Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İmam Şafii'nin Sarışın ve Mavi Gözlü Olan İnsanlara Karşı Muamelesi Nasıldı?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Bunu az önce facebook'ta gördüm;

Sarışın ve mavi gözlü insanlar

İmam şafii’nin ferasati adlı bir bab.

Rebi b Süleyman el Muradi'den nakledildiğine göre, İmam Şafi Rahimehullah dedi ki:

"Sarışın insanlardan bana hiç hayır gelmedi."

İbn Ebi Hatim, menakibu Şafi ve Adabuhu, 120

126. Bize Ebu'l-Hasen haber verdi: Bize Abdurrahmân haber verdi, dedi ki: Er-Rebî' b. Süleyman dedi ki:

"eş-Şâfi'i'ye bir dinar değerinde koku aldım. Bana kimden aldığımı sordu. 'Şu sarışın ve mavi gözlü adamdan aldım' deyince, şöyle dedi: "Sarışın ve mavi gözlü adamdan mı? Hemen geri götür!"

İbn Ebi Hatim, menakibu Şafi ve Adabuhu,
Ebû Nuaym, Hilyetu'l-Evliya, IX, 153, no: 13458; İbn Asâkir, Tarihu Dimeşk, LI, 406.

eş-Şafi'i dedi ki:

"Feraset ilmiyle alakalı kitapları elde etmek üzere Yemen'e gittim. Onları bulup yazdım. Dönüş vaktim geldi. Yolumun üzerinde evinin avlusunda oturan mavi gözlü, alnı çıkik/önde, köse bir adamla karşılaştım. Ona 'Burada konaklamam mümkün mü?' diye sordum o da 'Evet' dedi.

eş-Şafi'i dedi ki: "Adamda bulunan sifatlar feraset ilmine göre en kötü sifatlardı. Ama baktım ki adam beni misafir etti ve oldukça da cömert görünüyordu. Bana akşam yemeği, güzel bir koku, bineğim için yem, yorgan ve döşek gönderdi. Gece boyunca yatağımda dönüp durdum. Yanımdaki bu kitapları ne yapacağım diye düşünüyordum. Çünkü bu vasıfları üzerinde gördüğüm adam beni misafir etti ve onu çok cömert bulmuştum. Daha sonra 'En iyisi bu kitapları atayım' dedim.

Sabah olduğunda hizmetçiye 'hayvanın eyerini hazırla' dedim. Hazırladı. Bineğime bindim ve beni misafir eden adama uğradım. Ona şöyle dedim: "Mekke'ye gelip Zi Tuva'ya" ugrarsan, Muhammed b. Idris eş-Şâfi'i'nin konak yerini sor."

Adam bana: 'Ben senin babanın kölesi miyim?" dedi. Ben 'Hayır' dedim.

Dedi ki: 'Peki senin bana herhangi bir iyiliğin dokunmuş mudur? Ben yine 'Hayır' dedim.

Dedi ki: "Dün sana sağladığım imkânlar ne olacak?' Ben 'Nedir onlar?' dedim.

Dedi ki: "Senin için iki dirheme yemek, bir o kadara katık, üç dirheme koku, bineğin için iki dirhemlik yem satın aldım. Yorgan ve döşeğin kirası da iki dirhemdir.'

Yanındaki hizmetçiye 'Ver şuna dedim. Sonra adama Başka bir şey kaldı mı?' diye sordum.

Dedi ki: '(Tabii ki!) Evin kirası da var. Kendi yerimi daraltarak sana genişçe bir yer verdim.'

eş-Şâfi'i dedi ki: 'Şimdi o kitapların kıymetini anladım. Adama Bundan başka bir şey kaldı mı?' dedim.'

Dedi ki: 'Git, gözüm görmesin seni! Senden kötüsünü görmedim."

İbn Ebi Hatim, menakibu Şafi ve Adabuhu

Kesin bir ilme dayanmadan, insanların dış görünüşüne (kötü insanlarda bulunduğu kabul edilen alametlere) dayanarak bir kişiye karşı temkinli davranmak ve ona karşı temkinli davranılmasını istemek su-i zan olmaz mı? Daha çok ikinci söz beni şaşırttı, diğerleri sadece tecrübeye ve feraset ilmine dayalı konular ama ikinci nakilde, sarışın ve mavi gözlü olmasından dolayı kokuyu geri vermesini istiyor, bunu anlamadım, acaba adamı tanıyor muydu yoksa tüm sarışın ve mavi gözlü insanlara temkinli davranılmasını mı öğütlüyor?

Üst Ana Sayfa Alt