Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslama Uygun Olmadığını Düşündüğüm İsmimi Nasıl Değişebilirim?

A Çevrimdışı

Ali.........

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Benim aslında başka bir ismim daha var ve caiz değil diye düşünüyorum. Şans talih gibi bir anlamı var. İnsanlar bana sorduğunda bana Ali deyin diyorum. İslam'da isim değişikliği için bunun dışında bir şeyler yapmak gerekir mi?
Hani kulağa ezan okunuyor ve isim konuluyor ya bu ne kadar doğrudur(hadis var diye biliyorum) ve isim değişikliği için bunun gibi bir şey yapmak gerekir mi? Resmi isim değiştirme işlemi için mahkemeye gitmek gerekli ben de zorunlu duruma girmedikçe mahkemelerden uzak duruyorum. Bu davranışım doğru mu?

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şans nasib kelimesinin fransızcası diye biliyorum. talih de hakeza.. bu bağlamda bu mana ile müsemma olsan olur allahu a'lem... kader ismini kullanırlar mesela bunlar birbirine yakın kelimeler...

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
E devlet üzerinden bir ara oluyordu ama şimdi varmı bilmiyorum. Bizde hanımın ismiyle ilgili bir harf değişikliği için başvurmuştuk ama çocukların hepsinin kimlikleride değişti. Şimdi biraz baktım 24 Aralık tarihine kadar belirli şartlarda e devletten olabiliyormuş,bir araştır istersen

A Çevrimdışı

Ali.........

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
E devlet üzerinden bir ara oluyordu ama şimdi varmı bilmiyorum. Bizde hanımın ismiyle ilgili bir harf değişikliği için başvurmuştuk ama çocukların hepsinin kimlikleride değişti. Şimdi biraz baktım 24 Aralık tarihine kadar belirli şartlarda e devletten olabiliyormuş,bir araştır istersen
Ben gittiğimde bana dedikleri bu şekilde bir isim değişikliği değilde daha çok harf hatası yazım yanlışı gibi şeyleri değiştirmek için yapılıyor demişlerdi bi daha sormak lazım.

A Çevrimdışı

Ali.........

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
şans nasib kelimesinin fransızcası diye biliyorum. talih de hakeza.. bu bağlamda bu mana ile müsemma olsan olur allahu a'lem... kader ismini kullanırlar mesela bunlar birbirine yakın kelimeler...
O şekilde düşünürsek evet sıkıntı olmuyor gibi ama daha çok benim sormak istediğim bu tarz isimlerde veya Samed Rahman gibi Allah' ın ismi olup konulması caiz olmayan isimleri ailesi koymuş bunun için ne yapılması gerek? Peygamberimizin zamanında cahiliyelerinde putların isimlerini veren kişiler Müslüman olunca bundan sonra ismim budur bana böyle seslenin mi demiştir? Aslında sormak istediğim ne yaptıkları isim değişikliği için? Bebekken Ezan okunur ya yetişkin biri için de öyle bir şey yapılıyor mu? Yine de cevabınız için Allah razı olsun

A Çevrimdışı

Ali.........

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Mesela Peygamberimiz isim değiştikten sonra senin ismin artık (örnek olması amacıyla) "Abdullah" derken bir dua vs. ediyor mu merak ettiğim budur

Üst Ana Sayfa Alt