Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Merhaba "islam-tr.org" - youtube.com/@spirituallywork

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

spirituallywork

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Merhaba, İslami müzikleri kapsayan "YouTube" kanalı oluşturdum ve müzik oluşturmak ile başladım. Buradaki İslami metin içerikleri kullanarak yeni video klipler oluşturmayı düşünüyorum. Bu konular hakkında fikir vermek isteyen arkadaşlar ile konuşabiliriz

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
İslâmî müzik diye bir şey olmaz. Müzik haramdır. Biz haramın her türlüsünden uzağız.

"İnsanlardan öylesi var ki, herhangi bir ilmî delile dayanmadan Allah yolundan saptırmak ve sonra da onunla alay etmek için boş lafı satın alır. İşte onlara rüsvay edici bir azap vardır." (Lokman 6)

Fâkih sahabî Abdullah b. Mes’ûd radıyallahu anh’a, âyetteki “lehve’l-hadîs”in (boş lafın) ne olduğu sorulduğunda, o, şöyle cevap vermiştir:
“Kendisinden başka ilah olmayana yemin ederim ki bu, şarkıdır.” Bu sözünü üç defa söylemiştir. (Tefsiru’t-Taberî, 11/61.)

Abdullah b. Abbâs radıyallahu anh ise: “Ayet; şarkı ve benzerleri hakkında indi.” demiştir. (Buhârî, Edebu’l-Mufred, No: 1265. el-Elbânî, Sahîhu’l Edebi’l-Mufred’de bunun sahih olduğunu söylemiştir.No: 955, s. 487.)

"Onlardan gücünün yettiği kimseleri sesinle şaşırt; süvarilerinle, yayalarınla onları yaygaraya boğ; mallarına, evlâtlarına ortak ol, kendilerine vaadlerde bulun. Şeytan, insanlara, aldatmadan başka bir şey vâdetmez." (İsrâ 64)

Mücahid, "İblis’in sesi" hakkında şunları söyledi: “O, şarkı, mezmûrlar(düdük), lehv (eğlence) ve bâtıldır.” (ed-Durru’l-Mensûr, 5/312.)

“Ümmetim arasında, zina yapmayı, ipekli elbiseler giymeyi, şarap içmeyi ve çalgı aletlerini çalmayı helâl sayan kimseler olacak.” (Buhari, Eşribe, 6)

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

spirituallywork

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
O zaman ilahi veya tasavvufi müzikler de olmaz sanırım? Ayrıca bir soru sorayım haramın her türlüsünden uzak olan arkadaşlara, Filistin/İsrail savaşı neden hala sürüyor?

Son düzenleme:
Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O zaman ilahi veya tasavvufi müzikler de olmaz sanırım? Ayrıca bir soru sorayım haramın her türlüsünden uzak olan arkadaşlara, Filistin/İsrail savaşı neden hala sürüyor?
İlk sorunuzun cevabı Müzik Haram Mı? diye aratarak bulabilirsiniz.

İkinci sorunuzun cevabı Hak ve batıl Kıyamete kadar savaşacaktır ve batıl yok olmaya mahkumdur.

وَقُلْ جَٓاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُۜ اِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا
De ki: “Hak geldi. Batıl zail oldu. Şüphesiz ki batıl, yok olmaya mahkûmdur.”
(17/İsrâ, 81)

Seleme b. Nufeyl'den (r.anh) şöyle rivayet edilmiştir. Der ki:
Ben Rasulullah (s.a.v.) ile otururken bir adam girib şöyle dedi:
_ Ey Allah'ın Rasulu! Atlar salıverilmiş ve silah bırakılmış. Bazıları savaşın artık olmayacağını, savaşın bittiğini iddia ediyorlar."
Rasulullah (s.a.v.) dedi ki: Yalan söylüyorlar. İşte şimdi savaş zamanı geldi. Ummetim bir grup Allah yolunda cihad etmeye devam edecektir. Muhalif olanlar, onlara zarar vermez. Allah onlarla bir kavmin kalblerini kaydırır ki, onlarla onları rızıklandırsın. Kıyamet kopuncaya kadar savaşırlar. İyilik daha atların kaküllerine Kıyamet gününe, savaş bitinceye ve Yecuc ve Mecuc çıkıncaya dek bağlıdır.
(Nesai rivayet etmiş. Nesai benzerleriyle hasen bir isnad ile rivayet etmiş. Kitabu'l-Hayl (Atlar): 1, Ahmed: 4/104)

Son düzenleme:
Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
O zaman ilahi veya tasavvufi müzikler de olmaz sanırım?
Aynen, doğru anlamışsınız; doğrusu haram denince terk etmekte tereddüt etmeyen kardeşler görmek çok güzel ve bu hali görmemizi sağlayanlardan biri daha olacağınızı umarız.

Bu arada Filistin'in hali, tüm ümmetin ağır bir sınavı. Sorun olarak: müslümanların İslamî devlet nizamlarına sahip olmaması başlıca sebep, eğer bu değiştirilebilirse kafirler müslümanlara karşı güç kullanmadan önce 2 değil çok kere düşünür. Bu durumu değiştirmek için ise, evvela ümmetin bu sorunun farkına varması lazım. Daha bunu sorun olarak tanımlayabilecek kişi sayısı bile çok çok az; bu yüzden ilk iş önce ilmi yaymak, bu zulmü fark ettirmek.

S Çevrimdışı

spirituallywork

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Evet belki haklı olabilirsiniz ama Müziğin içerisinde sadece "Allah, Bismillah" - "Subhanallah, Elhamdûlillah, Allahu Ekber" gibi resmi din içerikli kelimeler mevcut olduğu için yayınlamak istedim
Filistinin durumunu Türkiye müslüman ve dost ülke olarak bilindikçe haberlerde duymak mümkün, yer edinmek, yerlerinden edilmek, barınmak ve yaşamak, genel düzen ve yeni nesil gençlik, kürt ve türk bölge sorunları (istanbul) da kapsıyor diye düşünüyorum. Özellik ile Laik Modern ve Gayrimüslim kimselerin "İsrail" cephesini destekliyor iken "Filistin" ülkesini desteklemesi kadar ilginç

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Evet belki haklı olabilirsiniz ama Müziğin içerisinde sadece "Allah, Bismillah" - "Subhanallah, Elhamdûlillah, Allahu Ekber" gibi resmi din içerikli kelimeler mevcut olduğu için yayınlamak istedim
Filistinin durumunu Türkiye müslüman ve dost ülke olarak bilindikçe haberlerde duymak mümkün, yer edinmek, yerlerinden edilmek, barınmak ve yaşamak, genel düzen ve yeni nesil gençlik, kürt ve türk bölge sorunları (istanbul) da kapsıyor diye düşünüyorum. Özellik ile Laik Modern ve Gayrimüslim kimselerin "İsrail" cephesini destekliyor iken "Filistin" ülkesini desteklemesi kadar ilginç
Müziğin haram oluşu ile bu söylediklerinin ilgisi nedir?

S Çevrimdışı

spirituallywork

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Müzik haram değil. Aksine Dini destekleyen içerikli müzik ise İnsanın kendisinde güçlendirme yapacaktır. Açıkcası yıl 2024, siz benim demek istediklerimi anlıyor musunuz?

Çalgı mevcut ayrıca ritim kullanıyorlar. Dini müziklere haram demek doğru değildir. (Güçlendirmek maksadı ile)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Müzik haram değil. Aksine Dini destekleyen içerikli müzik ise İnsanın kendisinde güçlendirme yapacaktır. Açıkcası yıl 2024, siz benim demek istediklerimi anlıyor musunuz?

Çalgı mevcut ayrıca ritim kullanıyorlar. Dini müziklere haram demek doğru değildir. (Güçlendirmek maksadı ile)
Neyi güçlendirmek maksadı ile? Bir de müziğin haram olmadığının kanıtı nedir?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör

“Ümmetim arasında, zina yapmayı, ipekli elbiseler giymeyi, şarap içmeyi ve çalgı aletlerini çalmayı helâl sayan kimseler olacak.” (Buhari, Eşribe, 6)

Yıl 2024 olunca haramlar helal mi olmuş oluyor? Ne demeye getiriyorsun yani? "Bırakın bu kafaları, yobazlık bu" mu diyorsun? Senin güçlendirme dediğin şeye, biz "Kalpte fitnenin yeşermesi" diyoruz. Sen bizim ne demek istediğimizi anlıyor musun?

S Çevrimdışı

spirituallywork

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Neyi güçlendirmek maksadı ile? Bir de müziğin haram olmadığının kanıtı nedir?
İnsanlık bayağı bir şeyi geliştirdi. Siz bunların gerisinde kalıp kendinizden başka neleri ileri götürebileceksiniz demek istiyorlar?
Ayrıca Dini müziğin haram olduğu konusuna varan arkadaşlara da sorabiliriz. Neden Dini filmler üretildi. Neden izlediniz? Neden Televizyon seyrediyorsunuz? Niçin internet kullanıyorsunuz? Bunlar hep aynı cevaplardı işte

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
İnsanlık bayağı bir şeyi geliştirdi.
Kusurumuza bakmayın, kıyamete dek baki kalacak dinin haram kıldıklarını sizin kadar değiştirmeye cüret edecek kadar gelişememişiz. Siz de bir haramı, helal sayarak elde edeceğiniz şeylerin umarım farkındasınızdır...

S Çevrimdışı

spirituallywork

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Evet o konuda da haklısınız. Eğer ki burada "Google Adsensee" reklamları yayınlamıyor iseniz. Dini içeriği kapsayan konular ile para kazanmak doğru değildir. Ayrıca bölgenizde hiç "Camii Hocası" yok mudur? Meslek olarak biliniyorlar ve Aylık maaş kazanıyorlar çok tuhaf konular. Çünkü Allah için yapılan işler ticari amaç gütmez.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Evet o konuda da haklısınız. Eğer ki burada "Google Adsensee" reklamları yayınlamıyor iseniz. Dini içeriği kapsayan konular ile para kazanmak doğru değildir. Ayrıca bölgenizde hiç "Camii Hocası" yok mudur? Meslek olarak biliniyorlar ve Aylık maaş kazanıyorlar çok tuhaf konular. Çünkü Allah için yapılan işler ticari amaç gütmez.
Google Adsense reklamları görüldüğü üzere mevcut değil.
Yazdıklarınızdan genel olarak aynı fikirlere ve aynı menhece sahip olmadığımız zannına kapıldım. Şu konulara göz atabilirsiniz;

S Çevrimdışı

spirituallywork

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İnternete de haram diyebiliriz o halde? Çünkü bakar iken gerekli bir kalp kullanımını gerektiren Âmel durumuna göre esasen hangi işlere vesvese ettiğini bilmeden, alt düzeyinizde bulunan insanları haklarında söylenen kötü şeylere sürekli maruz bırakmadan internet kullanmakda zor idi sonuçta?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
İnternete de haram diyebiliriz o halde? Çünkü bakar iken gerekli bir kalp kullanımını gerektiren Âmel durumuna göre esasen hangi işlere vesvese ettiğini bilmeden, alt düzeyinizde bulunan insanları haklarında söylenen kötü şeylere sürekli maruz bırakmadan internet kullanmakda zor idi sonuçta?
Selam...

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

Tüm bu karşı çıkışların sebebi, üzerine emek sarf ettiğiniz youtube kanalınızın temelinin sarsılması mı? Eğer bu ise, bir şeyin haram olduğunu öğrendiğinde onu "uğrayacağı zararları düşünmeden terk eden" kişinin alacağı ecirleri bir düşünseniz... Sizin bu tür bir durumda alacağınız ecir, bu işle ilgili hayalleri olmayan birinin alacağı ecirden kat kat fazla olacaktır. Ve ama karşı çıkmak yerine, haram olduğunu gördükten sonra "bu işten hayır yok" deyip vazgeçerseniz...

En nihayetinde bu karar sizi ilgilendirir, kanalınız için bir şey demek mümkün değil. Ancak, kendinize burada destek arıyorsanız: forumun temel görüşü yukarıda izah edildiği şekildedir, bizler dinin emirlerini eğip bükmeden teslim olanlardanız Allah'ın izni ile...

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
İnsanlık bayağı bir şeyi geliştirdi. Siz bunların gerisinde kalıp kendinizden başka neleri ileri götürebileceksiniz demek istiyorlar?
Ayrıca Dini müziğin haram olduğu konusuna varan arkadaşlara da sorabiliriz. Neden Dini filmler üretildi. Neden izlediniz? Neden Televizyon seyrediyorsunuz? Niçin internet kullanıyorsunuz? Bunlar hep aynı cevaplardı işte
Ben okuyorum, egitim goruyorum, bunun yanina ilgi alanlarima dair (psikoloji, nörobilim ve insan davranislari) arastirma yapiyorum.
Müzik size kalsin :giggle: ben makale okumayi, her türlü konu ve türde yazmayı, insanliga faydali işlerde bulunmayi ve onlara ürünler sunmayı tercih ediyorum.
Eger ilginizi cekerse muzigin insan beynini "cheap dopamine" olma sebebiyle nasıl kötü etkilediği hakkında bir makale
Tabii faydalari da var, ama Allah ayetinde bize bildiriyor, haram olan şeylerde bir takım faydalar da vardır ama zararı daha çoktur diye.

S Çevrimdışı

spirituallywork

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Evet ama benim soruma cevap verebilir misiniz lütfen? Neden Camii Hocaları Aylık maaş alır. Neden insanlara Cami imamlığının meslek olduğu bildirilir? Niçin Peygamber hayatlarını tekrar kurcalayıp Film yaparlar. İnsanlık Müslüman olduğu kadar ilk önce bunlara tedbir almalı idi. Filistin için ise Pankart açmak, Gıda yardımı yapmak ile olacak işler değil

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Evet ama benim soruma cevap verebilir misiniz lütfen? Neden Camii Hocaları Aylık maaş alır. Neden insanlara Cami imamlığının meslek olduğu bildirilir? Niçin Peygamber hayatlarını tekrar kurcalayıp Film yaparlar. İnsanlık Müslüman olduğu kadar ilk önce bunlara tedbir almalı idi
Bunu maaş alarak yapan "imamlar" düşünsün.
İnsanların amelleri bizi ilgilendirmemeli, ne yaparlarsa yapsınlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...