Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslam'a Göre Tesettur ve Tesetturun Şartları Nelerdir ?

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
akhi hiç bir delilde varmiki bir yabanci erkegin onunde bir kadinin yuznun açik olmasi caiz diye bir delil ? akhi biz sana demiyoruzki kadin kendi basina kimse onu gormeyince peçe mecburdur biz diyoruzki erkek kadinin yuzunu gormemesi lazim getirdigin delil bile hz aishe radiallahu anha'dan kendine bir delil canim akhim benim

Ben Zekvan’ın “ inna lillahi ve inna ileyhi raciun “ sözlerini işitince, hemen fereceme bürünüp yüzümü örttüm, halbu ki bu zat beni hicabtan önce tanırdı. “

Buhari : 10.c.4598.s - Müslim : 8.c.2770.n
İşte bu açık ve net ifadeler, hicaptan önce kadının yüzünün açık olduğunu ve hicap emrinin ise kadının yüzünü örtmesi hususunda indiğini bildirmektedir.

bak ne diyor ben zevkan'in ina lillahi we inna ilyahi raciun sozunu isitince yuzumu ortum niye ortu akhi ? akhi emir nedir ? tama kelime direk farz olarak geçmiyor ama emir nedir akhi ?

hiç bir hadiste yaziyormuki kadinin yuzunu gostemresi caiz ? veya kur'anda yaziyormuki kadin yuzunu gostermesi caiz ? veya yuz kapatmanin emir olmadigi ? yani oyle bir sey yazmiyorken akhi aksine her yerde emir oldugu yaziyor

yani akhi ne kur'an da ne hadiste goremesinki yuzu kapatmamak emir degildir akhi emir olan mecburd'ur yani bir kadin yabanci bir erkegin onunde yuzunu açik tutmamasi dogru olandir akhi mecbur olandir emir demek farz demek akhi

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
akhi egerki emir mecbur olan bir sey degilse ben anlamiyorum akhi emir'in yani emir verme manasinda sozlukte baska bir anlamimi var mi ?yani boyle bazi emir vermeler tam sana boyle mecbursun gibi emir vermek degilde ama boyle sana emir veriyorum yapmasan sakincasi yoktur gibisinden anlami varda bizim haberimizmi yok akhi ?

I Çevrimdışı

imam_rıza

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
tamamen kapanması diye birşey mecburi değildir. kapanma şekli kuranda yazıyor. nisa suresine bakın.

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
anlamadığım bu mevzuunun bu kadar neden uzatıldığı eğer sitede arama butonunu kullanırsanız gerekli olan bütün kaynakları bulursunuz...gereksiz tartışmaların devamı halinde delili yorumlar hariç konuyu temizlerim selametle

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
A Çevrimdışı

abdurrahmanbinavf

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İslamda asıl olan tesettürün hangisi olduğunu anlatan bu belgesel;

Peçe'nin farz olduğunu, Peygamber (s.a.v.)'in peçeyi emrettiğini, ve ehli sünnet alimlerinin peçenin farz olduğuna getirdiği delilleri, İslam'ın kadına verdiği değeri, Kadının İslamdaki yerini, İslamda başörtüsü diye bir olgunun olmadığını, Allah'ın örtünme emrini yasaklayan tağutları ve İslam'a savaş açan Bel'amlar'ı güncel bir şekilde anlatmaktadır...

Allah'ın (verdiği) rengiyle boyandık. Allah'tan daha güzel rengi kim verebilir? Biz ancak O'na kulluk ederiz .

(Bakara-138)

Ey Adem oğulları! Size ayıp yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise yarattık. Takva elbisesi... İşte o daha hayırlıdır. Bunlar Allah'ın ayetlerindendir. Belki düşünüp öğüt alırlar (diye onları indirdi). Ey Âdem oğulları! Şeytan, ana-babanızı, ayıp yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çıkardığı gibi sizi de aldatmasın. Çünkü o ve yandaşları, sizin onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Şüphesiz biz şeytanları, inanmayanların dostları kıldık.

(Araf-26-27)

İbn'i Mes'ud (r.a.) Hz. Muhammed (s.a.v.) 'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir;

" Kadın tesettürlü ve peçeli olmalıdır. O, evinden çıktığında şeytan ona gözünü diker. Kadın evinde olduğu zaman Allah'ın rahmetine daha yakındır. "

(Tirmizi)

İNDİRME LİNKİ : http://www.archive.org/download/yeni_dosya/takva_elbisesi_dvd.avi

Üst Ana Sayfa Alt