Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İmam Şafi ve İmam Ahmed Münazarası

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
14 bin kitab içerisinde Subkî'nin Tabâkâtuş Şafiiye eseri varsa, direkt oradan aktarırsan, asıl kaynağı görmüş oluruz.

حكي أن أحمد ناظر الشافعي في تارك الصلاة ، فقال له الشافعي : يا أحمد ، أتقول إنه يكفر ؟ قال : نعم.

قال : إذا كان كافرا ، فبم يسلم ؟ قال : يقول : لا إله إلا الله ، محمد رسول الله ، صلى الله عليه وسلم.

قال الشافعي : فالرجل مستديم لهذا القول لم يتركه ، قال : يسلم بأن يصلي ، قال : صلاة الكافر لا تصح ، ولا يحكم بالإسلام بها.

فانقطع أحمد وسكت.

حكى هذه المناظرة أبو علي الحسن بن عمار ، من أصحابنا ، وهو رجل موصلي من تلامذة فخر الإسلام الشاشي.
Subkî naklettikten sonra şöyle dedi : Bu Münâzarayı arkadaşlarımızdan Aliyyul Hasan b. Ammâr nakletti. O Musulludur.Ve o İslamın gururu olan Şâşî'nin öğrencilerindendir.

Aynen naklettim.

Abdulmuizz Fida

Admin
Eyvallah kardeşim;

Subkî ; Ali bin Abdulkâfî, kunyesi Ebu'l-Hasan, lakabı Takıyyuddîn'dir. 1284 (H.683) senesinde, Mısır'ın Subk köyünde doğdu. Şafii mezhebi alimlerindendir.
Kendisi İbn Arabi'yi tekfir eden alimler arasındadır.

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Eyvallah kardeşim;

Subkî ; Ali bin Abdulkâfî, kunyesi Ebu'l-Hasan, lakabı Takıyyuddîn'dir. 1284 (H.683) senesinde, Mısır'ın Subk köyünde doğdu. Şafii mezhebi alimlerindendir.

Tekfir ettiği meselesinde bir bilgim yok.Kaynaksız konuşmak istemem.Vesselam

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Böylece rivayetin aslında senedinin sağlam olduğunu İmam Subkî kendi naklederek söylemiştir.İbnSalih kardeşim her gördüğün rivayete , (bu tamamen uydurmadır,böyle şey olmaz) dememen gerektiğini anlamışsındır.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
lailaheillah der müslüman olur küfre girer dinden çıkar namaz kılmamanın ben kişiyi küfre düşürdüğüne inananlardanım aksini söyleyen selef alimleri de vardır onların da delilleri vardır

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Eyvallah kardeşim;

Hocam siz öyle diyorsunuz da bu görüşünü ne yapacağız?

يقول الإمام تقي الدين السبكي في كتابه شفاء السقام في زيارة خير الأنام الذي ألفه في الرد على ابن تيمية الحراني في تحريمه لزيارة قبر النبي صلى الله عليه وسلم وللتوسل به:

اعلم أنه يجوز ويحسن التوسل والاستغاثة والتشفع بالنبي صلى الله عليه وسلم إلى ربه سبحانه وتعالى. وجواز ذلك وحسنه من الأمور المعلومة لكل ذي دين المعروفة من فعل الأنبياء والمرسلين وسير السلف الصالحين والعلماء والعوام من المسلمين ولم ينكر أحد ذلك من أهل الأديان ولا سُمع به في زمن من الأزمان حتى جاء ابن تيمية فتكلم في ذلك بكلام يلبس فيه على الضعفاء الأغمار وابتدع ما لم يسبق إليه في سائر الأعصار

فهذا فيه دليل على أن الذي خالف جمهور الأمة هو ابن تيمية، وليس كما يزعم التيميون والوهابيون الذي توهموا أنهم على نهج السلف والسلف منهم براء. فجواز التوسل بالنبي صلى الله عليه وسلم وقصد قبره للزيارة لم ينكره إلا شاذ عن جمهور الأمة.

Abdulmuizz Fida

Admin
Benim hangi deyişimle ilgili bunu ekliyorsun?
Subkî tasavvuf ehli olması, İbn Arabi gibi sapığı sahiblenmesini gerektirmez! Daha doğrusu her tasavvuf büyüğü İbn Arabinin vahdet-i vucud sapıklığı gibi sapıklıklarına rağmen benimseyecek değildir.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yok hocam yanlış anladınız, ben o anlamda demedim zaten. Ben o yanıtınızdan "Subki sağlamdır" gibi bir anlam çıkardım ondan sordum. Bu arada size hoca diye hitap etmem saygıdan.

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Verdiğin arapça kaynakta şunlar anlatılıyor.

يقول الإمام تقي الدين السبكي في كتابه شفاء السقام في زيارة خير الأنام الذي ألفه في الرد على ابن تيمية الحراني في تحريمه لزيارة قبر النبي صلى الله عليه وسلم وللتوسل به:

İmam Subkî, İbn Teymiyye'nin Nebi(sav)'i ziyaret edip tevessülü haram olduğu görüşüne cevap olarak şöyle diyor :

اعلم أنه يجوز ويحسن التوسل والاستغاثة والتشفع بالنبي صلى الله عليه وسلم إلى ربه سبحانه وتعالى. وجواز ذلك وحسنه من الأمور المعلومة لكل ذي دين المعروفة من فعل الأنبياء والمرسلين وسير السلف الصالحين والعلماء والعوام من المسلمين ولم ينكر أحد ذلك من أهل الأديان ولا سُمع به في زمن من الأزمان حتى جاء ابن تيمية فتكلم في ذلك بكلام يلبس فيه على الضعفاء الأغمار وابتدع ما لم يسبق إليه في سائر الأعصار

Bil ki ! Bu caizdir.Ve Allaha Nebi sav ile tevessül,istiğase ve şefaat talep etmek güzel olur..............

فهذا فيه دليل على أن الذي خالف جمهور الأمة هو ابن تيمية، وليس كما يزعم التيميون والوهابيون الذي توهموا أنهم على نهج السلف والسلف منهم براء. فجواز التوسل بالنبي صلى الله عليه وسلم وقصد قبره للزيارة لم ينكره إلا شاذ عن جمهور الأمة.

İmam Subkî devam ederek İbn Teymiyyenin görüşlerinin selefe muhalif(ters) olduğunu,Selefin onlardan berî (uzak) olduğunu söylemiştir.Son olarakda Cumhurun Nebi(sav)' ile tevessülün cevazına işaret ettiğini ancak şaz(az bir kısım kimselerin) bunu inkar ettiğini söylemiştir.

Nakil

(Subkî,Şifâus Sikâm,153)

Abdulmuizz Fida

Admin
Asıl Subki'nin görüşleri selefe terstir ve kendisi şazdır!

Seleften Rasulullahın kabrine gidip tevessul eden zayıf ve mevzu rivayet dışında bir şey yoktur!

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
وصار بها بين أهل الإسلام مُثلة: أنه أنكر الاستغاثة والتوسل به صلّى الله عليه وسلّم

İbn Hacer el-Mekkî şöyle diyor : İbn Teymiyye ve Ehl-i İslam arasında bazı meseleler oldu.Çünkü o Nebi(sav) ile istiğase ve tevessül yapmayı inkar ediyor.

(Abdullah b. Salih b. Abdul Aziz,Daavâ El Muvavviîne Li Şeyhul İslam İbn Teymiyye,1/342)

Abdulmuizz Fida

Admin
وصار بها بين أهل الإسلام مُثلة: أنه أنكر الاستغاثة والتوسل به صلّى الله عليه وسلّم

İbn Hacer el-Mekkî şöyle diyor : İbn Teymiyye ve Ehl-i İslam arasında bazı meseleler oldu.Çünkü o Nebi(sav) ile istiğase ve tevessül yapmayı inkar ediyor.

(Abdullah b. Salih b. Abdul Aziz,Daavâ El Muvavviîne Li Şeyhul İslam İbn Teymiyye,1/342)

İftiracılara alet olmayın!
Nebi ile tevessul değil ! nebinin kabri ile tevessulu inkar ediyor!
Ayrıca İbn Haceri,l-Mekki (Heytemi) aynı Subki gibi Mısır'lı olub , Şeyhu'l İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)'ın düşmanı, muhalifi bir sofidir. Delilsiz, mesnedsiz yanlı tenkidlerine itibar edilmez!

“Kullarım sana benden sorarlarsa bilsinler ki ben yakınım. Dua ettiğinde bana dua edene karşılık veririm. Öyleyse çağrıma karşılık versinler ve bana iman etsinler ki doğru yolu bulurlar.” (Bakara, 186)

Allah (c.c.)den bir isteğimiz olduğunda câiz olan vesileler olabileceği gibi, haram olan vesile çeşitleri de vardır. Tüm bunların genişçe ele alındığı deliller için :

CAİZ VE ŞİRK OLAN
TEVESSUL, İSTİĞASE VE ŞEFAAT
https://www.islam-tr.org/tevhid/10768-caiz-ve-sirk-olan-tevessul-istigase-ve-sefaat.html

KABİRPEREST VESVESELERİNE İLAÇ
(Türbe Tevessülcülerine Reddiye!)
https://www.islam-tr.org/tevhid/138...rine-ilac-turbe-tevessulculerine-reddiye.html

CAİZ VE ŞİRK OLAN
TEBERRUK

https://www.islam-tr.org/tevhid/13890-caiz-ve-sirk-olan-teberruk.html

I Çevrimdışı

ibnisalih

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ahiler selamun aleykum,burada delil sunması gereken ben değilim iddia makamıdır.Bana mantık yaptı ve vakıa'yı inkar etti diye iftiralar edilmiş,hakkım helal bilolsun.Ben bunu evet suudlu bir hocadan dinledim.Ayrıca biz değilmiyiz dinde mantık yürütülmez diyenler.Nasıl oluyorda ortada bir karine olmadan imam şafi ve imam ahmed ibn hanbel namaz kılmayan kafir konusu ictihad ediyor.Ben bildiğimi yazarım kardeşler delil olanlara delil sunarım.Ama atılan yalan münazaralar vb konulara delil sunamam.

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ahiler selamun aleykum,burada delil sunması gereken ben değilim iddia makamıdır.Bana mantık yaptı ve vakıa'yı inkar etti diye iftiralar edilmiş,hakkım helal bilolsun.Ben bunu evet suudlu bir hocadan dinledim.Ayrıca biz değilmiyiz dinde mantık yürütülmez diyenler.Nasıl oluyorda ortada bir karine olmadan imam şafi ve imam ahmed ibn hanbel namaz kılmayan kafir konusu ictihad ediyor.Ben bildiğimi yazarım kardeşler delil olanlara delil sunarım.Ama atılan yalan münazaralar vb konulara delil sunamam.

Kardeş Suud-Selefilere sorduysan hiç uğraşma...Onlar bu münazarayı baştan inkar ederler.

Abdulmuizz Fida

Admin
İmam Şafi : Hicri 150 - 204
İmam Ahmed : Hicri 164 - 241

Munazarayı Aliyyul Hasan b. Ammâr isimli arkadaşından kitabına aktaran :
Subki : Hicri 683 - 756

Munazara sahibleri ile nakilci Subki arasında yaklaşık (200 ile 750 yılları) 550 sene fark vardır. Dolayısı ile bunun bir hadis olmadığı dikkate alınarak, ortada da ravi zinciri, senedi diye bir şey olmadığından böyle bir munazarayı çeşitli sebeblerle reddedilmesi fazla ters bir durum da değildir. Asıl sahiblenenlerin aradaki 550 seneyi tamamlamaları gerekmektedir.
Şahsen benim için munazaranın sahih olub olmaması önemli değildir. Namazı (inkar etmeden) kılmayanın kafir olmadığı konusu hakkında mâna açısından güzel bir delil/rivayet olarak sunulabilir. Konuyu daha fazla esnetmenin bir manası da yoktur.

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İmam Şafi : Hicri 150 - 204
İmam Ahmed : Hicri 164 - 241

Munazarayı Aliyyul Hasan b. Ammâr isimli arkadaşından aktaran kitabında aktaran :
Subki : Hicri 683 - 756

Munazara sahibleri ile nakilci Subki arasında yaklaşık (200 ile 750 yılları) 550 sene fark vardır. Dolayısı ile bunun bir hadis olmadığı dikkate alınarak, ortada da ravi zinciri, senedi diye bir şey olmadığından böyle bir munazarayı çeşitli sebeblerle reddedilmesi fazla ters bir durum da değildir. Asıl sahiblenenlerin aradaki 550 seneyi tamamlamaları gerekmektedir.
Şahsen benim için munazaranın sahih olub olmaması önemli değildir. Namazı (inkar etmeden) kılmayanın kafir olmadığı konusu hakkında mâna açısından güzel bir delil/rivayet olarak sunulabilir. Konuyu daha fazla esnetmenin bir manası da yoktur.

Haklısın

A Çevrimdışı

Abdullah rizgari

Üye
İslam-TR Üyesi
YALNIZ HANBELI MEZHEPI DISINDA NAMAZI GAFLETTEN DOLAYI TERKEDENE KIMSE KAFIR DEMEMISLER YEZID NAMAZ KILMAZDI ICKI ICERDI KIMSE ONA KAFIR DEMEMIS HAKEZA HACAC BIN YUSUF NAMAZ KILMAZDI COGU ZAMAN SU GIBI KAN AKITIRDI ICERDI KIMSE KAFIR DEMEMIS VARSA DA BUNLAR COK AZ VE PEYGAMBERIMIZIN SULALESINDEN BIRIYLE EVLENMIS IBNI ESIR TARIHINDE GENIS BILGI VAR EBU HANIFE BES ESERINI OKUYANLAR MUCRIMIYE DEMISLER EBU HANIFE HATTA BUHARININ COK ELESTILERI VAR EBU HANIFEYE SAFII VE HANBELILER ARASINDA SOYLE BIR KAVGA TARTISMA HEP OLMUSTUR SAFILER IMAM AHMEDI FIKIH BILMEMEKLE VE COGU HANBELIYI MUTESSEBIYE DIYE ADLANDIRMISLAR EL CEVZI EBU YALA YI ELESTIRIRKEN DETAYLI ANLATIR DAHA FAZLA BILGI ICIN BAKILSIN HANBELILERDE SAFIILERI SUNNETE MUHALEFET VE ALLAHIN SIFATLARI HAKINDA YANI ESARILIGI OYLE DEVAM EDE GELMIS MUTEVATIR GÖRÜS NAMAZ KILMIYAN KISI KAFIRDIR ALLAHU ALEM

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Abdul Muizz!Alimler hakkında konuşurken dikkatli ol! İmam Subki basit bir alim değildir. Ne de İbn Teymiyyeden aşağı derecede değildir. Şafi mezhebinde müctehid sayılan ulemadandır. İbn Teymiyyeye muhalif olan bir sürü meşhur alim var. Şeyhul İslam Takiyyud-Din Es Subki Hakkında Alimlerin Söyledikleri:Allame Hafız İmam Celalud-Din Es Suyuti (Allah rahmet etsin) "Teyidul Hakikatil Aliyye" adlı eserinde İmam Subki hakkında şöyle demiştir:"Tefsirde, fıkıhta, kelamda, usulda, nakli ve akli ilimlerde zamanının imamı, hatta kendisinden sonra eşi gelmemiş bir müctehid......"Allame Hafız İmam Şemsud-Din Ez Zehebi "Mucem Muheddisiz Zehebi" eserinde İmam Subki hakkında şöyle demiştir:"Kadı, İmam, Allame, Hafız-Muhaddis.....(Ben ondan o da benden hadis dinledi)"Şafi alimlerinden Tacus Subki "Tabakatuş Şafiiyye" adlı eserinde, aralarındakı ihtilaflara rağmen İbn Teymiyyenin bile onu övdüğünü söylüyor:"Farklı kanallarla Şeyh Takiyyud-Din İbn Teymiyyeden sahih olarak, onun (Takiyyud-Din Es Subkini) asrın alimlerinden hiç kimseni övüb ucaltmadığı terzde övdüğü nakl edilmiştir."Diğer bir mesele ise Nebinin (sallallahu aleyhi ve sellem) kabrine gidip de ondan dua talep edilmesini caiz gören sadece İmam Subki ve ya Allame İbn Hacer El Heytemi değil bir çok meşhur alim var.Ayrıca İbn Teymiyyeden de önce yaşamış İbn Kudame El Makdisi El Hanbeli de bu fiilin caiz olduğunu savunan ulemadandır.Bu konudakı rivayetlere gelince...Malik Ed Dar kıssasına sahih diğen alimler var. En başta İmam Hafız İbn Kesir, Hadis ilminde Şeyhul İslam sayılan Allame Hafız İbn Hacer El Askalani ve.s....

Üst Ana Sayfa Alt