Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İmamın Namaz Kıldığı Yerin Yüksekliği Nasıl Olmalı?

islamabagli Çevrimdışı

islamabagli

Üye
İslam-TR Üyesi
Allahın selamı rahmeti ve bereketi, Allaha ve ahiret gününe inananların üzerine olsun.
bazı camilerde imamın namaz kıldırdığı yerler biraz yüksekte oluyor cemaate göre. bunun bir sakıncası var mı? yoksa gereksiz mi?
bilgilerinizden yararlanmak isterim.

Allah katında gecerli olan DİN islamdır.

M Çevrimdışı

mümkündür

Üye
İslam-TR Üyesi
peygamber döneminde böyle bir uygulama yok,sahabedede yok,tabiindede yok ,gerisini siz düşünün....

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sunnet olani kumda yani toprakta ustu hurma dallari ile kapali alanda namaz kilmak yani istedigimiz zaman yani balgam oldugu zaman agzimizda onu sol tarafimiza yere tukure bilmeliyiz !!!!!!!!mumkundur kardes bunlar sunnet olani ama HZ.Muhammed sallallahu aleyhi vessellem efendimiz su donemde olsa idi arabaya binmeyecekmiydi mescidde kumami secde arayacakti camilerdeki o yaklasik 12 santimlik yukseklik kisin cemaatin usumemesi icin tahtadan yapilan yuksekliktir camilerde normal zamanlarda ancak o yuksekligi dolduracak kadar cemaat oluyor ancak bayram v cumalarda kalabalik oluyor medinede ravzada zaminseviyesi imama gore yaklasik 25santim alcaktadir mekkede ise imam diger yerlere gore zemzem kapisi haric alcaktadir e az bir metre vesselam......

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Rasülü'nün üzerine çıkıp hutbe okuduğu minber 3 basamaklı idi....

Hiç kimse de kendi kafasına göre Allah Rasülü adına konuşamaz yok efendim şimdi Peygamber bu zaman da yaşasaydı arabaya binmeyecekmiydi yok efendim ozaman kumlu imiş secde edilen yerler şimdi olsa kumamı secde edecekti gibi......bunlar saçmalıktan başka bir şey değildir ..

Bir zamanlar bir yere iş aramaya gitmiştim oranın yetkilisi beni sakallı görünce şöyle zırvalamaya başladı İşte Peygamber efendimiz şimdi olsa idi sakallarını böylemi uzatırdı az şu sakallarını düzelt bir şekil şemal ver gibilerinde saçmalamaya başlamıştı senin dediğinde Böyle bir şey Habibullah Allah Rasülü'nün Mihrabı böyleydi 3 basamaklı bunda yapılması gereken şey ise nasları toplamak bu konuda emir varmı yokmu buna bakmak bu konuda sahabenin uygulamalarına bakmak ...ve bu konuda bundan sonra doğru bir sonuça varmak ....

M Çevrimdışı

mümkündür

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşler soru yu tekrar okuyalım..,ve bende cevaben ,peygamberle
cemaat arasında namaz kılarken zemin farkı yoktu,zemin düz bir alandı,şimdiki camilerdeki uygulamalar ise ,imam ile cemaat arasında epeyce bir yükseklik farkı var.soruyu iyi okusak daha sağlıklı cevaplar verebilecez inşaallah yalnız kırıcı olmayalım ve farazi örneklemeler vermesek daha net cevaplar çıkar...

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
resim ariyorum ama bulamadim hutbe yapilan yer yani minberin yuksekligi uc yada dort basmakli bu sitede resmi vardi ama bulamadim sunnet olani o bununla ilgili herhangi bir emir okumadim simdiye kadar yada goremedim sakal konusunda haklisin bende zamaninda oldukca zorlandim birakmak icin degil anlatmak icin :)

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Birde şunu ekliyeyim camilerde ki yapılan büyük mihraplar 10 basamaklı yada daha az veya çok bunlar safların bölünmelerinede sebeb olmaktadır..

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ISLAM mescidlerinde saflarin uzun olmasi icin camilerin mimari yapilari kare degil dikdortgen olarak yapilirmis ,kubbelerde bizim icatlarimizdan :) ciniler,suslemeler,halilar desen desen hayvan figurlu olanlara rastlemek bile mumkun....

islamabagli Çevrimdışı

islamabagli

Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşlar cavaplarınız için Allah razı olsun
yalnız benim dediğim imamın namaz kıldırdığı yerdi. MÜMKÜNDÜR kardeşin dediğini sormuştum ben.

Üst Ana Sayfa Alt