Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Anket İslam-tr ile Tanışmanızın Kaçıncı Yılındasınız?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Es selamu aleykum,

İslam-tr ile tanışmam: Kasım 2011. Gününe, hatta saatine kadar not edilecek bir gündü; ama o zamanlar bunun (değerinin) farkında olmadığım için hatırlamıyorum. Şu anda tam 11 yıl oldu. Zaman geçiyor: gençler yaşlanırken, yaşlılar daha yaşlı oldu. Ömür geçiyor, ve istedim ki geçen yıllara bakıp kısa bir muhasebesini yapalım: Öğrendiğimiz ilmin hakkını verebildik mi? (Burayı ilim yuvası olarak görenler için burada öğrendikleri... Bazı kısmetli kardeşler ise burdan önce de Tevhidi biliyordu, onlar da bu vesile ile bunun muhasebesini yapabilir)

Cevapları kendi nefsimize verelim; nitekim kim hakkını verdi, kim vermedi, bunun bilgisi kimseye lazım değil. Ancak herkesin kendine sorması gereken bir soru; ona binaen.

Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam abla

Benimde 1 ay sonra tam 5 yıl olacak ben İslam tr ye üye olmadan öncede tevhid uzereydim diyebilirim çünkü hicbi zaman tarikat cemaat vs. girmedim hep okudum araştırdım bunlarında tabiki faydası var ama cok eksiklikler ve yanlışlarim vardı tabi ki de onlarıda bura sayesinde düzelttim en azından elime telefonu alınca hep boş şeylerle zaman gecirmemin önüne engel oluyor İslam tr ve en önemlisi sizin gibi kardeşlerle tanıştım sizlerden çok şey öğrendim

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aleykümselam abla

Benimde 1 ay sonra tam 5 yıl olacak ben İslam tr ye üye olmadan öncede tevhid uzereydim diyebilirim çünkü hicbi zaman tarikat cemaat vs. girmedim hep okudum araştırdım bunlarında tabiki faydası var ama cok eksiklikler ve yanlışlarim vardı tabi ki de onlarıda bura sayesinde düzelttim en azından elime telefonu alınca hep boş şeylerle zaman gecirmemin önüne engel oluyor İslam tr ve en önemlisi sizin gibi kardeşlerle tanıştım sizlerden çok şey öğrendim

Elhamdülillah, araştırıyor olmanın önemi burada oldukça net görünüyor ahi.

Ben Tevhidi her yönü ile ilk buradan öğrendim, şirk vs için bilgim, çoğu gibi: sadece taştan putlar için öğretilen şeylerdi. Hepimiz gibi, ana konuları öğrenir öğrenmez hısım akraba anlatmaya başlamıştım. Çoğu, anlattıklarıma "uzaydan gelmiş bilgiler" gibi bakarken, 2 akrabam zaten biliyordu. İkisi de orta yaşın üzerinde, ikisi de cemaat/tarikat ehli değil; haliyle şaşırdım. Nerden öğrendiniz bunları deyince ikisi de Kur'an'ı meali ile okuduklarını söylemişlerdi. Bu arada, birbirinden bağımsız, iki farklı şehirde kişi bunlar. Hele birisi: şirki 3'e ayırarak, "duada, itaatte, sevgide" şirk diye ifade etti, delil olan ayetleri ile birlikte. Ne bizler gibi internet karıştıran, ne kitap alıp okuyan, ne de tanıdıkları tevhid ehli olan kişiler... Tek özellikleri Kur'an'ın meali ile tanışmış olmak ve düşünebilmek.

MaşaAllah, şu an gencinden yaşlısına kadar yapmaya çalıştığımız şey bu işte: Kur'an okuyun ve düşünün... Ne mutlu bunları yapabilenlere...

Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bu hesabı yeni açtım fakat foruma 2017 den beri ara ara ziyaretci olarak giriyordum bu forumu ilk bu konu başlığı sayesinde öğrendim... google üzerinde gavs ile alakalı araştırma yaparken görmüştüm :))

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Benim de Google'daki araştırmalarımda (2009-2011 arası) birkaç kez yolum buraya düştü. Buraya beni getiren araştırma konum sabetaycılardı o zaman, ama konuları okuyup okuyup çıkmıştım, tam bir tanışma diyemem.

Tevhidi bilince ilk adımımın konusu bu olmuştu:

İsmailağa Cemaatini tanımaya çalışıyorken (yakın akrabalarım onların tarikatlerinde ve "ben de dahil olsam mı acaba" diye araştırıyordum) sitelerinde Rabıta konusunun anlatıldığını gördüm. Bildiğim bir şey değildi. Daha evvel duymuştum, hatta sofi birine sormuştum ve anlatmıştı; ama anlamamıştım. Fırsat bu fırsat, öğrenmek üzere okudum. Ama yine anlamadım ) Daha evvelce de okuyup anlamadığım çokça sofi söylemi olmuştu ve "bizler bilmeyiz, makamımız yetmez, vardır bir hikmeti" dendiği için ben de düşünmeyi bırakıp kalanını Allah'a havale etmiştim. Ama 1, 2, 3, 4... Bu böyle tekrarlandıkça bunaldım, niye anlayamayacakmışım, Allah akıl vermedi mi, ben aptal mıyım diye inat ettim, anlamak niyeti ile pür dikkat okudum... Ama yine anlamadım )

Sonra, yine pes etme seçeneği varken ama ben öğrenmeyi kafaya takmışken, aklıma şu geldi: bu yazıları hazırlayanlar birer insan. Ve her insanın anlatma yeteneği gelişmemiş olabilir. Olur yani, normaldir. Ben bunu o siteden değil de, Google'dan bir araştırayım, daha iyi anlatan birileri muhakkak vardır dedim ) Ve Google'a Rabıta nedir yazdım ve karşıma çıkan ilk konu: Rabıta Şirktir şeklinde bir başlıktı :/ O hangi sitedendi hatırlamıyorum, burası veya başka yer olabilir. Onu okudum, şok oldum. İnanamadım. Çok kapsamlı değildi bu arada. Daha detaylı öğrenmek üzere tekraren arama yaptığımda ise bu konu çıktı karşıma. Bu kapsamlı konunun ardından işte, kalan kısım için Google'a bakmaz oldum, ne arasam hepsi burdaydı. Hepsi ayet, hepsi hadis ile ispatlı şekilde...

Göçebelikten, yerleşik hayata geçişin başlangıcı gibi kısaca. Ki verimli toprakları bulduktan sonra kalmak en mantıklısı...

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Benim de Google'daki araştırmalarımda (2009-2011 arası) birkaç kez yolum buraya düştü. Buraya beni getiren araştırma konum sabetaycılardı o zaman, ama konuları okuyup okuyup çıkmıştım, tam bir tanışma diyemem.

Tevhidi bilince ilk adımımın konusu bu olmuştu:

İsmailağa Cemaatini tanımaya çalışıyorken (yakın akrabalarım onların tarikatlerinde ve "ben de dahil olsam mı acaba" diye araştırıyordum) sitelerinde Rabıta konusunun anlatıldığını gördüm. Bildiğim bir şey değildi. Daha evvel duymuştum, hatta sofi birine sormuştum ve anlatmıştı; ama anlamamıştım. Fırsat bu fırsat, öğrenmek üzere okudum. Ama yine anlamadım ) Daha evvelce de okuyup anlamadığım çokça sofi söylemi olmuştu ve "bizler bilmeyiz, makamımız yetmez, vardır bir hikmeti" dendiği için ben de düşünmeyi bırakıp kalanını Allah'a havale etmiştim. Ama 1, 2, 3, 4... Bu böyle tekrarlandıkça bunaldım, niye anlayamayacakmışım, Allah akıl vermedi mi, ben aptal mıyım diye inat ettim, anlamak niyeti ile pür dikkat okudum... Ama yine anlamadım )

Sonra, yine pes etme seçeneği varken ama ben öğrenmeyi kafaya takmışken, aklıma şu geldi: bu yazıları hazırlayanlar birer insan. Ve her insanın anlatma yeteneği gelişmemiş olabilir. Olur yani, normaldir. Ben bunu o siteden değil de, Google'dan bir araştırayım, daha iyi anlatan birileri muhakkak vardır dedim ) Ve Google'a Rabıta nedir yazdım ve karşıma çıkan ilk konu: Rabıta Şirktir şeklinde bir başlıktı :/ O hangi sitedendi hatırlamıyorum, burası veya başka yer olabilir. Onu okudum, şok oldum. İnanamadım. Çok kapsamlı değildi bu arada. Daha detaylı öğrenmek üzere tekraren arama yaptığımda ise bu konu çıktı karşıma. Bu kapsamlı konunun ardından işte, kalan kısım için Google'a bakmaz oldum, ne arasam hepsi burdaydı. Hepsi ayet, hepsi hadis ile ispatlı şekilde...

Göçebelikten, yerleşik hayata geçişin başlangıcı gibi kısaca. Ki verimli toprakları bulduktan sonra kalmak en mantıklısı...
Bu arada, şu "makamınız yetmez, anlayamazsınız" olayı, makam yetmemesi değil. Allah'ın kullarındaki bozulmamış fıtratının yalanları reddetmesidir. Kişi, kim olursa olsun, "güvendiği birinin, yalanları karşısında" kendini aptal hisseder. Ancak: Konu makamının yetmemesi, cahil olması ve anlayamaması değildir. Konu: yalanların gerçek dışı ve akıl almaz, çelişkili olması; buna karşılık karşımızdaki kişiden "asla yalan söylemesini beklemememiz"dir. Bu çelişki insanı aptallaştırır. Kişi karşısındakini sorgulamaz da, onun yerine kendi aklını sorgulamayı tercih eder. Nitekim: konu Allah ile ilgilidir ve hangi ateşe dayanıklı kişi Allah hakkında yalan söylemeye cesaret edebilir ki? Buna ihtimal vermektense, kişi kendi zekasını düşük görmeyi tercih eder. Ki bu şekilde olsunlar diye üstten üstten hep "siz anlamazsınız, ilminiz yetmez" denilir durulur.

Ancak Allah, bu konuda ne buyurmuş bir bakalım:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Demek bizim beyinsiz olanımız Allah hakkında doğruluktan uzak sözler söylüyormuş."

"Şüphesiz biz, insanların ve cinlerin Allah hakkında asla yalan söylemeyeceklerini sanıyorduk."

Cin Suresi 4. ve 5. ayetler...

Cinlerin söylemlerine bakın... Günümüzdeki uyandırmaya çalıştığımız insanların zannı aynen bu işte...

Şeytan ve onun yoluna girenler Allah ile kandırır ve bunu sadece ilmi olanlar fark eder. İşte bu yüzden: İLİM HERKESE FARZ.

Her batıla çağıranla batıla dalmamak için, her ateşe koşanla ateşe doğru koşmamak için, kendisinden sorumlu tutulduğumuz o Kur'an'ın içeriğini bilmek ve hiç değilse itikadı doğrultacak kadar hadisleri de bilmek gerek.

*Fıkıhta uzmanlaşmak herkese lazım değil ama itikad/iman konusu herkese bilinmesi farz olan bir konu. Allah'ı tanımamız bununla mümkün çünkü.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yılların ne önemi var ki, benimde 8 sene civarı olmuş,önemli olan istikamet üzere olmak bir ağabeyimiz vardı. Allah affetsin 15 senedir afganistan da cihad ediyor bir gün bu ağabeyimiz bu kadar zaman keşke ticaret falan yapsaydım bir gelirim birikimim olurdu deyip 15 senelik cihad amelini ifsad etmişti, tabii etrafındaki kardeşleri ona tövbe etmesini falan anlattı ama bu söyleminden vazgeçmedi.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yılların ne önemi var ki, benimde 8 sene civarı olmuş,önemli olan istikamet üzere olmak bir ağabeyimiz vardı. Allah affetsin 15 senedir afganistan da cihad ediyor bir gün bu ağabeyimiz bu kadar zaman keşke ticaret falan yapsaydım bir gelirim birikimim olurdu deyip 15 senelik cihad amelini ifsad etmişti, tabii etrafındaki kardeşleri ona tövbe etmesini falan anlattı ama bu söyleminden vazgeçmedi.
SubhanAllah, ne feci laf
Buna benzer bir söylemi de bir muvahhid kardeşten işitmiştim, O da "Bizi tevhid , cihad diye bazı şeylerden uzaklaştırdılar, zamanında Fethullah Gülen'cilere yaklaşsaydık bir mevkiye gelirdik" manasında söylemde bulunmuştu. Kendisine kızmıştım o zamanlar, Yaklaşık 17-18 sene geçmesine rağmen hâla da aklıma geldikçe kızarım. Ta bi fetto'nun ne olduğu ortaya çıkınca (ki ne olduğu belliydi de, dünyalık için ahireti helâk eyleme) kendi pişmanlığını biliyordur diye kendisine bu söylemini yüzüne de vurmadım. Rabb'im son nefesimize kadar dininde ayaklarımızı sabit kılsın , fitneden bizi muhafaza buyursun, Allahumme âmiin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
2015 de gelmişim
Resmen yaşlanmışım.
Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.
Nihayetinde üye olsun olmasın siteden faydalanmayan kimse yoktur diye düşünüyorum. Icerik olarak zengin detayli calismalar ve,
Buraya harcanan mesai
Yonetimin ozel hayatlarindan fedakarlik gerektiriyor bi kere. Hem insanlari bilinclendireceksin hem de onlarla uğraşacaksın. Takdir edilesi.
Emeklerinizin karsiligini Rabbim versin insaAllah..

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
2015 de gelmişim
Resmen yaşlanmışım.
Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.
Nihayetinde üye olsun olmasın siteden faydalanmayan kimse yoktur diye düşünüyorum. Icerik olarak zengin detayli calismalar ve,
Buraya harcanan mesai
Yonetimin ozel hayatlarindan fedakarlik gerektiriyor bi kere. Hem insanlari bilinclendireceksin hem de onlarla uğraşacaksın. Takdir edilesi.
Emeklerinizin karsiligini Rabbim versin insaAllah..

kocadık resmen :D 12 sene olmuş SübhanALLAH

güzel duaların için amin