Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslami Bilgi Yarışması: Bir Soru Bir Cevap

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sevinçten soru sormayı unutmuşum: ))

Kuran'ı Kerim'in birçok yerinde "can ve mallarla cihad" konusu geçer, bu ayetlerde hep malla cihad canla cihaddan önce zikredilir. Sadece 1 ayet hariç. Soru bu ayetin hangisi olduğu değil acele etmeyin: ) Tevbe Suresi 111. ayette canla cihadı malla cihaddan önce zikrediyor Rabbimiz. Ben bunun sebebi nedir diye sormak istiyorum???
Guzel soru abla

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Güzel bir cevap verecek gibi gördüm seni ahi.

Cevap bumu acep: Bu yüzünden okunmak üzere Allah Rasulune sunulan bir metin değil vahyin bir parçasıydı.
Bir cok tefsir karistirdim ama bu soruya binaen net bir cevap "canin maldan once zikredilmesi"ne dair bir aciklama goremedim.
Bundan dolayi kendimce yorumlarim olsada Net cevabi bilmiyorum.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Güzel bir cevap verecek gibi gördüm seni ahi.

Cevap bumu acep: Bu yüzünden okunmak üzere Allah Rasulune sunulan bir metin değil vahyin bir parçasıydı.
Abla ya musa hocanın yada ömer faruk hocanın bir sohbetinde geçiyordu değil mi? Öyle hatırlıyorum ama neden olduğunu net olarak hatırlamıyorum ne yazık ki...

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Abla ya musa hocanın yada ömer faruk hocanın bir sohbetinde geçiyordu değil mi? Öyle hatırlıyorum ama neden olduğunu net olarak hatırlamıyorum ne yazık ki...
Yok onlarınkinde değil de başka bir sohbette geçiyordu isim vermiyorum bacı: ) Ben sizin gibi kitap okuyamıyorum ama çok sohbet dinliyorum, gerek sorduğum sorular gerekse verdiğim cevaplar oralardan dinlediklerim. Allah svt o sohbetleri yapıp bizi bilgilendirenlerden razı olsun ve öğrendiklerimizle amel etmeyi bize kolaylaştırsın. Öğrenmek çok kolay ama yaşamak okadar basit değil. Rabbim bu yolda bize yardım etsin bacım.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Yok onlarınkinde değil de başka bir sohbette geçiyordu isim vermiyorum bacı: ) Ben sizin gibi kitap okuyamıyorum ama çok sohbet dinliyorum, gerek sorduğum sorular gerekse verdiğim cevaplar oralardan dinlediklerim. Allah svt o sohbetleri yapıp bizi bilgilendirenlerden razı olsun ve öğrendiklerimizle amel etmeyi bize kolaylaştırsın. Öğrenmek çok kolay ama yaşamak okadar basit değil. Rabbim bu yolda bize yardım etsin bacım.
Allahumme amin amin abla.

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sevinçten soru sormayı unutmuşum: ))

Kuran'ı Kerim'in birçok yerinde "can ve mallarla cihad" konusu geçer, bu ayetlerde hep malla cihad canla cihaddan önce zikredilir. Sadece 1 ayet hariç. Soru bu ayetin hangisi olduğu değil acele etmeyin: ) Tevbe Suresi 111. ayette canla cihadı malla cihaddan önce zikrediyor Rabbimiz. Ben bunun sebebi nedir diye sormak istiyorum???

Evet Allahualem 10 veya 11 yerde mal ile ve daha sonrasında can ile cihad geçer sadece tevbe 111 de ilk sıralamada can ile cihad'dan bahseder Allah azze we celle.. Bunun hikmeti şudur ki; Allah azze we celle ile bir alış veriş söz konusudur. Allah'ın en değerlisi olan cennetine karşılık kulundan en değerli olan canını istemesi..

Allah'ın dinine davet için evet mal gereklidir ve bu yüzden ilk alıştırma olarak ayetlerde zikredilen mal ile cihaddır. Ama sonra en değerli gelecek sıraya o da can..

Ne güzel bir alış veriş SubhanAllah.. Allah azze we celle bizleri hakkı ile yaşayan ve onun yolunda harcayan kullardan eylesin.. Allahumme Amin..

Benim bildiğim bu kadar ablam.))

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Evet Allahualem 10 veya 11 yerde mal ile ve daha sonrasında can ile cihad geçer sadece tevbe 111 de ilk sıralamada can ile cihad'dan bahseder Allah azze we celle.. Bunun hikmeti şudur ki; Allah azze we celle ile bir alış veriş söz konusudur. Allah'ın en değerlisi olan cennetine karşılık kulundan en değerli olan canını istemesi..

Allah'ın dinine davet için evet mal gereklidir ve bu yüzden ilk alıştırma olarak ayetlerde zikredilen mal ile cihaddır. Ama sonra en değerli gelecek sıraya o da can..

Ne güzel bir alış veriş SubhanAllah.. Allah azze we celle bizleri hakkı ile yaşayan ve onun yolunda harcayan kullardan eylesin.. Allahumme Amin..

Benim bildiğim bu kadar ablam.))
Ha işte şu :harika: :tebrikler

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dimi ya insan bilince çok seviniyor :) MaşaAllah Rabbim ilmini artırsın güzel bacım:)
Aynisini ben diyecemtim lakin tefsirlerde gecmiyor diye soylemek icin cesaret edemedim.

Ama baska yorumlarda olabilir

-Ayetin nuzulu 2. Akabeye dair oldugu icin ozamanlar belki cihad farz kilinmadiginda ndolayi muslumanlar icin Can daha onemli oldugu icin once zikredilmis olabilir.

-Ayette gecen tevbe 111 de alimler mali\cocuklar olarak aciklamis bir baska yoruma kapi acmislardir.

-Bazi mufessirler diger ayetlerde gecen gibi yorumlamis...

En dogrusunu Allah swt bilir.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Meraklisinaaaa

Hep mezar basinda kuran okumaya aliskiniz peki mezar basinda hadis okunmayi adet \ bidat haline getirilen ulkenin adini bilen varmi?

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir baska soru daha

Darul erkamin kurulus amaci neydi

Neden Rasulullah saw Erkam bin ebi erkami secmistir.

Gunumuzde bu evin konumu belli midir?

Üst Ana Sayfa Alt