Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslam'a Göre Düğün Nasıl Olmalı? Düğünlerde Kur'an Okutulması Uygun mu?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İslami de olsa düğünlerdeki programlar, örfe göre değişiklilik arzedebilir. Düğünlerin amacı nikahı duyurmak, ilan etmek ve bu maksatla ziyaretçilere (helâl olan yiyecek ve içeceklerle) ikramda bulunmaktır.

Rasûlullah (s.a.v.), Abdurrahman bin Avf (radiyallahu anh)’ın üzerinde düğünde sürülen zâferân kokusu alınca sordu:
Bu ne hal?
Abdurrahman bin Avf
(radiyallahu anh): “Bir kadınla bir miktar altın mehir karşılığında evlendim” dedi.

Rasûlullah (s.a.v.) : Allah mubârak eylesin. Fakat bir koyunla da olsa düğün ziyâfeti ver” buyurdu."
(Nesâî, Nikâh, 74, 75; Muslim, Nikâh, 79, 80; Tirmizî, Nikâh, 10)

Düğün gibi önemli günler, katılımcıların genelde uzaktan gelenlerin görüşüp (harâmlık ve selâmlığa riayet ederek) kaynaştığı, neşeli olduğu davetlerdendir.

Düğünü yapan muslumanların, muşriklerin düğünlerinden farklılık arzetmesi niyetiyle, düğün esnasında (hakkında bir mecburiyet bulunmasa da, İslamda nikahın ve ailenin önemini vurgulayan özlü nasihat ve feyz amaçlı) bir hocaefendiden kısa bir sohbet, Kur'an tilâveti , Neşide gibi etkinliklerde bulunmasını isteyebilir.

Fakat bundaki ölçüyü bulunulan ortama göre iyi ayarlamak gerekir. Aksi taktirde düğünlerde uzun zamandır birbirlerini görememiş dostların görüşüp hasbihal ettiği, eğlenip oynandığı bir esnada cumua vaazı gibi uzun vaazların yapılması, dinlenilmeyen gürültülü ortamlarda Kur'an-ı Kerim'in okunması hem uygun değildir, hem de sohbet veren veya Kur'an okuyan hoca ve dinleyen misafirlerin canını sıkıp, rahatsız edecektir.
Düğünün asıl amacı tebrikleşmek ve ilan etmiş olmaktır.
Düğünlerde def eşliğinde meşrû olan neşide ve oyunlar câizdir. Bu sebeble kadınlar kendi aralarında, erkekler kendi aralarında eğlenebilirler. Ayrıca düğünlerde imkan olması durumunda skeç ve kısa yarışma/oyun düzenlenmesi de renk katacaktır.

Rubey binti Muavviz (radiyallahu anhâ) anlatmıştır:
Ben gelin olduğumun kuşluk vaktinde Rasûlullah (s.a.v.) evlenme törenime geldi. O sırada küçük kızlarımız deflerini çalmakta ve Bedir günü şehid düşen atalarının kahramanlıklarını nağme ile dile getirmekte idiler.
Nihayet içlerinden biri: “
Aramızda yarını bilen bir Peygamber vardır” dedi.

Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.): “Bu sözü bırak da, bundan önce söylediklerini söylemeye devam et” buyurdu.
(Tirmizî, Nikâh, 1096)

Âişe (r.anha) anlatıyor: "Ben mescidde (kılıçla) oynayan Habeşlileri seyrederken Rasulullah (s.a.v.) beni ridasıyla örttüğünü hatırlıyorum. Bu hal, ben seyretmekten usanıncaya kadar devam etti. Benim gibi genç yaşında bir kızın eğlenceye ne kadar düşkün olacağını varın siz takdir edin."
(Buharî, Salât 69, îydeyn 2, 3, 25, Cihad 81, Menâkıb 15, Fezâilu'l-Ashab 46, Nikâh 82, 114; Muslim, îydeyn 18; Nesâî, îydeyn 35)

İlgili Konu :

Nişan Programı Nasıl Olmalıdır?

CAHİLİYYENİN DÜĞÜN SALONLARINA GİTMEK

Muvahhid Aileye Giden Yol

Nikahın Hükmü, Şartları, Kıyılış Şekli

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Örnek olması için kendi düğün programımı (2007) yazayım ;

Açılış
Kuran Tilaveti
Kısa bir sohbet
Ödüllü yarışma
Tiyatro
Sinevizyon (damadın resimlerinden espirili)
Ezgiler
İkram
Kapanış

akhi aslen nereliydin sen ?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Örnek olması için kendi düğün programımı (2007) yazayım ;

Açılış
Kuran Tilaveti
Kısa bir sohbet
Ödüllü yarışma
Tiyatro
Sinevizyon (damadın resimlerinden espirili)
Ezgiler
İkram
Kapanış

Abi sene 2022
Bu kadar detaylı düğünler kaldi mi
Pilav tavuk ayran/pasta yenmeli
Bunlar yenirken 1 takici tayin edip
Takicaklar takilari takiciya vermeli
Gelinle damat hadi evlendik biz selametle deyip
45 dakka da düğün bitmeli.
Net.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Abi sene 2022
Bu kadar detaylı düğünler kaldi mi
Pilav tavuk ayran/pasta yenmeli
Bunlar yenirken 1 takici tayin edip
Takicaklar takilari takiciya vermeli
Gelinle damat hadi evlendik biz selametle deyip
45 dakka da düğün bitmeli.
Net.
Düğün bir ilan ve bir eğlence olduğu için bence kısa olmamalı. Sonra bir görünüp çıkalıma gidiyor artık düğünler. İşin özü kaçıyor.

Bu arada yemek : Et, pilav, ayran, dondurma idi.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
benim düğün istanbul kağıthane de yapılmıştı.

Üst Ana Sayfa Alt