Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber İran Dışişleri Bakan Yardımcısının "Taliban" Açıklaması

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Işid kovalasin seni ya
Bu sicaklarda ne planlar yapiyorsunuz

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
İşidin tek sevdiğim yanı bu şia köpeklerin bellerini kırması,Rabbim bela etsin başlarına

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Düşmanın ne yaptığını bilmek istiyorsan arkadaşlarına nasıl yaklaştığına bak diyorum sadece. Bunlar tarihten atalarından beridir derslerini alamıyorlar. Daha birkaç yıl önce Suriye ve Irak'ta IŞİD'le savaşanlarla aynı kişiler şimdi Afganistan'da onları destekliyor. İlginç. İran'ın hedefi her zaman Ümmet olmuştur. Kendilerini hedeflerine yaklaştırdığı sürece şirke giden her yolu mübah sayacaklardır. Allah onların helakini çabuklaştırsın.
Allah, emrinde Galip’tir. Fakat insanların çoğu bilmezler. (12/Yûsuf, 21)

Allah subhanehu ve Teala zaten ayetinde bizlere öğüt vererek uyarıyor;

Andolsun ki, insanlar arasından iman edenlere en çetin düşman olarak Yahudileri ve müşrikleri bulacaksın. İman edenlere sevgi bakımından en yakın olanlarınsa “Biz Hristiyanlarız.” diyen kimseler olduğunu bulacaksın. Bu, onların arasında (din bilgini) keşişlerin ve (ibadet ehli) rahiplerin olmasından ve onların (hakka tabi olma konusunda) büyüklenmemesindendir. (5/Mâide, 82)

Son düzenleme:
Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sınırda da bir afganistan askeri vefaat etmişti geçen,iran afganistan sınırı emirlik kurulduğundan beri çok gergin,çatışmalar falan oluyor. Rabbim hayra çıkarsın.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Düşmanın ne yaptığını bilmek istiyorsan arkadaşlarına nasıl yaklaştığına bak diyorum sadece. Bunlar tarihten atalarından beridir derslerini alamıyorlar. Daha birkaç yıl önce Suriye ve Irak'ta IŞİD'le savaşanlarla aynı kişiler şimdi Afganistan'da onları destekliyor. İlginç. İran'ın hedefi her zaman Ümmet olmuştur. Kendilerini hedeflerine yaklaştırdığı sürece şirke giden her yolu mübah sayacaklardır. Allah onların helakini çabuklaştırsın.
Allah, emrinde Galip’tir. Fakat insanların çoğu bilmezler. (12/Yûsuf, 21)

Allah subhanehu ve Teala zaten ayetinde bizlere öğüt vererek uyarıyor;

Andolsun ki, insanlar arasından iman edenlere en çetin düşman olarak Yahudileri ve müşrikleri bulacaksın. İman edenlere sevgi bakımından en yakın olanlarınsa “Biz Hristiyanlarız.” diyen kimseler olduğunu bulacaksın. Bu, onların arasında (din bilgini) keşişlerin ve (ibadet ehli) rahiplerin olmasından ve onların (hakka tabi olma konusunda) büyüklenmemesindendir. (5/Mâide, 82)

Akhi afganistan kimi destekliyor anlamadım ? Taliban zaten kendi topraklarında işide göz açtırmıyor elhamdulillah.Nitekim İşidin cürümleri herkesce malum.Hilafet gelmeden önce mürted afgan hükümeti işidi talibana karşı kullanıyordu.hatta bi ara muhasaraya almıştı taliban,mürted afgan hükümeti helikopterlerle işidi tahliye etmişti.

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi afganistan kimi destekliyor anlamadım ?

Abi İran vb ülkelerin bu horasan grubunu talibana karşı desteklediğini düşünüyor kardeş herhalde,onu kastettiğini anlıyorum mesajı okuyunca,yanlışım varsa kardeş düzeltsin inşallah.

Daha birkaç yıl önce Suriye ve Irak'ta IŞİD'le savaşanlarla aynı kişiler şimdi Afganistan'da onları destekliyor.

Ama desteklediklerini kesinlikle zannetmiyorum bu arada.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Sınırda da bir afganistan askeri vefaat etmişti geçen,iran afganistan sınırı emirlik kurulduğundan beri çok gergin,çatışmalar falan oluyor. Rabbim hayra çıkarsın.
İnsAllah sehiddir ahi, sınırda nöbette şehit olmak amel defterinin kıyamete kadar kesilmemesi bir müslümanın başına gelebilecek en güzel sonlardan birisidir,

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi afganistan kimi destekliyor anlamadım ? Taliban zaten kendi topraklarında işide göz açtırmıyor elhamdulillah.Nitekim İşidin cürümleri herkesce malum.Hilafet gelmeden önce mürted afgan hükümeti işidi talibana karşı kullanıyordu.hatta bi ara muhasaraya almıştı taliban,mürted afgan hükümeti helikopterlerle işidi tahliye etmişti.
Akhi İran'ın Afganistan İslam Emirliği hakkındaki politik tutumu hakkında konuşuyorum.
ran'ın Taliban'ı durdurmak için IŞİD ile işbirliği yapıp yapmayacağını kesin olarak söylemek zordur çünkü bu İran hükümetinin motivasyonlarını ve karar alma sürecini derinlemesine anlamayı gerektirecektir. Ancak İran'ın IŞİD'i Afganistan'daki hedeflerine ulaşmak için faydalı bir araç olarak görmesi mümkündür.

İran'ın IŞİD'i faydalı bir araç olarak görmesinin birkaç nedeni var. İlk olarak, IŞİD aşırılıkçı bir gruptur ve bu nedenle Şii ağırlıklı İran hükümetine karşıdır. Bu da IŞİD'i İran'ın doğal bir düşmanı haline getirmektedir. İkinci olarak, IŞİD çok güçlü ve iyi örgütlenmiş bir militan gruptur ve bu nedenle İran için Afgan hükümetini istikrarsızlaştırmak ve ülkede kaos yaratmak için kullanışlı bir araç olabilir. Son olarak, IŞİD zaten Afganistan'da mevcut ve Taliban'la aktif olarak savaşıyor. Bu da İran'ın Taliban'a karşı mücadelesinde IŞİD'i desteklemek için fazla bir şey yapmasına gerek kalmayacağı anlamına geliyor.
IŞİD'le neden durdurmak istiyorlar? Teorik olarak düşüncem şu yönde. Geçenlerde Herat'ta Şii olan Mevlevi Mehdi'yi Mücahid kardeşlerimiz öldürmüştü. Mehdi'de daha evvel Taliban tarafından komutan olarak atanmış fakat görüş ayrılıkları nedeniyle azletmişlerdi. Sonra da Mehdi buna istinaden Kendisini destekleyen Şii hazaralardan oluşan grupları da yanına alarak Silahlı ayaklanma başlatmıştı. Çok geçmeden Herat'tan sınırı geçmeye çalışırken öldürülmüştü bu. Hazaraları kullanmaya kalktı İran ama bunda da başarısız oldu. Muhtemelen de bu Rafıdlar da bunlardan ümit kesince bunu demiş olabilirler. Allah'u alem.

Suriye'de Irak'ta IŞİD'le savaşan aynı kişiler (İran) Afganistan'da onları destekliyor. Demiştim. Aslında şunu unutmamak önemli ki İran Ümmet'e karşı olabilmek için her şeyi yapabilir. Belki de IŞİD ve İran hücreleri birbirlerini de destekleyebilir. IŞİD bunu çıkarı için yapabilir. Aslında bunu demiştim. Yine de Allah'u alem.

Bununla birlikte, İran'ın şu anda Afganistan'da IŞİD ile işbirliği yaptığına dair hiçbir kanıt olmadığını belirtmek önemlidir. Bu noktada bu sadece bir spekülasyon.

Son düzenleme:
Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abi İran vb ülkelerin bu horasan grubunu talibana karşı desteklediğini düşünüyor kardeş herhalde,onu kastettiğini anlıyorum mesajı okuyunca,yanlışım varsa kardeş düzeltsin inşallah.

Belki de spekülasyondur, sadece konuşmalarımız teorik olarak kalır. İleride neler olacak Allah'u alem. Ama İran'ın ikiyüzlü tavrını hepimiz iyi biliyoruz.

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Aynen öyle akhi. İran gibi ülkelerin IŞİD-H grubunu desteklediği düşüncesindeyim. Allah'u alem.

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
İran ikiyüzlü değil, her zaman direkt olarak ehli sünnet ve selefi kanatla savaştı.

İsrail nükleer ve konvansiyonel silah kapasitesini İran sayesinde artırdı. İsrail silahlanınca bazı yetkili kurumlardan tepki geliyor, hooop bir siparişle İran generalleri “İsraile nükleer bomba atarız, tamamen yeryüzünden sileriz, şöyle böyle intikam alırız” diye açıklama yapıyor. İsrail ise “bakın adamlar bize soykırım yapacak, çok fazla nükleer başlık yapmamızın açıklaması budur” diyor. Şuan avuç kadar İsrail ülkesinde kos koca avrupa kıtasının ki kadar ağır ve nükleer silah var. Bunları sınırlandıran kurumları İran ile altılar. Kanada, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkeler bile sınırlandırılırken İsrail rusya-abd-çin gibi silahlandı.

Son olarak ehli sünnet ve selefi topluluklar her zaman İran’ı karşısında bulacaklardır.

Üst Ana Sayfa Alt