Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Işid Sözcüsü Adnani’nin Yeni Konuşmasındaki Çarpıklıklar

C Çevrimdışı

CihadiL

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
şeyh adnani dün yeni bir konuşma yayınladı.bu konuşmasıda diğerlerinde farklı değil.ışidi destekleyenlerin kulaklarına hoş gelsede konuşmasında epeyce çarpıklık var.mesela...

- konuşmanın metnini baştan aşağı okursak birçok yanlış çarpıklık ve tezat sözkonusu.konuşmada diyorki salât ve selam âlemlere rahmet olarak kılıçla gönderilene olsun.ama benim bildiğim enbiya 107 ayeti kılıç kelimesinden bahsetmez.bu ayet şöyle der (ey muhammed!) biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.bunun aynısını geçen ay ve mayıs 2014 yılındaki konuşmasındada söylemişti.

- ramazan ayının anlam ve önemini değiştirmiş.bu ayın savaş intikam ve şiddetten bariz olduğunu söylüyor.oysaki müslümanlar ramazanı oruç tutarak, namaz kılarak ve bütün kötülük, şiddet ve kan akıtmaktan sakınarak geçirmeleri emredilmiş.

- hiçbir ibadet cihada denk değildir diyor.malum cihadın önemini hepimiz biliyoruz.adnani cihadın islamın beş şartı arasında olmadığını unutuyormu?işide göre olan bir cihadın islamın beş şartından daha yüksek olduğunu iddia ediyor ama böyle bir iddia şeriatın tüm ana prensiplerine aykırı.

- ışidin acımazsılık ve islami olmayan hareketlerini dile getiren eleştirileri savunup haklı göstermeye çalışıyor.kendileri saldırgan olmalarına rağmen ışidi mağdur olarak gösteriyor.bunu yaparken kendilerinin yaptıkları bütün kötü işleri başka grupların üzerine atıyor.

- yeryüzünde islam devleti toprakları hariç, allah'ın hükmüyle hükmedilen ve hükmün sadece allah'a ait olduğu hiçbir yer yoktur diyor.şimdi bu de demek oluyor!!bir buçuk milyardan fazla müslümanın müslümanlığından şüphe ediyor ve hariciler gibi sadece kendilerinin doğru yolda olduklarını iddia ediyor.

A Çevrimdışı

Abdullah İbn Mesud

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş hatalı konuşmuş olabilir. siz doğrusunu delillerinizle anlatın inşallah.

edeb ile izah edelim.

Yukarıda eleştirdiği şeyleri her Müslümanın bilmesi gerekir. Bu konuda karanlık bir taraf yok ki delillerle anlatalım? Tek karanlık taraf varsa o da bu yazıyı yazanın cehaleti. Hem sen neden "edeb ile izah" etmiyorsun?

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Yukarıda eleştirdiği şeyleri her Müslümanın bilmesi gerekir. Bu konuda karanlık bir taraf yok ki delillerle anlatalım? Tek karanlık taraf varsa o da bu yazıyı yazanın cehaleti. Hem sen neden "edeb ile izah" etmiyorsun?
selamun aleykum ahi. ben gelecek olan sert tepkileri engellemek için öyle dedim. sizi bir edepsizlikle itham etmedim, biraz öyle der gibi olmuş galiba. yanlış anlaşıldıysa hakkını helal et gittikçe sertleşiyor gibiydi yorumlar bundan dolayı öyle yazdım.

ben dinlemedim adnaniyi bilmiyorum.

C Çevrimdışı

CihadiL

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
eleştirlecek şeyler varken sen gitmişsin hep doğru şeyleri eleştirmişsin kusura bakma

kardeşim, eğer konuşmayı dinlemiş veya okumuşsan eleştirecek çok şey var.ben sadece bir kısmını yazdım.baştan dediğim gibi şeyh adnani kulağa hoşgelen şeyler söylüyor ama ışidin yaptıkları dediklerinin tam tersi.hayırlı iftarlar...

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şimdi burada karıştırma yapmayalım islamın beş şartı dediğimiz hadise islama girişin teyididir..zira bunları kabul etmeden o kişi islam kabul edilemez..diğer tarafta cihad ise ameli bir ibadet olup konuşmada cihadın en büyük hayırlı amellerden olduğundan bahsedilmiştir..

C Çevrimdışı

CihadiL

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ebu muhammed makdisi ışid sözcüsü adnanini son konuşmasıyla ilgili bir bildiri yayınladı. türkçeye tercüme edildiğinde dediklerim dahada açıklığa kavuşacak inşallah.

RahmaninKulu Çevrimdışı

RahmaninKulu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim, eğer konuşmayı dinlemiş veya okumuşsan eleştirecek çok şey var.ben sadece bir kısmını yazdım.baştan dediğim gibi şeyh adnani kulağa hoşgelen şeyler söylüyor ama ışidin yaptıkları dediklerinin tam tersi.hayırlı iftarlar...
Şeyh adnani mi?
Yanlış hatırlamıyorsam ebu muhammed el makdisi o adama cahil demişti!

Üst Ana Sayfa Alt