Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İşid'in Yezidi Kızları Sattığı Dogru mu?

K Çevrimdışı

Kerem Yıldız

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Da demin açtığım konu biri tarafından silinmiş o_O

tekrar sorayım dedim IŞİD'in yeni bir videosu çıktı , yezidi kadınları aralarında paylaşıyorlar bu doğrumudur ? ?

Video Link:

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Kardesim burasi cocuk oyuncagi yeri mi, zahmet edip videonu izlemiyorum bile ki video kafirlerin kanallarindan alinmis, baslik zaten sakatti, sanki 2 kilo elma toplanmisda aralarinda paylasiyorlar.

Böyle bos konulari acmaya devam edersen bi dahaki sefere tekrar acamadan forumdan uzaklastirilacaksin.

K Çevrimdışı

Kerem Yıldız

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim burasi cocuk oyuncagi yeri mi, zahmet edip videonu izlemiyorum bile ki video kafirlerin kanallarindan alinmis, baslik zaten sakatti, sanki 2 kilo elma toplanmisda aralarinda paylasiyorlar.

Böyle bos konulari acmaya devam edersen bi dahaki sefere tekrar acamadan forumdan uzaklastirilacaksin.

Hocam , kafirlerin kanalından alınmı video ama IŞİD Mücahidlerine çok benziyorlar sizin kızgınlığınızı pek anlamadım , yok uzaklaştırılacaksınız bilmem ne , sanki çok çok kötü birşey yaptım , adam gibi soru sordum konumu silmişsiniz, tekrar açtım ! Engel atarsanızda atın çokmu meraklıyız foruma

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Sana tatmin edici cevap verebilmek icin videoyu izledim. Kardesim bi kac kisiyi video alip bu su cemaate ait olabilir mantigi hatalidir ki son dönemlerde isid üzerinden islami karalamak icin nice video ve haberler yapilmakta. Biz suurlu olup bu haberleri asla ve asla arastirmadan etmeden kabullenmememiz gerek ki zaten haber ccn gibi yerlerden cikiyorsa bence arastirmaya da gerek yok.

Simdi bu videodada iki uc kisi cikmis aldim verdim diyor ama isidin olabilecegine dair tek delil yok, yok siz delil olarak sakal diyorsaniz sakal bizde de var ama biz ne iside mensubuz ne kiz alip veriyoruz. Yani baz aldigin sey yanlistir cünkü mucahid mucahide benzer, sakalli sakalliya benzer.

Gelelim neden dogru degil, böyle birseyin dogru olmasi icin öncelikle bunu isnad edilen cemaatin resmi sözcülerinin aciklamalari ya da resmi komutanlarinin video konusmalari baz alinir kimin ne oldugu belli olmayan ve ccn cikisli bir videodan konusmak bile hatadir cünkü zaman kaybi.

Yani bu video yok isid ya da baskasi ezidilere tecavüz etti, bilmem ne yapti zaten kafadan cümle hatali, mucahid savasir, öldürür ama tecavüz etmek bu islamin tabiatina aykiridir. Islamda cariye vardir ancak tecavüz yoktur, bunlari ayirt etmek gerek ha biri iclerinden cikip nefsine hakim olamayip böyle bir halt yaparsa deriz ki, bu hatalidir, Allah bu grubu islah etsin ve bu hatayi genel bir grup yapiyorsa ki zaten o zaman sen bu soruyu bana sormadan asil bu soruyu yanitlamasi gereken diger emin gruplarin emiri cikar bu durumu islama göre aciklar.

Suan böyle bir durumu ben duymadim, okumadim ve herhangibi aciklamada izlemedim.

Bilmem anlatabildim mi?

K Çevrimdışı

Kerem Yıldız

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sana tatmin edici cevap verebilmek icin videoyu izledim. Kardesim bi kac kisiyi video alip bu su cemaate ait olabilir mantigi hatalidir ki son dönemlerde isid üzerinden islami karalamak icin nice video ve haberler yapilmakta. Biz suurlu olup bu haberleri asla ve asla arastirmadan etmeden kabullenmememiz gerek ki zaten haber ccn gibi yerlerden cikiyorsa bence arastirmaya da gerek yok.

Simdi bu videodada iki uc kisi cikmis aldim verdim diyor ama isidin olabilecegine dair tek delil yok, yok siz delil olarak sakal diyorsaniz sakal bizde de var ama biz ne iside mensubuz ne kiz alip veriyoruz. Yani baz aldigin sey yanlistir cünkü mucahid mucahide benzer, sakalli sakalliya benzer.

Gelelim neden dogru degil, böyle birseyin dogru olmasi icin öncelikle bunu isnad edilen cemaatin resmi sözcülerinin aciklamalari ya da resmi komutanlarinin video konusmalari baz alinir kimin ne oldugu belli olmayan ve ccn cikisli bir videodan konusmak bile hatadir cünkü zaman kaybi.

Yani bu video yok isid ya da baskasi ezidilere tecavüz etti, bilmem ne yapti zaten kafadan cümle hatali, mucahid savasir, öldürür ama tecavüz etmek bu islamin tabiatina aykiridir. Islamda cariye vardir ancak tecavüz yoktur, bunlari ayirt etmek gerek ha biri iclerinden cikip nefsine hakim olamayip böyle bir halt yaparsa deriz ki, bu hatalidir, Allah bu grubu islah etsin ve bu hatayi genel bir grup yapiyorsa ki zaten o zaman sen bu soruyu bana sormadan asil bu soruyu yanitlamasi gereken diger emin gruplarin emiri cikar bu durumu islama göre aciklar.

Suan böyle bir durumu ben duymadim, okumadim ve herhangibi aciklamada izlemedim.

Bilmem anlatabildim mi?

ALLAH razı olsun hocam şöyle cevaplar verin daha iyi siz direk bana kızdınız bende anlamadım , bende kabul etmiyorum bu videoyu ama amaç sadece sormak ve beynimi kurcalamasına son noktayı koymak. Yoksa IŞİD'in genel olarak böyle olmadıpını hepimiz biliyoruz.

İ Çevrimdışı

İbrahim_Asaf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu videodakilerin IŞİD mensubu olduğuna dair bir tek delil göremedim.
Ayrıca ABD, Baas, İran bağlısı Şii milislerin ve bunların diğer destekçilerinin yaptıkları on binlerce tecavüz vakasını atlayıp IŞİD üzerinden insancıllık oynama numarasına kanmamak gerekiyor. ABD Ebu Gureyb'in hesabını verdi mi? Ya Baas tecavüzcüleri?
Hal böyle iken çıkan her Video görüntüsüne, her fotoğraf karesine cevap verme zorunluluğu hissedip kendimizi savunma moduna koymamamız lazım. Bizler herkesten çok hesap sormaya hakkı olanlarız. Bize cürüm isnad edenlerin yüzlerine yüzlerine tükürecek kadar mücrimliklerini sayıp döküp, hesap verme konumunda değil; aksine en yüksek sesle hesap sorma konumunda olduğumuzu hissettirmeliyiz.
Bu tavrı sergilediğimiz her yerde en çok alacağımız tepki "ama", "fakat" vb bağlaçlarla asli mücrimleri ByPass edip gündemin popüler cürmünü öne sürme uyanıklıklarına fırsat vermemeliyiz.

Gelelim IŞİD'e.. Her ne kadar bu videoyu IŞİD'in yaptığına dair bir delil sözkonusu olmasa da, havadan sudan sebeplerle hiç bir ciddi fıkhi dayanağı olmadığı halde koyun boğazlar gibi mücahidleri boğazlayan insanların, bir bahane de "cariye" elde etme sevdası uğruna bulup ona tutunmaları kimseye mümkünsüz görünmesin. Zira bu örgütten hikmetli tavır beklemek zaten ahmaklık olur. Fıkhi bir dayanak bulmak artık görüşlerden bir görüş seçip beğenmek kadar basit hale gelmiş. Bu hususta zamanın, şartların, maslahatın gereğini düşünüp ölçülü adım atmak gibi "hikmetli" tavrı sadece alimlere, merhametli ve hayırlı önderlere sahip olanlar gösterebilir.

IŞİD üzerinden tüm Suriye direnişini mahkum edip sınırlandıranlar istiyor ki gece gündüz IŞİD ve Kobani muhabbetlerine saplanıp kuşatılmak üzere olan Halep'i unutalım. İstiyorlar ki tüm günahların faturasını IŞİD'e yükleyip başta küresel müstekbirler olmak üzere tüm diğer zalimleri ve zulümleri gölgeleyelim. Oysa ABD, İsrail, Rusya, İran, Baas rejimi, PKK/PYD, Sisi diktatörlüğü, Şii vampirler vs vs hiç ara vermeden ve IŞİD ile mukayese bile edilmeyecek kadar yoğun bir şekilde cinayetlerini sürdürüyorlar. Ama gel gör ki başta Müslümanım diyenler olmak üzere, tüm dünya bu algı operasyonunun adeta sarhoşu olmuşcasına gece gündüz demeden IŞİD'i konuşuyorlar. Düne kadar bu seçilmiş kötü adam rolünü El-Kaide üzerinden oynayıp kendi cinayetlerini, tecavüzlerini gizliyorlardı. Ondan önce ise dünyanın kötü teröristi Hamas idi.. Bugün ise IŞİD ve yarın kimbilir hangi örgüt... Ve bu "ötü adamı belirleme, pazarlama, azarlama ve ona vurup kahraman, kurtarıcı olma" tiyatrosuna en güçlü şekilde itiraz edip bu zinciri kırmayı başaramazsak yanı başımızdaki kardeşlerimize bile asıl katilin, zalimin, tecavüzcünün kim olduğunu izah edemeyecek hale gelecez.

Ben şahsen bana IŞİD in yaptığı veya yapmadığı halde üzerine yüklenen herhangi bir cürmüyle gelip soranlara evvela büyük zalimlerden başlayarak cevap veriyorum. Ama konu bu değil diyenlere ise zaten asıl utanılacak şeyin asli konuyu atlayıp teferruatta boğulmak olduğunu söylüyorum. IŞİD ne kadar zalim olursa olsun yine de müslümanlara ait bir problemdir. Bunu çözmek de müslümanlara düşer. Kafirlerin ve işbirlikçilerin IŞİD üzerinden başlattığı her konu, her görüntü, her hikaye muhakkak surette taraflıdır, oyundur, pazarlıklıdır ve sırf bu yüzden de olsa onların bakış açısıyla ele alınamaz halde olmalıdır.

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Bu videodakilerin IŞİD mensubu olduğuna dair bir tek delil göremedim.
Ayrıca ABD, Baas, İran bağlısı Şii milislerin ve bunların diğer destekçilerinin yaptıkları on binlerce tecavüz vakasını atlayıp IŞİD üzerinden insancıllık oynama numarasına kanmamak gerekiyor. ABD Ebu Gureyb'in hesabını verdi mi? Ya Baas tecavüzcüleri?
Hal böyle iken çıkan her Video görüntüsüne, her fotoğraf karesine cevap verme zorunluluğu hissedip kendimizi savunma moduna koymamamız lazım. Bizler herkesten çok hesap sormaya hakkı olanlarız. Bize cürüm isnad edenlerin yüzlerine yüzlerine tükürecek kadar mücrimliklerini sayıp döküp, hesap verme konumunda değil; aksine en yüksek sesle hesap sorma konumunda olduğumuzu hissettirmeliyiz.
Bu tavrı sergilediğimiz her yerde en çok alacağımız tepki "ama", "fakat" vb bağlaçlarla asli mücrimleri ByPass edip gündemin popüler cürmünü öne sürme uyanıklıklarına fırsat vermemeliyiz.

Gelelim IŞİD'e.. Her ne kadar bu videoyu IŞİD'in yaptığına dair bir delil sözkonusu olmasa da, havadan sudan sebeplerle hiç bir ciddi fıkhi dayanağı olmadığı halde koyun boğazlar gibi mücahidleri boğazlayan insanların, bir bahane de "cariye" elde etme sevdası uğruna bulup ona tutunmaları kimseye mümkünsüz görünmesin. Zira bu örgütten hikmetli tavır beklemek zaten ahmaklık olur. Fıkhi bir dayanak bulmak artık görüşlerden bir görüş seçip beğenmek kadar basit hale gelmiş. Bu hususta zamanın, şartların, maslahatın gereğini düşünüp ölçülü adım atmak gibi "hikmetli" tavrı sadece alimlere, merhametli ve hayırlı önderlere sahip olanlar gösterebilir.

IŞİD üzerinden tüm Suriye direnişini mahkum edip sınırlandıranlar istiyor ki gece gündüz IŞİD ve Kobani muhabbetlerine saplanıp kuşatılmak üzere olan Halep'i unutalım. İstiyorlar ki tüm günahların faturasını IŞİD'e yükleyip başta küresel müstekbirler olmak üzere tüm diğer zalimleri ve zulümleri gölgeleyelim. Oysa ABD, İsrail, Rusya, İran, Baas rejimi, PKK/PYD, Sisi diktatörlüğü, Şii vampirler vs vs hiç ara vermeden ve IŞİD ile mukayese bile edilmeyecek kadar yoğun bir şekilde cinayetlerini sürdürüyorlar. Ama gel gör ki başta Müslümanım diyenler olmak üzere, tüm dünya bu algı operasyonunun adeta sarhoşu olmuşcasına gece gündüz demeden IŞİD'i konuşuyorlar. Düne kadar bu seçilmiş kötü adam rolünü El-Kaide üzerinden oynayıp kendi cinayetlerini, tecavüzlerini gizliyorlardı. Ondan önce ise dünyanın kötü teröristi Hamas idi.. Bugün ise IŞİD ve yarın kimbilir hangi örgüt... Ve bu "ötü adamı belirleme, pazarlama, azarlama ve ona vurup kahraman, kurtarıcı olma" tiyatrosuna en güçlü şekilde itiraz edip bu zinciri kırmayı başaramazsak yanı başımızdaki kardeşlerimize bile asıl katilin, zalimin, tecavüzcünün kim olduğunu izah edemeyecek hale gelecez.

Ben şahsen bana IŞİD in yaptığı veya yapmadığı halde üzerine yüklenen herhangi bir cürmüyle gelip soranlara evvela büyük zalimlerden başlayarak cevap veriyorum. Ama konu bu değil diyenlere ise zaten asıl utanılacak şeyin asli konuyu atlayıp teferruatta boğulmak olduğunu söylüyorum. IŞİD ne kadar zalim olursa olsun yine de müslümanlara ait bir problemdir. Bunu çözmek de müslümanlara düşer. Kafirlerin ve işbirlikçilerin IŞİD üzerinden başlattığı her konu, her görüntü, her hikaye muhakkak surette taraflıdır, oyundur, pazarlıklıdır ve sırf bu yüzden de olsa onların bakış açısıyla ele alınamaz halde olmalıdır.

Ağzına sağlık akhi. 4 senedir Esad zulmüne karşı bir koalisyon olusturamayip sadece kinamakla meşgul olanlar bize IŞİD'in zulmünden bahsetmesin. İSİD üzerinden şeriat için mücadele veren tüm gruplar hedef alınıyor. Bunu ancak olaylardan gafil olanlar ya da bunu kasten görmek ve göstermek istemeyen şeriat düşmanları inkar eder. Sanki Esad tarafından öldürülenler insan değil.

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evet fasıkın heleki bir kafirin verdiği bir haber doğru olsa bile bu haber araştırılmalı..orada kötülenen işid değil islam ,işte islam yönetimlere hakim olursa kadınlarınız,kızlarınız bu şekilde satılacak,kullanılacak,tecavüzlere uğruyacak fikrini verip İslam dini karalanmak isteniyor..

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
velev ki satmış olsun , haram mıdır ?

Ayrıca laikler yıllardır türkiyede kerhanelerde karı satıyorlar gazinolarda pavyonlarda , batı desen nerdeyse külliyen kerhane , doğu bir başka alem eşcinsellik satıyor , üstelik hepsi de içlerinde gönüllü çalışanları olsa bile zorla çalıştırılanları varken çatır çatır vergi alıyorlar , demek köleliği kaldırmışlarda köle ediniliyor diye eleştirmişler ha ?

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
velev ki satmış olsun , haram mıdır ?

Ayrıca laikler yıllardır türkiyede kerhanelerde karı satıyorlar gazinolarda pavyonlarda , batı desen nerdeyse külliyen kerhane , doğu bir başka alem eşcinsellik satıyor , üstelik hepsi de içlerinde gönüllü çalışanları olsa bile zorla çalıştırılanları varken çatır çatır vergi alıyorlar , demek köleliği kaldırmışlarda köle ediniliyor diye eleştirmişler ha ?
İslamda cariye nasıldır bir onu araştırın..Resulullah (s.av.) cariyelere nasıl davranmıştır onu bir araştırın..Hatta kendisine hediye verilen Mısırlı cariye ile evlilik kurup onun hayatını nasıl şereflendirdiğini anlayıp ondan sonrada bu şekilde kadın kız satılmasının ne kadar doğru olduğunu bir gör.

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bi
İslamda cariye nasıldır bir onu araştırın..Resulullah (s.av.) cariyelere nasıl davranmıştır onu bir araştırın..Hatta kendisine hediye verilen Mısırlı cariye ile evlilik kurup onun hayatını nasıl şereflendirdiğini anlayıp ondan sonrada bu şekilde kadın kız satılmasının ne kadar doğru olduğunu bir gör.
Bize anlat ozaman şeyh. Rivayetlerde cariyelerin satıldığı yanlışmıdır?

A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
benim bildiğim dünyada ışidden başka artık köleliği kullanan yok farz veya sünnetde değil ne diye birde bu videoları koyup köleliği ihya edip milleti islamdan soğuıtmak için herşeyi yapıyorlar mesela yahudilerdede hristiyanlardada köle serbest ama kimse onları bu olayla özleştirmiyor olan islama oluyor eskiden inanmazdım bu müslümanları kötü göstermek içindir diyenlere ama artık ışidle beraber inanmaya başladım bilerek yapıyorlar heralde bunları bu videoyu koymak nasıl birşeydir ya şunu gören bir adam şu müslümanlara bak ne kadar uçkuruna düşkün kadın meraklısı demezmi vidodaki adamların cariyelerden bahsederken ağızları kulaklarına varıyor çıldırıacak gibi oluyorlar ışide köle cariye faydası oluyor ama islam onların yüzünden çok zarar görüyor ışid kendinden başka hiçkimseyi düşünmüyor müslümanların maslahatı falan söz konusu bile değil ışid için kendi menfaatine çalışan bir gruba dönüşmüşler

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Cariyelik var, farz veya mustehap olmasa dahi ancak İSİD'in kendinden çok ummetin maslahatini düşünmesi gerekir, cariye alarak düşmanların beldesinde ve hakimiyeti altinda bulunan müslüman bacıları tehlikeye sokabilirler böyle. Beğenilen cariyeyi satın almak veya cariye satmak dinen caizdir. Ancak aynı zamanda ummete ne zararı, ne yararı var düşünmek lazim. Cakma devlet ve hilafetle yeterince güçlü olunmuyor.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

yukardaki faraziye tiyatroya inanmışsınız demek .

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Huru nı so kabula.(kürt atasozu)
Bu gun degil yarin kabuldur.

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yukardaki faraziye tiyatroya inanmışsınız demek .
konuyu baştan okumayıp sondan takip ettiğiniz belli oluyor bak önceki mesajımda ne demek istediğimi yazmıştım..
evet fasıkın heleki bir kafirin verdiği bir haber doğru olsa bile bu haber araştırılmalı..orada kötülenen işid değil islam ,işte islam yönetimlere hakim olursa kadınlarınız,kızlarınız bu şekilde satılacak,kullanılacak,tecavüzlere uğruyacak fikrini verip İslam dini karalanmak isteniyor..

Ü Çevrimdışı

Ümit ERDOĞAN

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Habere konu olan video cnn,sozcu,radikal vs'de yayınlanmadan önce video bana da ulaştı.

Müslümanların maslahatı gereği yayınlamadık.Fakat bunu düşünmeyip yayınlayanlar olduğu için bir şekilde bu basının da eline geçmiş.

İspat olayına gelince zaten IŞİD'in resmi sözcüsünün çıkıp bu adamlar bizdendir demesi beklenemez.Yani ispat etmek veya doğrulatmak kolay değil.Tabi sahte olma ihtimali de yok değil.

Fakat IŞİD'in böyle bir zihniyette olduğunu arasında bozuk akide ve menhece sahip kişilerin olduğu da aşikardır.

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey işid son sözümüz de sana! Allah için aşırılıktan ve ümmetin temiz evlatlarını tekfirden sakın! Görmüyor musun ki haçlı ittifaki sahveci dediğin adamların merkezlerine de sana saldırdığı gibi saldırıyor. Hiç akıl etmez misin ki bir kimse taşeronluğunu yaptığı başka bir gruba daha kullanma imkanı varken saldırır mı?

yaptıklarını ve sana yapılanları bir kenara bırak ve İslam ve dinin hakim kılınması için savaşan bu kardeşlerinle arandaki buzları erit! Sana defalarca uzatılan elleri artık kesmeyi bırak ve sıkıca tut.. Aranızda hakem Allah'ın dini olsun, Halep'te ve diğer bölgelerde kardeşlerine saldırma, orada vurulacak epey Safevi hedefleri mevcut... Oradaki halkta yardıma muhtaç. Ümmeti müdaafa etmede kardeşlerine arka çık, içindeki hizipçileri dizginle ve kendine gel artık!

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
konuyu baştan okumayıp sondan takip ettiğiniz belli oluyor bak önceki mesajımda ne demek istediğimi yazmıştım..

:)
IŞİD, Kabe'yi Yıkma Kararı Aldı
30.06.2014 09:38
656716.jpg

IŞİD, Suudi Arabistan'a saldırarak fethetmeleri durumunda, Kabe'yi yıkıp hacıları öldüreceklerini açıkladı.

KİM YAZMIŞ AKİT YAZMIŞ

yani yahudi medyası neyse akepe medyasıda o ,

o tarihteki haber vaktimi açın bakın . Konuya dönersek VELEVKİ SATSIN HARAM MIDIR ?

İşin açıkçası şu işide karşı haçlı seferi yahudi yezidi kürdistanına dokununca açıldı bu da o saldırının bir parçası . Kürtperestlere şirin görünmek için uydurulan bir mizansen , çözüm süreci de diyebilirim .

Adam et dağıtıyor ( bu da kürttür ha) et dağıtıp yardım ettiği karılar yakın bunu, bu işidçi diye bağırıyor,,,, bu karılar cariye edilip satılmasa da olur aslında...

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt