Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Imsakiye Için Uygulamam

O Çevrimdışı

OnurCemil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar yasak mı bilmiyorum ben amatör bi yazilimciyim önumuz ramazdan imsakiye saatleri için andorid uygulama yazdım bunu da insanlara ulaştırmak için buraya konu açiyorum yasaksa silebilirsiniz ama lütfen banlamayin :(

Uygulamamın icerikleri
Kolay Ezber
12 Adet Sure
50 Adet Hadis-i Şerif
45 Adet Dua
65 Adet Ayet.
Uygulama Linkim https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.shrin.imsakiye

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH celle celaluhu senı hayırla mükâfatlandırsın kardesım :)
Insaallah hadıs secımı yaparken sahıh olanları alıyorsundur. :) cunku yanlışlarında mesulıyet sana aittir. unutma :)

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar yasak mı bilmiyorum ben amatör bi yazilimciyim önumuz ramazdan imsakiye saatleri için andorid uygulama yazdım bunu da insanlara ulaştırmak için buraya konu açiyorum yasaksa silebilirsiniz ama lütfen banlamayin :(

Uygulamamın icerikleri
Kolay Ezber
12 Adet Sure
50 Adet Hadis-i Şerif
45 Adet Dua
65 Adet Ayet.
Uygulama Linkim https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.shrin.imsakiye

Akhi sure-dua-ayet ... arapçaları sağdan sola değil soldan sağa yazılmış sanırım.
Sonraki sürümde düzeltirsin inşallah.

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
diyanetin saatine göreyse imsakiye yanlıştır.sahuru hadi biraz erken yapsalarda orucu bozmaz ama namazı diyanetin imsakiyesinde kılarlarsa o vakit yanlıştır sabah namazının vakti girmeden kılınmaz

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Onumuz ramadan Allah Teala ulastırır insaAllah. Hilale bakilip zamanin da ona gore ayarlanmasi gerek.

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Fecrin ak çizgisi kara çizgisinden sizce, tam ayırt edilinceye kadar yiyin için.”(Bakara 2/187) İsra 78 1. ekımı es salâte : namazı kıl, ikame et
2. li dulûki : dönmesi
3. eş şemsi : güneş
4. ilâ gasakı el leyli (gasaka) : gecenin kararmasına kadar (karardı)
5. ve kur'âne : ve Kur'ân-ı Kerim
6. el fecri : fecr vakti, günün ilk aydınlanmaya başladığı vakit
7. inne : muhakkak
8. kur'âne : Kur'ân-ı Kerim
9. el fecri : fecr vakti, günün ilk aydınlanmaya başladığı vakit
10. kâne : dir, idi, oldu
11. meşhûden : şahitli olan, şahit olunan, müşahede edilen

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Diyanetin ramazan imsakiyesinde siyah iplik beyaz iplik ayırtedilemio oruç vakit girmeden başlamış gibi gösterilio imsak diyerek kimi namaza duruyo kimi az bişey bekleyip kılıyo.Ak çizgiyle kara çizginin ayırtedilmesi gökte gözle görünen bi değişimi anlatıo.Havaya bakıyosun kapkaranlık gözle görülür değişme yok diyanetin imsak vakti göstergesinde

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Fecrin ak çizgisi kara çizgisinden sizce, tam ayırt edilinceye kadar yiyin için.”(Bakara 2/187) İsra 78 1. ekımı es salâte : namazı kıl, ikame et
2. li dulûki : dönmesi
3. eş şemsi : güneş
4. ilâ gasakı el leyli (gasaka) : gecenin kararmasına kadar (karardı)
5. ve kur'âne : ve Kur'ân-ı Kerim
6. el fecri : fecr vakti, günün ilk aydınlanmaya başladığı vakit
7. inne : muhakkak
8. kur'âne : Kur'ân-ı Kerim
9. el fecri : fecr vakti, günün ilk aydınlanmaya başladığı vakit
10. kâne : dir, idi, oldu
11. meşhûden : şahitli olan, şahit olunan, müşahede edilen

Kardeş ben de önceden senin gibi düşünüyordum ama sonradan fikrimi değiştirdim. Günümüzde şehrin ışıkları fecrin anlaşılmasını zorlaştırıyor, yani fecrin ne zaman görüldüğünü şehirde yaşayanlar göğe bakarak anlayamaz. Fecrin ışıklarını diyanetin verdiği saatte şehirde veya başka bir yerleşim yerinde yaşamayan birisi görebilir (Doğrusunu Allah bilir).

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben süleymaniye takvimine göre kılıyorum diyanetin güneşin doğuşu için belirlediği vakitten yaklaşık 45 dk önce bu tkvime göre sabah namazı vakti giriyo.Bende bu takvimin belirlediği aralığa göre kılıyorum.Nihayetinde kıldığımda hiçbi takvime göre vaktin dışında kılmış görünmüorum

Son düzenleme:
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Diyanetin ramazan imsakiyesinde siyah iplik beyaz iplik ayırtedilemio oruç vakit girmeden başlamış gibi gösterilio imsak diyerek kimi namaza duruyo kimi az bişey bekleyip kılıyo.Ak çizgiyle kara çizginin ayırtedilmesi gökte gözle görünen bi değişimi anlatıo.Havaya bakıyosun kapkaranlık gözle görülür değişme yok diyanetin imsak vakti göstergesinde

Size delil sunun dedim, klasik sablonda olan yaniti yazdiniz. Bu delil degil, cikip resmini cekeceksin cekerken uygun kosullarin tamamen ve harfiyen yerinde olmasi gerek üstüne bunu sadece 1 gün icin degil her gün yapmaniz gerekir ki diyanetin yanlis yaptigini kanitlamak icin.

Hayatta en gicik oldugum olaylardan biri de bazi müslüman cevrelerin nasil bir hassasiyete kapiliyorlarsa ramadan ayi icerisinde disarida dagitilan imsakiyeleri uyup diyanetin imsakiyesine uymamayi takva edinmeleri ve utanmadan arlanmadan bir de cikip tagutu, diyanetimi takip ediyorsunuz diye havalara girmeleri.

Onlara tek cümlem sudur: Siz ramadan ayi disinda tagutun hazirladigi ezan saatlerine uyuyor musunuz uymuyor musunuz, zira elinizdeki kimin nasil nerede, hangi teknik ekiple nasil hazirladigi belli olmayan takvimler sadece 1 aylik diger 11 ay cikmiyor cünkü...

Sus ve pus... O zaman o dili tutmak gerek.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ben süleymaniye takvimine göre kılıyorum diyanetin güneşin doğuşu için belirlediği vakitten yaklaşık 45 dk önce bu tkvime göre sabah namazı vakti giriyo.Bende bu takvimin belirlediği aralığa göre kılıyorum.Nihayetinde kıldığım vakit hiçbi takvime göre vaktin dışında kılmış görünmüorum

:)

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Size delil sunun dedim, klasik sablonda olan yaniti yazdiniz. Bu delil degil, cikip resmini cekeceksin cekerken uygun kosullarin tamamen ve harfiyen yerinde olmasi gerek üstüne bunu sadece 1 gün icin degil her gün yapmaniz gerekir ki diyanetin yanlis yaptigini kanitlamak icin.

Hayatta en gicik oldugum olaylardan biri de bazi müslüman cevrelerin nasil bir hassasiyete kapiliyorlarsa ramadan ayi icerisinde disarida dagitilan imsakiyeleri uyup diyanetin imsakiyesine uymamayi takva edinmeleri ve utanmadan arlanmadan bir de cikip tagutu, diyanetimi takip ediyorsunuz diye havalara girmeleri.

Onlara tek cümlem sudur: Siz ramadan ayi disinda tagutun hazirladigi ezan saatlerine uyuyor musunuz uymuyor musunuz, zira elinizdeki kimin nasil nerede, hangi teknik ekiple nasil hazirladigi belli olmayan takvimler sadece 1 aylik diger 11 ay cikmiyor cünkü...

Diğer aylardada yine süleymaniye takvimine gore kiliorum 1 ay değil 12 ay şehir kasaba vs vakti belirlenmiş yillik olarak.Ben söylüyorum sadece diyanetin tagutluğu deģil benim diyanete uymamam aksi halde tagutu reddetmeyen abdulaziz bayindirada uymamam gerekirdi.Lakin akidesinin bozuk olmasî her soyledigini yanliş cikarmaz.Ben böyle inaniyorum ve söyledim.Kimseyi zorlayamam.O aradığın delilleride benden değil kime uyuyosan ondan iste.Madem diyanet doğru onun kanıtınıda sen bana verecen her sabah gökyüzünü kayda alarak

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum
Diğer aylardada yine süleymaniye takvimine gore kiliorum 1 ay değil 12 ay şehir kasaba vs vakti belirlenmiş yillik olarak.Ben söylüyorum sadece diyanetin tagutluğu deģil benim diyanete uymamam aksi halde tagutu reddetmeyen abdulaziz bayindirada uymamam gerekirdi.Lakin akidesinin bozuk olmasî her soyledigini yanliş cikarmaz.Ben böyle inaniyorum ve söyledim.Kimseyi zorlayamam.O aradığın delilleride benden değil kime uyuyosan ondan iste.Madem diyanet doğru onun kanıtınıda sen bana verecen her sabah gökyüzünü kayda alarak

Kardeslerine karsi neden boyle davraniyorsun. ?
Dogru olan birseyse hep beraber bulalim dogruyu kizmana gerek yok ki mubarek :)

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Kardeslerine karsi neden boyle davraniyorsun. ?
Dogru olan birseyse hep beraber bulalim dogruyu kizmana gerek yok ki mubarek :)

Bana söyleneni bana söyleyenin üslubuna denk bi üslupla cevaplandırdım.Uyaracaksan ikimizide uyaracaksın bunu yapamıyosan susmanı tercih ederim.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hala ayni uslup ilginc

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben süleymaniye takvimine göre kılıyorum diyanetin güneşin doğuşu için belirlediği vakitten yaklaşık 45 dk önce bu tkvime göre sabah namazı vakti giriyo.Bende bu takvimin belirlediği aralığa göre kılıyorum.Nihayetinde kıldığımda hiçbi takvime göre vaktin dışında kılmış görünmüorum

kardeş sen hangi ildesin bilmiyorum ama ben sana bir örnek vereyim.
ben adanada ikamet ediyorum. diyanetin ezan vakitlerini takip ederim. 31 mayıs için vakitler.

adana imsak saati : 03:32
adana güneş saati : 05:14

adana ve türkiye genelinde ezanlar 'güneş' in doğumundan yaklaşık 1 saat önce okunur. mescidlerde namazda 'güneş' in doğumuna yarım saat kala kılınır. ekseriyetle böyledir. hanefi mezhebine göre sabah namazını geciktirme efdaldir , bunu delil alıp öyle amel ediliyor.

bende fazilet takvimide var. o takvimdede bu vakitler 5 ila 10 dk arası önce veya sonradır. mesela o takvimde yatsı namazı vakti 6 dk sonra girer.

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim kullandığım takvim sabah ve yatsının vakti bakımından bu takvimlerden çok farklı öğle ikindi vakitlerinde sadece bi kaç dakikalık bi farklılık var yatsının vakti çok daha erken diyanetinkine göre.Mezhepleri taklit etmiyorum ben hele hanefi mezhebini kendime çok uzak görüyorum.Süleymaniye vakfında namaz vakitleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler var ayet açıklamalı.Onu incelemenizi tavsiye ederim.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kendi ağzınızla akidesi bozuk diyorsunuz ama sizin her tarafınız süleymaniye vakfı olmuş kiminle oturuyorsan onunla kalkarsın.

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya şimdi adil olacaksın abdulaziz bayındır bu konularda çok araştırma yapıyo.Tutup bayındırı tevhidle ilgili tagutla ilgili konularda yada inanç esasları konusunda takip edin demiyorum hatta mümkünse uzak durun şirke girmek istemiosanız kendisi oy vermeyi caiz görür ki açık bi şirktir bu başka konulardada sapkın görüşleride var.Olayı çarpıtma

Üst Ana Sayfa Alt