Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İş Yerini Devir Aldığım Şahıs, Aynı Dükkandan Açarak Rakip Olması Caiz mi?

A Çevrimdışı

anti-şirk

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum Abdulmuiz Fida Kardeşim,

Bir arkadaşımın bir konu hakkında fetvaya ihtiyacı var:

(Olay Almanya'da bir şehirde geçmektedir.)

Daha rahat anlaşılması için birinci ağızdan (sanki söz konusu kişi sanki benmişim gibi) söyleyeceğim.

Ben A şehrinde bir lokanta devraldım. Lokanta sahibine neden devrettiğini sordum; acaba işler mi yürümüyor, kirası mı çok vs.

Lokanta sahibi, işlerin gayet yolunda gittiğini ve buranın yüksek kar elde ettiğini söyledi. İş yerini devretme nedeninin sadece başka bir şehre taşınmak için olduğunu söyledi.

Lokanta sahibi: "İşler gayet iyi, sadece B şehrine gidip orada kendime bir iş kurmak istiyorum. Bunun için lokantayı devrediyorum." dedi.

Ben de iş yerini devraldım. (Bu arada A şehri küçük bir şehirdir.) Ancak lokanta sahibi başka bir şehre gitmedi (gidip gitmemesi onun sorunudur.) Beni asıl ilgilendiren mesele "aynı şehirde başka bir lokanta açmak istemesi."

Ben de onu mahkemeye şikayet ettim. İş yerini devralırken bana farklı bir şehre taşınacağını söyledi; fakat aynı şehirde yine aynı tarzda (bana devrettiği lokanta gibi) bir lokanta açmak istiyor.

Eğer lokanta sahibi bana aynı şehirde yine bir lokanta açacağını söyleseydi. Ben kesinlikle lokantayı ondan devralmazdım. Şehir küçük ve yıllardır bu lokanta var. Şehirde oturanlar lokanta sahibini tanıyor ve onun yemeklerinden, hizmetinden memnun.

Eğer yeni bir lokanta açacak olursa bütün müşteriler tekrar ona gidecek. O zaman bir sürü para vererek devraldığım bu lokanta haliyle gereği gibi işlemeyecek ve ben zarar edeceğim.

Lokanta sahibi; yeni bir lokanta açıp açmamak konusunda hür olduğunu, söylüyor.
Haklılığını da buna dayandırıyor.

Evet onun iradesine karışmak benim hakkım değil; ama bana bu şekilde hareket edeceğini söyleseydi; ben lokantayı ondan devralmazdım.

BEN ONUN BURADAN TAŞINACAĞINA DAYANARAK LOKANTAYI DEVRALDIM. BELKİ KELİMESİ KELİMESİNE BU PAZARLIĞI YAPMADIK; AMA ONUN : "BU ŞEHİRDEN TAŞINACAĞIM" SÖZÜ BENİM İÇİN :"BURADA BİR LOKANTA AÇMAYACAĞIM" ŞEKLİNDE ANLAŞILMIŞTIR.

Bu meselede hüküm nasıl olacaktır.

Selamun Aleykum Rahmetullahi ve Berakatuhu

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
aleykum selam verahmetullah ahi, dükkani devreden kisi müslüman (mümin) biri mi? Yaptiginiz anlasmaya adil müslümanlar sahid olup, kagida yazdiniz mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh, kardeşim;

İş yerini devir aldığınız şahıs, devir etme sebebi olarak başka şehire gitmrk istemesini söylemiş olması, bahanesinde doğru veya yalan olmasına göre günahı kendisini bağlar. Sonuçta siz, dükkanı görüb, beğenerek andlaşmışsınız. Tâbi ki, dükkanı alırken, devir eden kişiye bir daha bu şehirde aynı işi yapan dükkan açmayacaksan alıyorum gibi özel bir şart koşmamışsanız. Anlaşılan o ki, böyle bir durum aranızda gelişmemiş, bu sebeble kişi, ister şehir dışına gitme planı ibtal olmuş olsun, ister hiç böyle planı olmamış olsun aynı şehirde, aynı işi yapan dükkan açması câizdir.

Size tavsiyem;
kendisiyle (dükkanı devir eden) görüşerek 'aynı şehirde aynı dükkandan açması durumunda mağdur olacağınızı, bunu size baştan söyleseydi, dükkanı devir almayacağınızı, aksine şehir dışına gideceğinizi söylediğinizden dükkanı aldım. Amacın bana düşmanlık mıydı? Şimdi bu durumda ya aynı dükkanı açmayın, ya da devir ettiğin dükkanı tekrar sana devir edeyim' teklifinde bulunabilirsiniz.

Not: Eğer dükkanı devir almak ister fakat siz dükkanı kendisine devir etmek istemezseniz bu durumda geriye yapacak bir şey kalmıyor; kendisiyle (eğer yalanla veya aldatma var ise) hesabınızı ruz-u mahşerde bırakarak ticâretinize devam ediniz. Fi emanillah

Üst Ana Sayfa Alt