Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

IRKÇILIK CAHİLİYYE ADETLERİNDENDİR

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
IRKÇILIK CAHİLİYYE ADETLERİNDENDİR

Ebu Zerr (r.a) şöyle demiştir:

"Bir kere bir adamla sövüştüydükte onu anasından dolayı ayıplamıştım. Rasulullah bana buyurdu ki:

"Ey Eba Zerr!Onu sen anasından dolayı mı ayıplıyorsun? Demek ki sen içinde henüz cahiliyyet ahlâkı kalmış bir kimse imişsin." Ondan sonra buyurdu ki:

"Köleniz sizin öyle kardeşinizdir ki Allah-u Teâlâ onları sizin ellerinize emanet etmiştir. Her kimin eli altında kardeşi bulunursa ona yediğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin. Onlara güçleri yetmeyecek zahmetli bir iş yüklemeyiniz. Şayet yüklerseniz onlara yardım ediniz." (Buhari-Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

1 - Irkçılık, milliyetçilik, soy ve ecdad ile öğünmek mü’minler arasındaki kardeşlik bağlarını zedeleyen ve hatta koparan cahiliyye adetlerindendir. Dava erlerinin bu gibi çirkin ve tehlikeli düşüncelerden uzak durması hare ketin bütünlüğü ve kuvveti açısından son derece önemlidir.

2 - Rasulullah’ın; kölelere iyi davranılmasını emretmesi, kişilerin maiyetinde bulunanlara güzel muamele etmesinin ve onlara güçlerinin yetmeyeceği yükleri yüklememesinin önemini belirtiyor.

Üst Ana Sayfa Alt