Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

insanların ihtilafının sebebleri

U Çevrimdışı

uksimu

İyi Bilinen Üye
Frm. Yöneticisi
* İhtilaf edilen hususların, aslında çok açık olmayıp kapalı oluşu; Mesela insanların kesin olmayan meselelerde yorum yapmaları. Kabir alemi, ölüm, vahy, kainatın oluşumu gibi.

*Arzu, heva ve heveslerin, karakterlerin farklı olması; her insanın karakteri, istekleri diğerlerinden farklıdır. Hatta tek yumurta ikizlerinin bile. Genelde her insan olayları kendi istek ve arzusuna göre yorumlar. Filozoflardan biri bu hususu şöyle ifade etmiştir: “bize eşyayı güzel gösteren basiret değil, arzu ve isteklerimizdir.” Yarısına kadar su dolu olan bir bardağı, dolu göstermek isteyen “bu bardak yarıya kadar dolu” derken; boş görmek isteyen ise “bu bardağın yarısı boş” der.

* Mesleklerin ve bıranşların farklı olması; İnsanların hayat içinde çeşitli meslek kollarına ayrılmaları ve çeşitli branşlarda uzmanlaşmaları, her meslek sahibinin kendi branşına uygun düşünmesini, olaylara kendi branşından edindiği bilgi ve tecrübeler ışığında yorum getirmesini sağlar.

* Eskilerin taklid edilmesi; Geçmişin değer ve düşüncelerini değerlendirmek yerine kafa yormadan, düşünmeden olduğu gibi kabul etmek. İnsanın başkalarını taklid etme temayülü vardır. Bu temayül farkında olmadan insana yön verir. Bu ise bazan insanları kısır çekişmelere sürükler, ayrılıklar doğar.

* Algılama, anlayış, zeka gibi yeteneklerin farklı olması; Anlayış ve yetenekler farklı olunca düşünce tarzı, düşüncesini ifade etme biçimi de doğal olarak farklı olacaktır. “Davranışların yanlışlığı, anlayışların yanlışlığından doğar” sözü bu durumu ifade etmek için söylenmiş bir sözdür.
* Liderlik sevdası ve başkalarına hükmetme arzusu; Bu konu çoğunlukla siyasi meselelerde ortaya çıkar. Hükmetme arzusunda olan kişi kendi arzu ve düşüncelerine saplanıp kalır. Ona göre her konuda doğru düşünen sadece kendisidir, diğerleri ise yanlış düşünmekte ve davranmaktadır. Diğer insanların da bu şekilde düşünmesi anlaşmazlıklara, çekişmelere, ayrılıklara, kavgaya ve bölünmeye neden olmaktadır.
 
E Çevrimdışı

El-Elbani

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş zaten İslam dini İhtilaflı bir din değildir.İhtilaf insanlardan kaynaklanır İnsanlarda "Ummetimin İhtilafı Rahmettir" hadisine inanıyorlar bu hadis ise uydurmadır eğer ummetin ihtilafı rahmetse ittifakı gazab olur
 
Üst Ana Sayfa Alt