Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslam-TR Size Neyi Çağrıştırıyor?

halef Çevrimdışı

halef

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
unutmadım tabi ki, zaman zaman gizliden takip ediyordum. Ancak artık eskisi gibi aktif olarak takip edeceğim inşallah.

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
o dediğin ifrat değil ifrit :) demek istediğim bidatçılardan olmamamız lazım. her davranışımız selef akidesi üzere olmalı, sahabe ve tabiin nasıl hareket ettiyse öyle hareket etmeliyiz
Karıştırmışım galiba olabilir ifrit ifrat işte. :D
Bidat bir şeyler uyduran demek değil mi? Hatta öyle bir hadis vardı. Bidat(uydurma) yapmayın diye. Onlar cehenneme gidecekmiş. Yanmaz kefen, peygamberi rüyaya getiren terlik gavs jaws kutup mutup gibi şeyler bildiğim kadarıyla bidat. Çünkü bunlar gerçek olmayıp sonradan uydurulan şeyler.. :)

Mesnevi’nin içinde çok korkunç bidatlar var okurken benim midem bulandı yarıda bıraktım mesela çok iyi sandığımız birisi aslında çok kötü biriymiş. :cautious:

Allah hepimizi doğruya eriştirsin. Senin adın ne? Ya bu arada benim İslamı bir sorunumvar ama kime soracağımı bilemiyorum ailem adımı Kur’an’da geçiyor diye İrem koymuş. Sanırım o da kötü bir anlamda kullanılıyormuş. Yok edilen bir şehirmiş. İrem ismini taşımak yanlış mı? :rolleyes:

Sen baya alim birine benziyorsun baya hakimsin bu konulara. Biliyorsan cevaplar mısın lütfen? :unsure:

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslâm Tr sitesi bana gurebaları çağrıştırıyor.Bu sitede bulunan ve imanından dininden taviz vermeyen kardeşlere selam olsun . Allah , onların ve bizlerin ayaklarını dinde sabit kılsın.
جاء عن أبي هريرة
عن النبي ﷺ أنه قال: "بدأ الإسلام غريباً وسيعود غريباً
"كما بدأ فطوبى للغرباء

Ebû Hureyre (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “İslam garip olarak başladı. Başladığı gibi yine garip olarak dönecektir. Öyleyse ne mutlu o gariplere!”

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bidat, ibn kesirin tanımına göre, sahabenin ve tabiin neslinin söylemediği hükme dair sözleri ve dini fiilleri. mesela bu zatlar şeyhin alnından nur çekip arınma gibi bir ritüel yapmamışlardır dolayısıyla sofilerin bu fiili bidattır. abesle iştiğaldir.

mesnevi de eşek ve kabak hikayesini okumuştum gerçekten kınanası bi kıssa... onun dışında menakibul arifin adlı bir eserde mevlana ve hocası şems ile alakalı akla hayale gelmez hurafelere ve pisliklere şahit olacaksın. tek kelimeyle ahlaksızlık..

adına gelince.. irem Ad kavminin atasının ismi olduğunu söyleyenler olduğu gibi, çöle kendisiyle yol bulmak adına dikilen taşa dahi irem deniyor. erkek ismi olması dışında bir sorun göremiyorum. günümüzde kızların kullandığını telakki edersek deniz, derya gibi unisex bir isim olarak kabul edilmesi mümkündür

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bidat, ibn kesirin tanımına göre, sahabenin ve tabiin neslinin söylemediği hükme dair sözleri ve dini fiilleri. mesela bu zatlar şeyhin alnından nur çekip arınma gibi bir ritüel yapmamışlardır dolayısıyla sofilerin bu fiili bidattır. abesle iştiğaldir.

mesnevi de eşek ve kabak hikayesini okumuştum gerçekten kınanası bi kıssa... onun dışında menakibul arifin adlı bir eserde mevlana ve hocası şems ile alakalı akla hayale gelmez hurafelere ve pisliklere şahit olacaksın. tek kelimeyle ahlaksızlık..

adına gelince.. irem Ad kavminin atasının ismi olduğunu söyleyenler olduğu gibi, çöle kendisiyle yol bulmak adına dikilen taşa dahi irem deniyor. erkek ismi olması dışında bir sorun göremiyorum. günümüzde kızların kullandığını telakki edersek deniz, derya gibi unisex bir isim olarak kabul edilmesi mümkündür
İrem erkek ismi miymiş? Bak bunu da ilk senden duydum. Teşekkürler çok

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
o dönem erkek bir şahsa ait isimmiş, bu bilgiyi kimseye söyleme dalga geçmesinler :D

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Kabak filan ne bilmiyorum bilmekte istemiyorum ben çünkü saçma sapan bir şey okudum zaten haşa mevlanın şeyhi Allahla birlikte olup gerdeğe mi ne giriyormuş sonra okumayı bıraktım düşüncelerimi bozmasın diye öyle kötü şeyler itikat bozar. Bu kadar iğrenç bir şeyi din kitaplarına nasıl yazıyorlar aklım almıyor. Bu tarikatçılar ateistleri geçtiler dini saptırmada.

İlk okuduğumda midemin bulandığını hatırlıyorum. Biz bu adamı hoşgörülü İslam için çabalayan bir adam sanıyorduk.

Belki senin dediklerinde yazıyordur ama okumayacağım. Zaten bu olayı din kültürü hocamıza sorduk bir cevap vermedi. Bize kızdı sma bunu ben uydurmadım ki o admaın kitabında yazıyor. Din kültürü hocamızda öve öve bitirsmiyor mevlanayı ama kitabı çok sapkın cidden.
Benim için sadece bu okuduğum şey bile yeter daha fazla iğrençliklerini okumak istemiyorum o insanların. Ben iyi bir insan olarak biliyordum yani alim sanıyordum. O yüzden okudum zaten okurken kötü bir niyetim yoktu sonra biraz daha araştırmaya başladım bu tasavvuf konusunu farklı bir şey. Ben eskiden tasavvufu güzel ahlak filan sanıyordum kitaplarında ama kemdilerini Peygamber hatta Allah ilan ediyorlar. Yani bırak alim olmayı iyi şeyler anlatmayı bu adamlar normal bir hiçbir şey bilmeyen ama samimi normal müslüman bile değiller..

Ama çok farklıymış durum. Zaten tüm tarikatçılar cübbeli gibiyse benden uzak dursunlar. Ben artık tasavvufa iyi gözle bakmıyorum. İslam alimi geçiniyorlar ama ateistlerin bile demeyeceği iğrenç şeyler yazıyorlar. Gerçekten korkunç.. Ben bir tanesi okudum böyle düşnüüyorum sen bir de daha neler var neler diyorsun :D cübbeli mevlana said nursi bir de adını hatırlayamadığım seyyah bir adam bu dördünden sonra tasavvuftan soğudum
Bir de seyyah olan bir adam var o da çok tehlikeli kitabını okumadım ama onun kitaplarında da çok kötü şeyler yazıyormuş. Her şeyi böyle eşitleyen değişik bir adam. Nuh aleyhisellam için haşa kafir, firavuna da mümin diyormuş. Ben cidden anlayamıyorum Peygamberlere bile dil uzatan bu iğrenç adamlar nasıl evliya oluyor? Ya bu tarikatçıların hepsi mi böyle? Bu tarz sözler insanı dinden bile çıkartmaz mı üstelik Peygamberimiz benim hakkımda yalan uyduran cehennemdeki yerine hazırlansın buyurmuş. Bu adamlar neden bunu yapıyor?

Maalesef çoğu kişi bunları alim sanıyor ama hiçbiri kitaplarında neler yazdığını bilmiyorlar. :(

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sorarlarsa çöle dikilen taş de, merve ismide çakıl taşı manasına geliyor ama herkes kullanıyor ve kulağa hoş geliyor