Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslami Evliliğin Hedefleri

Esra Çevrimdışı

Esra

Üye
İslam-TR Üyesi
İslamî Evliliğin Hedefleri:

İslâm'da evlilik, eşler arasında cinsel bir gaye değildir. Cinsellik, bedenin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için ikinci derecede bir hedeftir, İslâmî evliliğin yüce birtakım hedefleri vardır ki, en önemlileri şunlardır:

A. Müslümanların Sayısını Çoğaltmak Ve Rasulullah’ın (s.a.v.) Gönlünü Ferahlatmak

Ma'kil b. Yesâr anlatıyor: Peygamber'e (s.a.v.) bir adam gelerek şöyle dedi:

"Ben güzel bir kadına tutuldum. Fakat o çocuk doğurmuyor. Onunla evlenebilir miyim?" Rasûlüllah (s.a.v.)

"hayır" cevabını verdi. Adam ikinci kez geldi ama aynı cevabı aldı. Üçüncü defa tekrar gelince, Rasûlüllah (s.a.v.) ona şöyle buyurdu:

"Çok doğurgan kadınla evleni*niz. Zira ben, diğer ümmetlere karşı sizinle iftihar edeceğim." (Ebu Dâvud, Nikah, 3; Nesâî, Nikah, 11; Ahmed b. Hanbel, III, 158 )

Aişe'den (r.a.) rivayet edilen bir hadiste de Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

"Nikah benim sünnetimdendir. Benim sünnetimle amel etmeyenler benden değildir. Evleniniz, zira ben kıyamet gününde diğer ümmetlere karşı sizinle iftihar edeceğim." (İbn Mâce)

B. İffetli Olmak Ve Allah'a Yaklaşmak

Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

"Sizden birinizin cinsel temasında bile bir sadaka vardır." Ashab,

"Ya RasûlAllah! Biri*miz arzusunu tatmin ediyor, bunda da ecir oluyor öyle mi?" deyince, Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Söyleyin bana, o kimse arzusunu haramda tatmin etseydi, ona günah olmaz mıydı?" Onlar

"evet" dediler. Peygamber de (s.a.v.):

"İşte böyle ar*zusunu helalde tatmin ettiği zaman da onun için onda sevap olur." (Müslim, Ebu Davud, Ahmed b. Hanbel)

C. Müslüman Bir Nesil İnşa Etmek

Müslüman, cinsi münasebet anında sâlih bir çocuk ister.

Ebu Hüreyre'den rivayet edildiğine göre Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Davud'un (r.a.) oğlu Süleyman (a.s.):

"Ben bir gece mutlaka yüz veya doksan dokuz kadını dolaşacağım. Onların hepsi, Allah yolunda cihad eden bir süvari doğuracak" deyince, arkadaşı ona "inşaAllah de!” dedi. Fakat Süleyman (a.s.) "İnşaAllah" demedi. Bunun üzerine onlardan yalnız bir kadın hamile kalıp doğum yaptı. Doğan çocuk da yarım idi. Muhammed'in nefsi kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, eğer O, "inşaAllah" deseydi, (çocuklar doğar) Allah yolunda süvari olarak hepsi cihad eder*lerdi." (Buharı, Nikah, 119; Müslim, Eyman, 22-25; Tirmizî, Nüzur, 7; Nesâî, Eyman 43; Ahmed b. Hanbel, II, 275)

İbn Hacer der ki: Bundan anlaşılıyor ki kişi, cinsel temas es*nasında Allah yolunda cihad edecek yavrunun meydana gelmesine ni*yet eder. Bu olmasa bile ecir ve sevaba nail olur. ( Ibn Hacer, Fethu'l-Bârî, VII. 272)

D. İnsan Neslini Sürdürmek

Ebu Hafsa'dan (r.a.) rivayet edildiğine göre Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

"Sizden biriniz çocuk istemeyi ihmal etmesin. Zira kişi, çocuğu olmadığı halde ölürse ismi kesilir/silinir." (Taberâni'nin rivayet ettiği bu hasen)

Asrımızda görülmektedir ki, doğulu ve batılı kâfirler ve onların aile planla*ması fikrini yayıyorlar ama aynı zamanda gayr-i müslimleri çocuk yap*maya teşvik ediyorlar. Onların bu politikası, müslümanların sayısının azalması ve kâfirlerin sayısının çoğalması içindir. Bundan dolayı Pey*gamber (s.a.v.), güç ve üstünlük olması için müslümanları çocuk sahibi olmaya teşvik etmiştir.

Üst Ana Sayfa Alt