri devlete şikayet etmek vaciptir diyecekler. Ve bunların gerçek yüzü o zaman ortaya çıkacak.

Benim nacizane nasihatim, hani Rasulullah(aleyhisselatu vesselam) kavmiyetçilik için "Bırakın artık bu kokuşmuştur" diyor ya, aynı şekilde diyorum ki; artık kişilerin, isimlerin, gurupların arkasına sığınarak meseleleri konuşmayı bir kenara bırakalım. Eğer yanımızda Kur'an'dan, Sünnetten, Seleften nakil varsa ortaya koyalım, tercihi de insanlara bırakalım.

Artık şöyle olmuş; Herkes dinde hüccet. Herkes dinde otorite. Herkes dinde ölçü..

Eğer ben senin tekfir etmediğin birini tekfir edersem harici oluyorum. Eğer senin tekfir ettiğin birini tekfir etmessem mürcie oluyorum. Yani her şey senin üzerinden yürüyor. Din senin üzerinden belirleniyor öyle mi? Hayır asla ve asla böyle bir şey olamaz. Ben bu siteden birçok insanla konuşup görüşüyorum. Beni tekfir edenlerde var ve bu meseleleri konuşuyoruz. Diyorum ki:"Beni neden tekfir ediyorsun" Karşıdaki gerekçelerini söylüyor. Bende bunların böyle olmadığını ilmi bir şekilde anlatmaya çalışıyorum. Ama karşıdakine asla "Sen haricisin, sen ateşin köpeğisin" demiyorum. Ki bizler İmanına ayet hadis olan veya ümmetin İslam'ına ittifak ettiği insanlar değiliz. Neden bizi tekfir eden harici olsun? Neden ateşin köpeği olsun?

Hatta alimler bir delile dayanarak hata ederek bile olsa karşıdakini tekfir edenin günah kazanmayacağını, hatta ve hatta niyeti halisse ecir bile alacağını söylüyorlar. Yani her sizin tekfir etmediğinizi tekfir eden harici de değildir, tekfirci de değildir.

Ayrıca forumda bulunan arkadaşlara bir hatırlatmada bulunayım. Burası bir forum sitesi. Hiçbirimiz mücahid değiliz ve cihad etmiyoruz. Neden birilerini cihad etmemekle, oturmakla kınıyorsunuz? Eğer kınanıcak biri varsa önce kendinizi kınayın. Şahsen ben bir mücahidin cihad meydanında elinde laptop foruma gireceğine ihtimal vermiyorum. Bu yüzden ilmi bir mesele konuşulurken birilerinin çıkıp "senin gibiler şöyle böyle, cihad etmezsiniz, hangi sancağı kaldırdınız" gibi ithamlarda bulunması insanın midesini bulandırıyor.

Sonuç olarak benim forumdaki arkadaşlara tavsiyem ve davetim şudur; artık kişileri, isimleri bir kenara bırakalım. Her meseleyi şahsi gündemlerinizle meşgul etmeyelim. Kimi seviyorsak, kimden nefret ediyorsanız bu bize kalsın.

Ve eğer ilmi bir meselede konuşacaksanız ilimle konuşun, sloganla değil. Ben bu siteye sadece bu amaçla giriyorum. Okuyorum, araştırıyorum bir şeyler öğreniyorum. Bildiğim varsa paylaşmaya çalışıyorum. Ama asla kişilerle gurupların isimlerini gündeme getirerek bunu yapmıyorum. İslam Allah ve Rasulünü Sahabe'nin anlayışıyla anlamaktır. Kimde izzeti bunun dışında ararsa zelil olmuştur.

Bende şu saatten itibaren bu bahsettiğim tarzda konuşmalara giren insanları da sözlerini de itibara almayacağım. Eğer ilimle konuşulacaksa, karşımdaki benimle aynı görüşte olmasa da saygı duyarım. Eğer bu tartışmalar sırasında haddi aştığım oluyorsa -ki oluyordur Allah'tan affetmesini diliyorum.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ahi yerinde nasihatler Allah razi olsun, yönetim olarak özelde olan islerimizden dolayi malesef son zamanlarda bazi konulardan uzak kaldik.

Sadece sunu diyeyim, ebu zerkayi takip edenler birak takip etsin, is coklukla olsaydi Fettullah Gülene tabii olmamiz gerekirdi, bize düsen hakka isabet eden yanlarini alip hakka isabet etmeyen yanlarini terk etmektir, ebu zerka temel konularda dedigin gibi konulari yikmistirki bunu biz bi kac sene evvel buradan diyorduk ve sanmiyorum ki takip edenleri cok olsun, kisi samimi ise Rabbim o kisiye hidayet verecekse eninde sonunda bi vesile ile o kisi ebu saidlerin, zerkalarin vslerin hakimiyyet konularindaki sapikliklarini er gec ögrenip dogru yola gelecektir.

Malesef konusurken ve tartisirken ilmi ikinci plana atip karsimizdaki kisinin acigini arar olmusuz bundan ben son derece rahatsizim, hal böyle olunca cok cok cok önemli olan konular havada kaliyor, bize düsen karsimizdakine hakaret etmeden, tekfirci ya da mürciye demeden ilimle yanit vermek.

Son olarak mursiyi, zerkayi biz ne kadar gündemde tutarsak adamlar o kadar meshur olur, biz gündemi önemli konularda tutalim ki bunlar gündem olmasin.

Bugün yapilmasi gereken x,y,z kafir mi, su bu ne demis demek yerine ne yaparsak imanimiz artar, imandan cikmamak icin nelerden korunmak gerek bunlari gündem yapmak gerek, en dogrusunu Rabbimiz bilir.

Allah razi olsun yanitini nasihat olarak kendi hisseme aldim tsk ederim.

Üst Ana Sayfa Alt