Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek İsteyene Tavsiyeler

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Essrlamu Aleykum we Rahmetullahi we berekatuhu.
İngilizce öğrenmek ülkemizde nedense merasim bir iş gibi algınlamaktadır. Halbuki İngilizce son derece kolay ve nisbeten çok kurallı bir dildir. İstikrarlı çalışan birisi için 6 ay boyunca ortalama 1 saatlik bir çalışma ile rahatlıkla kıvrılabilir. Bir Türk için hele hele bir KÜrt için çok kolay bir dildir İngilizce

İlk olarak işe gramer öğrenerek başlayın, daha evvel gramer çalışmış olsanızda sııfrdan bir gramer kitabı alın ve 1 ay zarfında bitirin. Örneklere fazla dalmanıza gerek yok, sadece her konu için 5 tane çok baist örnek cümle yazın bir deftere ve meseleyi kapatın. O kitabı günlük 1 ortalama 1 saat üstten bir çalışma ile yaklaşık 1 ayda bitiriyorsunuz. Benim kendi okuduğum "English Grammar Today" 'dır. Tavsiye ederim.

Daha sonra her gün edebi değeri olmayan düz metinlerden 1 saat okuma yapıyoruz. Kitap olabilir, makale yada başka bir şey olabilir. Benim tercihim hikaye kitapları.
Bu metinlerde bilmediğimiz kelimeyi içindeki cümle iler beraber yukarıda edindiğimiz deftere kaydediyor ve o kelimeyi ve Türkçesini ayrıca geçiriyoruz.
Uyarıyorum başta çok yavaş ilerlersiniz. Bu normaldir, bazen neredeyse tüm metni anlamayıp deftere geçirirsiniz, buda olabilir :) Önemli olan azim. Bunuda yaklaşık bir ay sadece bu şekilde devam ettiriyoruz. Bir ayın sonunda ilerlemeyi göreceksiniz.
Birinci ayın sonunda aynı şeyi yapmaya devam ediyoruz ama aynı zamanda haftada bir tane makale, kompozisyon tarzı ufak yazı yazıyoruz. Bu şekilde bir ay daha devam ediyoruz yani 4-5 tane ufak metin kaleme almış oluyoruz. Bu metinler %100 doğru olmak zorunda değil, elinizden geleni yapın kafi.
Bu aşamadan sonra günlük bir saat dinleme yapmanız gerekir. Mesainiz 2 saate çıktı ama dinlemenin türü önemli değil. Dizi izleyebilirsiniz, çizgi film olabilir. İngilizce vaaz dinleyebilirsiniz. Hz Ömer dizisini dublajdan izleyin ne bileyim bi şey yapın işte :)
Başta hiç anlamayabilirsiniz, önemli değil. Amaçta bunu aşmak zaten. İstikrarlı bir şekilde her gün bir saat dinleyerek bir ay kadar daha gidiyoruz. Dikkat edin önceki ödevler hala geçerli, hala günlük 1 saat okuyacak ve haftada bir kısa metin kaleme alacaksınız. Bu onlara ek olarak geldi.
Şu ana kadar istikrarlı bir şekilde toplam 90 saat okudunuz, 9-10 tane falan kısa metin yazdınız ve 30 saat dinleme yaptınız. Bence konuşmaya hazırsınız :)
Fazla abartmayın, her iki güne bir bir saat yeterli. Tabi önceki ödevleri aynen devam ama artık zaten sıkıncı olmayacak ve ekstra vakit almayacak, okumanız gereken bir şeyi çok zorlanmadan İngilizce okuyabilirsiniz mesela. Yada sevdiğiniz bir diziyi İngilizce izleyebilir yada İngilizce olarak vaaz dinleyebilirsiniz. Yada her ne yapıyorsanız işte.
İki günde bir konuşabileceğiniz bir arkadaş edinin ve anadili İngilizce olan yada en azından çok iyi ingilizce bilen birisi olsun. Havadan sudan konuşun, dini meseleleri konuşun, konuşun işte :) Ve Asla hata yapmaktan korkmayın. Bu şekilde bir iki ay devam edin.
Toplam 6 ay civarı süren bu sürecin sonunda o dili rahatlıkla kullanabiliyor olmanız lazım. Bu sürecin sonunda YDS, Yökdil yada aklınıza gelen hemen her sınavı rahatlıkla geçebilirsiniz demektir. Geliştirmek hala sizin elinizde

Ek bir kaç tavsiye:
*Aceleci olmayın, başta çok takılıp sıkılabilirsiniz ama zamanla geçicektir. Hata yapmak kötü bir şey değilidr, hayatınızda en çok yürümeyi öğrenirken düştünüz tıpkı benim gibi :)
*İstikrarlı olun. Diyelim bir gün istemeden ve elinizde olmadan aksattınız ertesi gün iki katına çıkarmak yerine sonraki iki gün bir buçuk kat çalışın. Bu sayede bıkmazsınız.
*Gece yatmadan evvel deftere yazdıklarınızı hafiften bir okuyun.
*Kelime defterini haftada bir tekrar edin
*Dili hayatınıza sokun, o dili bilen arkadaşınız ile o dilde mesajlaşın, o dilde arama motoru kullanın yada o dilde notlarınızı alın.

Benim söyleyeceklerim bunlar. Faydası olacağına inandığım bir kaç kardeşi etiketliyorum:

@kaale alınmayacak üye
@عبد الرحمن
@Ebu Tahir

Ne tesadüf tamamı gurbetçi

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ellerine sağlık kardeşim iyi motivasyon olmuştur bence ingilizce öğrenmek isteyenlere. Ben alamancıyım ama ingilizceyi hacettepenin mütercim tercümanlık hazırlık sınıfında öğrendim diyebilirim. Dizi izlemenin gerçekten faydasını gördüm ama o zamanlar müslüman değildim önüme geleni izliyordum şimdi bu konuda sıkıntılar yaşayabilir kardeşlerimiz. İngilizce öğrenicez diye abuk subuk şeyler izlemeyin benden tavsiye :)

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ellerine sağlık kardeşim iyi motivasyon olmuştur bence ingilizce öğrenmek isteyenlere. Ben alamancıyım ama ingilizceyi hacettepenin mütercim tercümanlık hazırlık sınıfında öğrendim diyebilirim. Dizi izlemenin gerçekten faydasını gördüm ama o zamanlar müslüman değildim önüme geleni izliyordum şimdi bu konuda sıkıntılar yaşayabilir kardeşlerimiz. İngilizce öğrenicez diye abuk subuk şeyler izlemeyin benden tavsiye :)

İran dizilerinin ingilzce Tercümesi var. Ahmed bin Hanbel, hz Ömer ve selahaddin gibi oldukça güzel yapımlarında ingilizce dublajları var.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İran dizilerinin ingilzce Tercümesi var. Ahmed bin Hanbel, hz Ömer ve selahaddin gibi oldukça güzel yapımlarında ingilizce dublajları var.
Benim buna ek tavsiyem ilk etapta ingilizce altyazılı izlemek. Böylece ne dediğini tam anlayamasa da kişi okuduğu için anlam yükleyebilir.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İngilizce de öğrenmek istiyorum, Arapça'da. Sizce hangisinden başlamalı önce?
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh
Durumunuza göre değişir, İngilizce her yerde konuşulan ve kolay öğrenebileceğiniz bir dil çabuk alışırsınız ve Latin alfabesiyle yazıldığı için ekstra alfabe öğrenmenize gerek kalmaz. Arapça'daki bazı kelimeler Türkçe'ye geçtiği için de kelimeleri öğrenmek çok fazla zor olmaz. Alfabeyi bilmiyorsanız öğrenmek, yazılışlarının kelimedeki sıralarına göre değişmesi ve kelimelerin farklı anlamları(zengin bir dil) işi zorlaştırabilir. Arapça konuşulan bir ülkeye gitmeniz en iyi olur diye düşünüyorum.

A Çevrimdışı

Ayşegülce

Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu. Teşekkür ederim. Bir dönem başladım ve bir kaç hafta gittim Arapça kursuna. Hocam "iyi ilerleme kaydediyorsun" demişti ama maalesef sağlık sorunlarım yüzünden devam edemedim. Şimdi evde kendi çabamla öğrenmek istiyorum. Ama hangisi daha elzem, bilemiyorum.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu. Teşekkür ederim. Bir dönem başladım ve bir kaç hafta gittim Arapça kursuna. Hocam "iyi ilerleme kaydediyorsun" demişti ama maalesef sağlık sorunlarım yüzünden devam edemedim. Şimdi evde kendi çabamla öğrenmek istiyorum. Ama hangisi daha elzem, bilemiyorum.
Arapça'ya başlangıç yapmışsınız o zaman evde devam ettirebilirsiniz. İki dil birden zor olabilir o yüzden birini seçmeniz daha uygun olur. ALLAH(C.C.) size şifa versin.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Siz hangisinin size daha çok lazım olduğunu bilemezseniz bizim tesbit etmemiz biraz zor :)
Ne için kullanacağınızı alanınızı falan yazarsanız size yardımcı olurum inşallah

A Çevrimdışı

Ayşegülce

Üye
İslam-TR Üyesi
Siz hangisinin size daha çok lazım olduğunu bilemezseniz bizim tesbit etmemiz biraz zor :)
Ne için kullanacağınızı alanınızı falan yazarsanız size yardımcı olurum inşallah

Ben genel olarak sormuştum aslında. Yani sizce bir Müslüman için hangisini öğrenmek ilkin daha önemli şu dönemde? Elbette Arapça diyebilirsiniz ama kendini geliştirme, çeşitli kaynaklara ulaşma açısından İngilizce'de çok önemli. Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben genel olarak sormuştum aslında. Yani sizce bir Müslüman için hangisini öğrenmek ilkin daha önemli şu dönemde? Elbette Arapça diyebilirsiniz ama kendini geliştirme, çeşitli kaynaklara ulaşma açısından İngilizce'de çok önemli. Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum.

İşte bu sorunun cevabı değişir. İştiğal ettiğiniz alana vs göre...
İngilizceyi çok kolay öğrenebilirsiniz, ama edebiyat mezunu olduğunuza göre Osmanlıcadan da anlıyorsunuzdur. Bir mazinizide olduğunuda hesaba katarak Arapça derim. Birazdan buna dairde bir şey paylaşırım inşallah.

A Çevrimdışı

Ayşegülce

Üye
İslam-TR Üyesi
İşte bu sorunun cevabı değişir. İştiğal ettiğiniz alana vs göre...
İngilizceyi çok kolay öğrenebilirsiniz, ama edebiyat mezunu olduğunuza göre Osmanlıcadan da anlıyorsunuzdur. Bir mazinizide olduğunuda hesaba katarak Arapça derim. Birazdan buna dairde bir şey paylaşırım inşallah.

Çok iyi olur. Teşekkür ederim.

A Çevrimdışı

Ayşegülce

Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer vaktiniz varsa neden olmasın :)
Ama tavsiyem istikrarlı şekilde gitmeniz. İstikrarla ikisinide maksimum 2 senede çözersiniz.
Arapça içinde birkaç güne bir şeyler karalayacağım inşallah.

İkisi birden çok karışmaz mı ama? Şimdi bu konuda da kararsız kaldım. Teşekkür ederim. :)

Üst Ana Sayfa Alt