Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslam Devleti Olmadan Cihad Farziyeti Düşer mi?

ehli yemin Çevrimdışı

ehli yemin

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum hizbutahrirden bir bacı ile cihad konusunda konuştuk onlara göre 1- cihad ancak ülkesine saldıranların üzerine farzdır ve savunma cihadı bu şekilde vardır .
2- Fakat diyor ki islam devleti olmadan cihad farziyetini(islam risaletini diğr gayri müslim olan beldere) taşımanın mümkün olmayacağı bunun ferdi değil devletsel olabileceğini söylüyor ve Resulullahın s.a.s medinede islam devleti ilan etmeden önce hiçbir cihad amelini bırak cihad etmek isteyen Müslümanlara karşı sabır edin demesi ve devlet ikamesine kadar beklemesini öne sürüyor. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz ??

birinci kısımda yanılıyor.

Ben -Fitne ortadan kalkıp din yalnız Allah ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse bilin ki düşmanlık ancak zalimleredir-(bakara 193)

-Yeryüzünde fitne kalmayınca ve dinin hepsi Allah ın oluncaya kadar onlarla savaşın . şayet vazgeçerlerse şüphesiz Allah yaptıklarınızı görendir-(enfal 39)

ayetlerine istinaden kafirlerle savaşmanın devlet olmasa bile olabileceğini söylüyorum. yanılıyor muyum??

ben ikinci kısım için bilgi almak istiyorum ...
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Rasûlullah (s.a.v.), Bizanslılarla savaşmak için bir ordu hazırladı. Ordunun başına Zeyd İbn-î Harîse'yi (r.anh) getirdi ve şöyle dedi:
"Eğer Zeyd öldürülür veya yaralanırsa, Cafer İbni Ebî Talib komutayı alsın, şayet Cafer de öldürülür veya yaralanırsa bu defa komutayı Abdullah İbni Ravaha alsın.
Abdullah İbni Ravaha da öldürülür veya yaralanırsa Müslümanlar kendilerine birini komutan olarak seçsin."
(İbn Kesîr, El Bidaye Ve'n-Nihaye, Çağrı Yayınları, 4/405-420)

Müslümanlar Mûte'ye varınca (Mute, Ürdün'de bir köy) gördüler ki; Bizanslılar onlara karşıyüz bin kişi hazırlamışlar, muslumanlar ise toplam 3 bin mucahid kadardılar. İki ordu karşılaşıp harb başlar başlamaz, Zeyd İbni Harise bir daha ayağa kalkmayacak şekilde yere yıkıldı.

Cafer İbni Ebî Talib, hemen doru renkli kısrağının sırtından yere atlayıp ayaklarını kesti. Sancağı alıp Bizans saflarına daldı. Kılıcıyla düşman saflarında devamlı dolaşıp saldırılarda bulunuyordu. Nihayet ona sağ elini koparan bir darbe isabet etti. Sancağı sol eliyle tuttu. Çok geçmedi, solunu da koparan başka bir darbe isabet etti. Sancağı göğsüyle ve pazılarıyla tuttu. Biraz sonra da bir üçüncü darbe onu ikiye böldü. Sancağı ondan Abdullah İbni Ravaha aldı, arkadaşına kavuşuncaya kadar o da devamlı dövüştü.

Cafer bin Ebi Talib (r.anh), atından iner inmez ayaklarını kesmesi hususunda şunlar zikredilebilir :

Alimler, Rasulullah (s.a.v.) in bu buyruğuna, daha önceki seferlerinde hiç rastlamadıklarından, Rasulullahın (s.a.v.) ismini zikrettiği ashabın şehid olacaklarını sahabenin anladıklarını düşünmüşlerdir. Bundan dolayı şehid düşene kadar çarpışmak için kesmiş olabilir. Ayrıca düşman sayısının 100 bin , muslumanların sayısının sadece 3 bin olması da, bu savaşın muslumanlar için çok çetin geçeceğini, bu sebeble ölünceye kadar cenk etmek , hem de diğer mucahidleri galeyana, şevke getirmek için böyle bir harekette bulunması da mumkundur. Bir diğer sebebte, bineğinin düşman eline geçmemesi, kafirlerin faydalanamaması için yapmış olması mumkundur.İmamsız Cihad Olmaz mı?

https://www.islam-tr.org/konu/imamsiz-cihad-olmaz-mi.23781/


Muslumanların Devleti, Halife / imam'ı Olmadan Cihad Edilemez mi?
Maturidiliğe ve Eşariliğe göre Şeriatla Yönetilmeyen Devlete İtaat?
https://www.islam-tr.org/konu/matur...yonetilmeyen-devlete-itaat.22401/#post-157860
 
TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillah...

1-Cihadı emreden ayetler ve hadislere bakıldığında hiçbir ayet ve hadis cihadı devlete yada imama bağmaz. Bu da cihadın imama yahut devlete bağlı olmadığnın gösteren en büyük delildir. Ayetler ve hadisler cihadı güç yetirmeye şart kılar...

2-İslama tarihinin birçok bölümünde devletler yıkılmış, emirler öldürülmüştür ama hiçbir zaman cşhad durmamıştır. Devletsiz ve imamsız cihad devam etmiştir...

3-Medine de var olan müminlerin bedire, uhuda çıkması tahrircilerin anladığı gibi bir devlet değil idi....Medinede yahudiler, hristiyanlar ve müşriklerde yaşıyordu. Devlet diye tanımladıkları güç aslında bir güç ibaretti. Tharircilere buna devlet diyorlar bu ise onların kendi yorum ve görüşleridir....

4- Bu husustaki anlayış yani Hızb tahrir görüşü KAFİRLERİN cihad anlayışnın tam kendisidir. Zaetn bu yüzden senelerdir. İslam ümmeti cihaddan yüz çevirmiştir. Bu ise kuşkusuz Tahrciler gibi batıl ve munharif bir anlayışın ürünüdür...

5-İslam tarihinin hiçbir döneminde İSLAM ÜMMETİNİN silah ve insan gücü hiçbir zaman kâfilerinkinden fazla OLMAMIŞTIR. Ama şu günümüz tahrircilerin görüşne göre PROTESTOLARLA İslam DEVLETİ KURULUR ZANNEDİYORLAR...
 
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
4- Bu husustaki anlayış yani Hızb tahrir görüşü KAFİRLERİN cihad anlayışnın tam kendisidir. Zaetn bu yüzden senelerdir. İslam ümmeti cihaddan yüz çevirmiştir. Bu ise kuşkusuz Tahrciler gibi batıl ve munharif bir anlayışın ürünüdür...

5-İslam tarihinin hiçbir döneminde İSLAM ÜMMETİNİN silah ve insan gücü hiçbir zaman kâfilerinkinden fazla OLMAMIŞTIR. Ama şu günümüz tahrircilerin görüşne göre PROTESTOLARLA İslam DEVLETİ KURULUR ZANNEDİYORLAR...

Hizbut Tahrir'in Mekke döneminde olduğumuzu varsayarak cihadı tamamen terk etmesi ve burada yazılanlardan anlaşıldığına göre başkalarını cihattan men etmesi, ve biat toplamaya odaklanması bir yana, cemaate ve devlete önem veren başka yapılar da vardır. Örneğin Ebu Muhammed el-Makdisi El-Kaide liderliğinde Üsame b. Ladin ve Ebu Musab el-Suri'nin savunduğu guerilla hareketleri ve ferdi terör veya sabotaj saldırıları üzerinden yürütülen yıpratma savaşı aksine en kısa yoldan bir bölgede gücü ele geçirerek şeri bir devlet kurulmasını savunuyor. Ben de aynı görüşteyim. Çin, Kuba, İran, Kuzey Kore ve (İslami açıdan meşruiyet yoksunu) yeni TC buna uluslararası düzeyde güzel örneklerdir.

Çin'e bakarsak başarılı iktisadi bir modelle kısa dönemde yükselmiş ve ABD'nin nüfuzuna meydan okumuştur. Guerilla hareketleri Kuba'da olduğu gibi devlete götürmeli.

---

İslam ülkeleri Emevilerden itibaren düşmanlarına nazaran oldukça gelişmiş merkezi bir yapıya sahipti. Mali ve askeri gücü de bu yolla daha kuvvetliydi. Avrupalılar örneğin seferberlik vakti farklı köylerden veya farklı beylerden kopuk birlikleri bir araya getirmekle uğraşırlardı çoğu zaman. Avrupa'nın siyasi-askeri reformlar ile kendini yenilediği 17.yy.'a kadar bu böyle devam etmiştir.
 
Üst Ana Sayfa Alt